
Strokovnjaki svarijo, da je pšenica resno ogrožena zaradi glivične bolezni, ki bi lahko na svetovni ravni uničila pridelek, če je ne bodo zajezili. Gre za sicer že znano bolezen – pšenično rjo, ki se je iz Afrike razširila na druge kontinente in vsako leto prizadene drugo najpomembnejše žito za rižem. Strokovnjaki so začeli vlagati milijone v razvoj pesticidov zoper bolezen po večji epidemiji v Severni Ameriki v 50 letih prejšnjega stoletja, ko je rja uničila okoli 40 odstotkov pridelka, navaja britanski Independent.
Gliva pšenične rje ima več podtipov in strokovnjake je začelo skrbeti potem, ko se je pojavila mutirana gliva, ki so jo našli leta 1999 v Ugandi. Ta je nadalje še mutirala in se razširila po celinah. Lani so izbruh bolezni po več kot 50 letih zabeležili v Nemčiji, so zapisali pri britanskem časniku.

Kot je pojasnil Kerstin Flath iz nemškega centra za kulturne rastline, se je izbruh pojavil po ''obdobju nenavadno visokih temperatur in nenavadno poznem razvoju pšenice zaradi hladne pomladi in zgodnjih poletnih temperaturah''. Nato so izbruh bolezni zabeležili še lani novembra v Etiopiji, kjer so kmetje izgubili polovico pridelka, ponekod celo do 70 odstotkov.
Minuli mesec je v Mehiki potekalo srečanje strokovnjakov, ki so razpravljali o bolezni. Pospešeno se ukvarjajo tudi z ugotavljanjem vseh podvrst te glivične okužbe. David Hodson iz mednarodnega centra za koruzo in pšenico v prestolnici Etiopije je dejal, da je problem predvsem v tem, da lahko bolezen v zelo kratkem času na zelo velikem območju povzroči opustošenje. Glivice izločijo na milijone spor, ki jih veter nato zanese na druga območja in tam se bolezen znova razširi.
Fazil Dusunceli iz organizacije za hrano in kmetijstvo pri Združenih narodih je dejal, da je glivična bolezen poleg suše eden največjih izzivov pri globalni proizvodnji pšenice. Od razvitih držav – ZDA in evropskih držav – pričakuje, da bodo vodile boj proti bolezni, ki bi še z večjim udarcem lahko prizadela države v razvoju.
V Veliki Britaniji raje z genetskimi spremembami razvijajo na rjo odporno pšenico, kot pa da bi razvijali močnejše pesticide. Po mnenju strokovnjakov lahko izbruhe bolezni pripišemo tudi klimatskim spremembam, saj se glivice hitro prilagodijo na toplejše razmere.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.