Britanski volivci so glasovali, preden so naredili domačo nalogo, bi lahko sklepali iz podatkov o tem, katera vprašanja so po razglasitvi rezultatov postavljali Googlu.
To je pet najpogostejših na temo Velike Britanije:
1. Kdaj se je Velika Britanija pridružila Evropski uniji?
2. Zakaj je Velika Britanija zapustila Evropsko unijo?
3. Kaj se bo zgodilo, če Velika Britanija zapusti Evropsko unijo?
4. Kaj je Brexit?
5. Kaj odhod iz Evropske unije pomeni za Veliko Britanijo?
"Why did Britain leave the EU?" - Top questions on the UK globally are all about the #EUref and #EURefResults pic.twitter.com/NwuypqcNtD
— GoogleTrends (@GoogleTrends) June 24, 2016
Ne le, kaj je Brexit. Številni niso vedeli niti tega, od česa bežijo. Vprašanje, kaj je Evropska unija, je bilo drugo najpogostejše na temo Evropske unije.
Po vrsti so si sledila takole:
1. Kaj pomeni, če zapustimo Evropsko unijo?
2. Kaj je Evropska unija?
3. Katere države so v Evropski uniji?
4. Kaj se bo zgodilo zdaj, ko smo zapustili Evropsko unijo?
5. Koliko držav je v Evropski uniji?
"What is the EU?" is the second top UK question on the EU since the #EURefResults were officially announced pic.twitter.com/1q4VAX3qcm
— GoogleTrends (@GoogleTrends) June 24, 2016
Okoli Brexita in njegovih posledic so se vrtela tudi najpogostejša britanska iskanja na temo referendum v Veliki Britaniji, ki so se začela s "Kaj če ...", potem ko so že objavili prve rezultate.
1. Kaj če zapustimo Evropsko unijo?
2. Kaj če bo izid referenduma izenačen?
3. Kaj če Brexit zmaga?
4. Kaj če vrednost funta pade?
5. Kaj če ostanemo?
"What if the EU referendum is a draw?" Top "what if...?" searches on the #EUref since first results announced pic.twitter.com/gkfMFuFwDN
— GoogleTrends (@GoogleTrends) June 24, 2016
Številnim Britancem konec koncev očitno ni jasno niti, kaj sploh so. "Smo Evropejci?" je bila namreč ena pogostejših poizvedb. Sicer ne vemo, kakšen odgovor je ponudil Google, vemo pa, da Britanci so Evropejci. In da jim to dejstvo čisto nič ne pomaga, če bodo želeli ohraniti ugodnosti, ki jih prinaša državljanstvo Evropske unije. Zato ni čudno, da se je močno povečalo zanimanje za to, kako priti do irskega potnega lista. In da je ne tako malo prebivalcev Otoka nenadoma odkrilo svoje irske korenine. Vsi britanski državljani, rojeni pred letom 2005, ki imajo irske starše, so namreč upravičeni do irskega državljanstva, zanj pa lahko zaprosijo tudi tisti z irskimi starimi starši. Za rojene po letu 2005 je nekaj več omejitev.
Še nikoli niso Britanci tako mrzlično iskali podatkov o funtu in njegovi vrednosti, pogosto pa je bilo tudi vprašanje "Kako kupiti zlato?" Očitno so nekateri zaslutili možnost za zaslužek.
Osovraženi Adam iz Manchestra
Britanci se medtem zgražajo nad zagovorniki ločitve, ki so oddali glas in takoj obžalovali odločitev. Tarča posmeha je postal Adam iz Manchestra, ki, kot je povedal za BBC, ni verjel, da bo njegov glas štel. "Po pravici povedano, rahlo sem pretresen. Pretreslo me je, da smo dejansko glasovali za odhod, nisem verjel, da se bo to zgodilo. Nisem verjel, da bo moj glas štel, saj sem mislil, da bomo pač ostali v EU," je dejal in dodal, da je precej zaskrbljen.
Adam pa je le eden od mnogih, ki si želijo svoj glas nazaj. "Osebno sem glasovala za izstop, ker sem verjela lažem, in zdaj to obžalujem bolj kot kar koli drugega. Ukradli so moj glas," je na Twitterju zapisala uporabnica khembe.
I personally voted leave believing these lies and I regret it more than anything, I feel genuinely robbed of my votE
— khembe (@rambogiblet) June 24, 2016
Dan po referendumu so namreč ugotovili, da so verjeli lažem in da so bili zavedeni. Eden od politikov na čelu prizadevanj za odhod Nigel Farage je po objavi rezultatov javno priznal, da svoje glavne obljube, da bodo več sto milijonov funtov namesto v evropsko dali v britansko zdravstveno blagajno, preprosto ne more držati. Ker tega denarja ni.
Poleg tega so v nekaj urah zaradi padca vrednosti funta in pretresov na borzah v zrak izpuhtele milijarde. Z drugimi besedami: Britanci so izgubili veliko več denarja, kot ga vplačujejo v bruseljsko blagajno.
Glavobol po referendumski odločitvi želijo pozdraviti z novim referendumom. Pod peticijo, ki ga zahteva, se je podpisalo že več kot dva milijona Britancev. Največ podpisov prihaja iz tistih delov države, kjer so najbolj prepričljivo izglasovali odhod iz EU. Očitno Adamov ni tako malo.
KOMENTARJI (405)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.