Gre za glodalce, ki naj bi živeli le na koralnem otoku med polotokom Cape York v avstralski državi Queensland in južno obalo Papue Nove Gvineje, poroča The New York Times. ''Ključni dejavnik, odgovoren za izumrtje glodalcev je skoraj zagotovo plima in morska voda, ki je potovala po otoku,'' je povedal Luke Leung, znanstvenik z univerze v Queenslandu. ''Morska voda je uničila habitat in vir hrane,'' je pojasnil in dodal: ''Gre za prvo dokumentirano izumrtje glodalcev zaradi podnebnih sprememb.''
Anthony D. Barnosky, profesor na kalifornijski univerzi Berkeley, ki je tudi vodilni strokovnjak za učinke podnebnih sprememb na naravo, je izumrtje glodalcev označil za ''tehtni primer, kako podnebne spremembe zagotavljajo končni udarec že tako kritično ogroženih vrst''.
''Mislim, da je to pomembno, ker kaže, kako proces izumiranja, ki ga povzroči človek, deluje v realnem času.'' Barnosky ugotavlja, da so nevihte in naraščanje morja izničile vrsto, ki ni imela nobene poti za pobeg. ''Podobno vidimo na kopnem, le da je namesto vodnih ovir, ovira tukaj 51 odstotkov zemeljske površine, ki jo je zasedel človek.''
Segrevanje morske vode je letos sicer povzročilo znatno beljenje koral vzdolž severnega dela avstralskega Velikega koralnega grebena. Znanstveniki so poročali, da je beljenje povzročilo smrt nekaterih koral, podnebne spremembe pa so dolgoročna grožnja zdravju omenjenega grebena.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.