Raziskovalce iz univerze v Severni Karolini je zanimalo, kako higienične so postelje v primerjavi z gnezdi šimpanzov, ki imajo istega evolucijskega prednika kot ljudje. Prišli so do presenetljivega zaključka, da šimpanzi mnogokrat spijo v boljših higienskih pogojih kot ljudje, poroča The Guardian.

Šimpanzi si vsak dan naredijo novo gnezdo
Več kot tretjina bakterij, ki so jih našli v človeških posteljah je posledica človeških izločkov – sline, odmrlih kožnih celic in iztrebkov. Šimpanzi pa si prav vsak dan pripravijo sveže gnezdo, ki ga naredijo iz vej in listov, zato v njihovih gnezdih skorajda ni sledi o bakterijah takšnega izvora. Analizirali so 41 tovrstnih gnezd v Tanzaniji in odkrili, da so vsebovala znatno manj bakterij, kot jih najdemo v običajni človeški postelji. To odkritje je presenetilo tudi raziskovalce. Tudi ko so v šimpanzovih gnezdih iskali sledi bolh in uši, so ugotovili, da jih tam skorajda ni.

Postelje raj za pršice
Kar tretjino teže običajnega vzglavnika, na katerem vsako noč zatisnemo oči, predstavljajo odmrle kožne celice, pršice in njihovi izločki. Stari vzglavniki so raj za pršice, tam jih bi lahko našteli več milijonov. Raziskovalci so zaključili, da smo si ljudje sicer uredili spalne pogoje, kjer nismo več izpostavljeni zunanjim dejavnikom, a smo zato izpostavljeni manj vrstam mikrobom, kar je morda povečalo naša nagnjenja k alergijam.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.