Katalonski regionalni parlamenta je podprl resolucijo, ki predvideva razglasitev Katalonije za neodvisno republiko. Kmalu zatem je senat v Madridu potrdil odvzem avtonomije Kataloniji.
Španski premier Mariano Rajoy je zvečer pojasnil, da so sprejeli nujne ukrepe, da stanje znova privedejo v ''normalnost'', to pa je možno le s spoštovanjem zakonov. Pojasnil je, kako bodo uveljavili 155. člen: razpustili so katalonski parlament in vlado načelu s Carlesom Puigdemontom. Za 21. decembra je napovedal regionalne volitve.
''Nikoli nismo želeli priti v to situacijo,'' je poudaril Rajoy. ''Ne gre za suspendiranje avtonomije, ampak za normaliziranje stanja čim prej. Normalnost se začne z zakonom in vrnitvijo zakona Kataloncem,'' je povedal in dodal, da je Puigdemont imel možnost, da razpiše volitve, ker tega ni storil, jih zdaj razpisuje vlada, da bo ''Kataloncem tako vrnila njihove glasove''. Znova je pozval k ohranitvi mirnosti.
Poleg omenjenega je med ukrepi tudi zaprtje vseh katalonskih veleposlaništev na tujem. Napovedal je, da bodo ministri v španski vladi prevzeli pooblastila katalonske administracije.
Kako je v Kataloniji potekalo tajno glasovanje?
Za resolucijo o neodvisnosti je glasovalo 70 poslancev, proti 10, dve glasovnici sta bili prazni. Poslanci opozicije - Ljudske stranke, socialistov in stranke Ciudadanos - so pred tajnim glasovanjem zapustili dvorano. Katalonska vlada se je oprla na rezultate referenduma, ki se ga je udeležilo 43 odstotkov volivcev, od tega je 90 odstotkov glasovalo za neodvisnost. Špansko ustavno sodišče je referendum razglasilo za nelegalnega.
In tudi zdaj je ustavno sodišče že začelo s postopki proti razglasitvi neodvisnosti.
In kako so glasovali? Predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell je prebrala dele vložene resolucije, preden so prisotni poslanci, tudi predsednik regionalne vlade Puigdemont, po burni razpravi začeli oddajati glasovnice na tajnem glasovanju. Za tovrstno glasovanje so zaprosili predstavniki vladajoče koalicije Junts Pel Si, opozicija pa je temu nasprotovala.
Poslanec Ljudske stranke Xavier Garcia Albiol je poslance vladajoče koalicije obtožil strahopetnosti, češ da želijo tajno glasovanje, da bi se izognili pregonu v skladu s španskim kazenskim zakonikom, poroča spletni medij The Spain Report.
Poslancem, ki bi podprli tovrstno resolucijo, bi namreč lahko grozila obtožnica zaradi upora, za kar je zagrožena zaporna kazen v višini 30 let.
Špansko tožilstvo je že sporočilo, da bo proti predsedniku katalonske regionalne vlade Puigdemontu vložilo obtožnico zaradi upora. Sodišče bo nato odločilo, ali bo sprejelo obtožnico. Tako mu grozi 30 let zapora.
Kopija resolucije, ki so jo objavili španski mediji, vključuje stavek: "Ustanavljamo katalonsko republiko kot neodvisno, suvereno, demokratično, socialno in pravno državo."
Besedilo vsebuje tudi potrditev uporabe zakona o odcepitvi, ki ga je regionalni parlament potrdil v začetku septembra in ga je špansko ustavno sodišče razglasilo za ničnega.
Prvih nekaj strani je sicer povsem enakih kot dokument, ki so ga poslanci, ki podpirajo odcepitev, podpisali po seji 10. oktobra. Šlo je za simbolično deklaracijo o neodvisnosti, katere uveljavitev pa je takrat regionalni voditelj Carles Puigdemont zadržal.
Parlament je o neodvisnosti glasoval, potem ko se je Puigdemont odrekel možnosti sklicu novih volitev, ker od Madrida ni dobil zagotovil, da bo to preprečilo uveljavitev 155. člena ustave.
Veselje na ulicah Barcelone
Na ulicah Barcelone se je ob glasovanju v katalonskem parlamentu zbralo več deset tisoč zagovornikov samostojne Katalonije. Ti so prek dveh velikih zaslonov spremljali dogajanje v parlamentu, ploskali in v katalonščini vzklikali samostojnost, preden so nato zapeli katalonsko himno. Številni med njimi so ob tem v zrak dvignili stisnjeno pest. Nekateri so odločitev katalonskega parlamenta slavili tudi z nazdravljanjem s penečim vinom cava, ki ga pridelujejo v Kataloniji, ter se med seboj objemali.
Županja Barcelone Ada Colau pa je danes na Facebooku zapisala nasprotovanje enostranski razglasitvi katalonske samostojnosti v regionalnem parlamentu in odločitvi španskega senata, ki je sprejelo ukrepe za odvzem avtonomije Kataloniji.
"Tisti, ki želimo preprečiti konfrontacijo in pozivamo k dialogu, zdravi pameti in usklajeni rešitvi, smo v večini v Kataloniji in Španiji," je zapisala.
Medtem so z mestnih hiš v več katalonskih mestih že sneli španske zastave, česar v prestolnici niso storili. Zastavo so sneli z mestne hiše v petem največjem katalonskem mestu Sabadell in Gironi, kjer je včasih županoval aktualni katalonski premier. Španskih zastav prav tako ni več na mestnih hišah v Figueresu, Vicu in Tortosi.
Kako je zasedal in odločal senat v Madridu?
Prvič v zgodovini države je torej španski senat sprožil 155. člen ustave. Za odvzem avtonomije v skladu s tem členom je glasovalo 214 članov senata, 47 jih je bilo proti, eden se je vzdržal, poročajo španski mediji.
Za ukrepe so poleg senatorjev vladajoče Ljudske stranke glasovali tudi opozicijski socialisti in predstavniki desnosredinske liberalne stranke Ciudadanos, medtem ko so bili člani senata iz vrst leve stranke Podemos proti.
Člen iz ustave, ki sega v leto 1978, ni bil še nikoli uporabljen, imenujejo pa ga "jedrska možnost", saj gre dejansko za začasno razveljavitev avtonomije pokrajine. Španska vlada vztraja, da gre za edino možnost za pomiritev krize, medtem ko v Kataloniji opozarjajo, da bo to le še prililo olja na ogenj.
Oba premierja pozvala k miru
Španski premier je Špance po razglasitvi katalonske neodvisnosti pozval k mirnosti. Na Twitterju je zapisal, da bo v Kataloniji zopet vzpostavljena zakonitost. "Vse Špance pozivam k miru. Pravna država bo v Kataloniji ponovno vzpostavila zakonitost," je zapisal.
Tudi katalonski premier Carles Puigdemont je pozval k miru in ohranitvi dostojanstva. "Smo družba, ki se je vedno odzivala mirno," je dejal v Barceloni. "Prihajajo ure, ko bo treba ohraniti mir, državljansko odgovornost in dostojanstvo," je dejal privržencem neodvisnosti pokrajine. "Danes je naš parlament, ki je bil legitimno izvoljen, naredil korak, za katerega smo se dolgo borili," je dodal.
KOMENTARJI (577)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.