ZDA so sicer v zvezi s tem proti Evropski uniji pred pristojnimi telesi Svetovne trgovinske organizacije (WTO) vložile tožbo zaradi nespoštovanja pravil mednarodne trgovine. Na komisiji ob tem poudarjajo, da bo vsebnost genetsko spremenjene koruze v živilih morala biti jasno označena na embalaži, kar pa bo po mnenju Američanov negativno vplivalo na prodajo teh živil.
Evropske trgovske verige bodo namreč po pričakovanjih zelo previdne pri naročanju teh živil, saj so potrošniki v EU znani po tem, da se izogibajo tistim izdelkom, ki vsebujejo genetsko spremenjene organizme.
Ameriški uradniki so odločitev evropske komisije pozdravili, ob tem pa opozorili, da prekinitev moratorija zgolj za eno vrsto genetsko spremenjenega izdelka ni dovolj, da bi opustili tožbo pred WTO. Predstavniki evropske biogenetske industrije so ob odločitvi komisije izrazili upanje, da se bodo genetsko spremenjena živila pojavila tudi na policah trgovin, medtem ko so nasprotniki omenjenih živil napovedali, da bo zaupanje javnosti v genetsko spremenjena živila padalo naprej kljub odločitvi komisije. Ta bo svojo odločitev objavila prihodnji teden.