Po projekcijah na podlagi delnih uradnih izidov parlamentarnih volitev v Italiji, ki so potekale v nedeljo in danes, se obeta tesen izid. Desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija je po podatkih državne televizije Rai namreč v boju za zmago v senatu prejela 30,5 odstotka glasov, levosredinska Piera Luigija Bersanija pa prav 31,1 odstotka glasov.
Največje presenečenje teh volitev je gibanje Pet zvezd Beppeja Grilla, ki je s 24,4 odstotka glasov tretja najmočnejša stranka v senatu, lista Maria Montija pa je prejela 9,5 odstotka glasov.
Glede na delne izide pa po preštetih glasovih na 95 odstotkih volišč vodi levosredinska koalicija, ki ima trenutno 31,7 odstotka glasov, desnosredinska Berlusconijeva opcija pa jih ima 30,6 odstotka. Montijeva stranka ima dobrih devet odstotkov podpore, Grillova pa slabih 24.
Izidi vzporednih volitev so sicer napovedovali zmago levosredinske koalicije tako v senatu kot tudi v poslanski zbornici. Ne glede na to, kdo bo končni zmagovalec, pa za zdaj kaže, da bo izid tesen, to pa pomeni, da bi lahko Italijani spet dobili nestabilno vlado.
V poslanski zbornici bo imela najverjetneje večino levosredinska opcija, saj zmagovalna koalicija avtomatično dobi 55 odstotkov mandatov, v senatu pa mora za večino zmagati v večini dežel. Kljub relativni zmagi levosredinske koalicije pa za zdaj kaže, da bo desnosredinska koalicija prejela relativno največ sedežev v senatu, in sicer 112. Levosredinski koaliciji se obeta 105 sedežev, gibanju Pet zvezd 64 sedežev, Montijevi koaliciji pa 20 sedežev.
Tako za zdaj vse kaže, da v senatu nobena koalicija ne bo imela absolutne večine, kar bo precej otežilo vladanje.
Odzivi po Italiji
Iz Bersanijeve Demokratske stranke, ki so ji javnomnenjske raziskave napovedovale zmago v obeh domovih, čeprav v senatu precej tesno, je bilo danes že mogoče slišati, da bi potrditev takšnega izida lahko vodila v hitre predčasne volitve.
Vsi v Demokratski stranki sicer ne razmišljajo enako; slišati je tudi besede previdnosti, češ da je treba počakati na končne izide.
V Montijevem taboru so lahko razočarani. V poslanski zbornici bi utegnili ostati brez poslancev, saj njihova koalicija po delnih izidih ni dosegla desetodstotnega vstopnega praga. Pier Ferdinando Casini iz Krščanske demokratske unije, ki je podprla Montijevo listo, je v prvem odzivu na delne izide dejal, da se v življenju zmaguje in izgublja. Poudaril je, da so govorili tudi o nepopularnih ukrepih, vendar volivcem niso lagali.
Grillovo gibanje za prihodnje volitve že napoveduje, da bo najmočnejša stranka v državi.
V Furlaniji - Julijski krajini vodi Bersanijeva koalicija
Tudi v Furlaniji Julijski krajini začasni izidi parlamentarnih volitev kažejo na veliko negotovost. Podatki so znani za 1199 od 1374 volišč, kar zadeva volitve za senat, ter za 956 volišč, kar zadeva poslansko zbornico.
Pri volitvah za senat zdaj desna sredina vodi z 29,20 odstotka glasov, sledi ji leva sredina z 28,91 odstotka, tretje je Gibanje petih zvezd s 25,75 odstotka, četrto pa je zavezništvo premierja Maria Montija z dobrimi 12 odstotki glasov. Tudi pri volitvah za poslansko zbornico vodi desna sredina z 28,19 odstotka glasov, sledi leva sredina s 27,48 odstotka, Gibanje petih zvezd ima 27,30 odstotka, na četrtem mestu pa je Montijeva koalicija z 12,68 odstotka glasov.
Pod vprašajem je izvolitev v poslansko zbornico slovenske kandidatke na listi Bersanijeve Demokratske stranke Tamare Blažina. Slovenca Igor Komel in Luca Dorbolo sta kandidirala tudi na listi Svobode, ekologije in levice, ki je prav tako del levosredinske koalicije z Demokratsko stranko, medtem ko je na listi Državljanske revolucije kandidiral Boris Kobal, na listi Zaustavimo propadanje pa Marco Gergolet. Zadnjima dvema formacijama pa ne kaže dobro, saj sta daleč od volilnega praga in se verjetno ne bosta prebili v parlament.
Prvi izidi so se poznali na finančnih trgih
Bersani je nekdanji komunist, ki je pred volitvami obljubil, da bo v primeru zmage nadaljeval reforme, ki jih je sprejela Montijeva vlada. Bersani hkrati meni, da bi morala tudi EU narediti več za višjo gospodarsko rast in za odpiranje novih delovnih mest.
Izidi pa so se takoj poznali tudi na finančnih trgih. Tako so ocene za italijanske obveznice z 10-letno dospelostjo po objavi vzporednih volitev zrasle in za nemškimi zaostajajo za manj kot 260 točk. Vlagatelji so namreč prepričani, da bo lahko levosredinska vlada oblikovala stabilno koalicijo, ki bo naklonjena sprejemanju reform. Vendar pa bi se lahko izid spremenil, ko bodo znani prvi uradni izidi. Tudi evro je v primerjavi z dolarjem takoj po objavi izida zrasel za en odstotek.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.