Račune je treba poravnati, finančne obveznosti je treba spoštovati, sicer lahko vse skupaj eksplodira, je opozoril glavni pogajalec EU o brexitu Michel Barnier ob predstaviti predloga pravnega okvira za pogajanja o izstopu Združenega kraljestva iz Unije, ki se nanaša le na prvo fazo pogajanj o izstopnem dogovoru. Britanska premierka Theresa May odgovarja, da želi Bruselj z grožnjami vplivati na brexit.
"V zadnjih nekaj dneh smo videli, kako težki bodo ti pogovori. Pogajalski položaj Evropske komisije je postal ostrejši. Evropski politiki in uradniki so zagrozili Veliki Britaniji. Ta dejanja so namenoma usklajena, da bi vplivali na rezultate parlamentarnih volitev, ki bodo 8. junija," je izjavila Mayeva.
Barnier je sicer danes v Bruslju predstavil predlog mandata za pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU, ki prevaja v pravni okvir politične smernice, ki so jih v soboto sprejeli voditelji 27 članic.
EU zagovarja postopni pristop k pogajanjem
EU že vseskozi izpostavlja postopni pristop k pogajanjem: da je najprej treba doreči temeljna vprašanja v povezavi z izstopnim dogovorom, šele nato se bo mogoče pogajati o prihodnjih odnosih.
To temeljno načelo potrjuje tudi danes predlagani pravni okvir, ki se nanaša le na prvo fazo pogajanj o ločitvenem dogovoru. V tej fazi bodo prioriteta pravice državljanov, finančna poravnava in meja z Irsko.
Gre za pravice 3,2 milijona državljanov 27 članic Unije, ki živijo v Združenem kraljestvu, in 1,2 milijona Britancev, ki živijo v Uniji, pa tudi za pravice tistih, ki so živeli na Otoku in še vedno koristijo določene pravice, na primer pokojninske, so pojasnili viri pri EU.
EU želi državljanom zagotoviti vseživljenjske pravice. Pri tem izpostavlja, da ne gre samo za pravico do prebivališča, ampak tudi za dostop do trga dela, izobraževanja in zdravstvenega varstva, za priznavanje diplom in druge pravice.
Druga prioriteta je zelo občutljivo vprašanje finančne poravnave. Različne številke o finančnih obveznostih Velike Britanije krožijo v javnosti, od 60 milijard do okoli 100 milijard evrov, a Barnier ni želel govoriti o številkah.
Večkrat je poudaril, da nikakor ne gre za kazen ali izstopni davek, temveč preprosto za spoštovanje obveznosti. Velika Britanija mora poravnati vse obveznosti, ki jih je sprejela kot članica EU.
Te obveznosti se nanašajo na proračun EU ter na druge finančne dogovore, na primer v okviru Evropske investicijske banke (EIB), sklada za pomoč beguncem v Turčiji in finančne pomoči Ukrajini.
"Ne gre za ustvarjanje problemov, gre za reševanje problemov," je poudaril Barnier in opozoril, da sicer lahko to eksplodira. Zamislite si politične posledice, če vsi omenjeni računi ne bodo poravnani, je pozval.
Finančne obveznosti se ne končajo z izstopom iz EU
Finančne obveznosti Velike Britanije se ne končajo z njenim izstopom, saj lahko določeni programi iz večletnega proračuna 2014–2020 trajajo še tri leta po koncu večletnega okvira, na primer v okviru kohezijske politike, so pojasnili viri pri EU.
Tretja ključna tema so nove zunanje meje EU, zlasti meja med Irsko in Severno Irsko. Barnier bo v sklopu prizadevanj za čim boljšo rešitev tega vprašanja prihodnji teden obiskal Irsko.
Za reševanje vseh izstopnih vprašanj je pristojno Sodišče EU, saj gre za vprašanja, ki izhajajo iz evropskega prava, so še poudarili danes v Bruslju.
Glavni pogajalec Unije je danes v Bruslju opozoril tudi, da se čas izteka in da se je treba začeti pogajati čim prej – takoj ko bo Združeno kraljestvo pripravljeno sesti za pogajalsko mizo.
EU bo na pogajanja pripravljena 22. maja, ko bo 27 članic Unije predvidoma potrdilo pravni okvir mandata za pogajanja. Vendar se bodo ta po pričakovanjih dejansko začela sredi junija, po britanskih volitvah, napovedanih za 8. junij.
EU načrtuje do oktobra ali decembra načelni dogovor o ločitvi, ki bi omogočil začetek druge faze pogajanj – pogovore o prihodnjih odnosih in prehodni ureditvi.
Do oktobra prihodnje leto naj bi bil izstopni dogovor popolnoma dorečen, tako da bi ostalo še okoli pet mesecev za izvedbo vseh postopkov za potrditev tega dogovora, ratifikacij v članicah in Veliki Britaniji. V tem času bi se nadaljevali pogovori o prihodnjem odnosu.
Kot nemška kanclerka Angela Merkel pred dnevi je tudi Barnier danes posvaril pred iluzijami, da brexit ne bo vplival na naše življenje in da ne bo bolel. Poudaril je, da se je treba pogajati mirno, brez drame, čustev in agresivnosti, a ne naivno.
Glavni pogajalec obljublja transparentnost. V tem duhu je komisija današnji predlog tudi javno objavila.
Theresa May: Če dovolimo, da nas poteptajo birokrati iz Bruslja, bomo izgubili priložnost zgraditi pošteno družbo
Mayeva je v izjavi za javnost povedala, da nekateri v Bruslju ne želijo, da bi pogovori uspeli. "Britanski pogajalski položaj v Evropi je bil napačno predstavljen v medijih na celini," je še dodala Mayeva.
Mayeva je predčasne volitve sklicala aprila. Odločitev je utemeljila z besedami, da želi močnejši mandat javnosti pred pogovori o brexitu, ki se bodo začeli junija.
"Kdorkoli bo zmagal 8. junija, se bo soočil z glavno nalogo: da pride do najboljšega dogovora za Združeno kraljestvo. Če se ne bomo prav pogajali, če bomo dovolili, da nas birokrati iz Bruslja poteptajo, bomo izgubili priložnost, da zgradimo bolj pošteno družbo," je še povedala britanska premierka.
Britanski parlament se je razpustil
Sicer se je danes britanski parlament malo več kot mesec dni pred predčasnimi volitvami 8. junija razpustil. Malo po polnoči je 649 poslancev spodnjega doma parlamenta izgubilo pravice članov spodnjega doma parlamenta.
Poslanska zbornica je zeleno luč za predčasne volitve dala 19. aprila.
Več poslancev je že napovedalo, da se ne bodo potegovali za nov mandat. Med njimi je nekdanji finančni minister George Osborne, ki bo odgovorni urednik londonskega časnika Evening Standard. Da ne bo vnovič kandidiral, je napovedal tudi Douglas Carswell, ki je bil edini poslanec Ukipa, dokler ni pred nekaj tedni izstopil iz stranke.
Glede na ankete se na predčasnih parlamentarnih volitvah junija prepričljiva zmaga obeta konservativcem premierke May, kar bi tudi okrepilo njena izhodišča pred pogajanji o izstopu Velike Britanije iz EU. Laburisti naj bi zaostali za približno 20 odstotnih točk.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.