
Tropski vihar Gonu, ki je v sredo divjal po obalnih območjih Omana in Irana, je po zadnjih podatkih zahteval najmanj 53 smrtnih žrtev, večinom, kar 49, v Omanu, okoli 36 ljudi pa pogrešajo. Hitrost vetra se je medtem že umirila, tropski vihar pa naj bi oslabel v tropsko nevihto. Domove prebivalcev omanskega glavnega mesta Maskat je zalila voda in nastala je ogromna gmotna škoda. Vihar pa je prizanesel naftovodom in črpališčem nafte v regiji.
Ker vihar ni poškodoval naftovodov in črpališč nafte, je bila oskrba s črnim zlatom nemotena. Kljub temu bi lahko po mnenju analitikov prišlo do motenj na svetovnem trgu nafte; učinek na cene nafte je bil doslej minimalen.
Iranska naftna družba Šana je medtem sporočila, da bi lahko začasno ustavili delovanje dveh črpališč nafte v Perzijskem zalivu. Gonu je pustošil po južni obali Irana že v sredo, ko se je več deset tisoč Irancev umaknilo v zaklonišča v notranjosti države.

Kot so poročali iranski državni mediji, je bil to najhujši tropski vihar v zadnjih tridesetih letih, saj so vetrovi presegali hitrost 200 kilometrov na uro, zaradi močnega deževja pa so narasle že tako visoke reke.
Najhujši viharji v zadnjih 30 letih so medtem zajeli tudi vzhodno obalo Avstralije. Pred Newcastlom, kakih sto kilometrov severno od Sydneyja, je vihar ogrozil tri ladje.

22 članov posadke 250-metrske tovorne ladje Paša Bulker, ki je nasedla, so rešili s pomočjo helikopterja. Po poročanju obalne straže je moč vetra dosegla okoli sto kilometrov na uro, valovi pa so bili visoki do 17 metrov.
Nenaden prihod zime pa je na Novo Zelandijo prinesel sneg in zmrzal, zaradi česar so že zaprli dve avtocesti, okoli 140 hiš pa je odrezanih od sveta. Vremenoslovci tudi za soboto napovedujejo nizke temperature in veter s hitrostjo okoli 130 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.