Mlajši moški, ki se predstavlja z izmišljenim imenom Abu Abrahim Raqqawi, prek družbenih omrežij svet seznanja z dogajanjem na ulicah svojega domačega mesta. V mestu je še vedno nekaj aktivistov, ki skrivaj snemajo in fotografirajo teror, ki ga nad ljudstvom izvajajo džihadisti. Strah je največje orožje skrajnežev, z njim vladajo temu sirijskemu mestu, pravi.
Obglavljanja pred očmi otrok
"Mladim osebam, starim od 16 do 18 let, ponujajo denar v zameno za informacije o tistih, ki imajo kaj proti Islamski državi. Za mlajše od 16 let so naredili poseben tabor. Vanj brez dovoljenja staršev odpeljejo veliko otrok," je dejal v ekskluzivnem intervjuju za Sky News. Kot pravi, tam ustvarjajo svoje nove bojne enote.
Običajen dan v Raki praktično ne mine brez usmrtitev. "Veliko je usmrtitev, tako tajnih, kot tudi javnih, še posebej ob petkih po molitvi. Tedaj smo prebivalci priča križanjem, obglavljenjem in podobnim stvarem," pripoveduje Abrahim Raqqawi. V dokaz je novinarjem pokazal fotografije, na katerih otroci tem grozljivim dejanjem prisostvujejo.
Ostali brez bolnišnice in brez zdravil
V zadnjem zračnem napadu ZDA in arabskih zaveznic so rakete uničile komunikacijski stolp IS, umrlo pa je tudi več skrajnežev, pravi. Dodaja, da je bila uničena tudi bolnišnica. Ta civilistom tako ali tako ni prišla prav, saj je bila strogo namenjena le zdravljenju islamskih vojakov. Zdaj so v Raki resnično ostali brez vsakršne bolnišnice. "Osebe, poškodovane v zračnih napadih, odnesemo v domove, ki jih imenujemo bolnišnice. Te so daleč od tega. Tam ni nobene potrebne opreme in zdravil," pravi in dodaja, da civilisti umirajo na ulicah, medtem ko je za vojake bolje poskrbljeno.
V mestu ni šol, lačne družine mečejo na cesto
V mestu ni nobenih šol, prav tako ni na voljo nikakršna druga oblika izobraževanja, številni starši pa se trudijo nahraniti lačna usta svojih otrok. Nekatere družine so izselili ter njihove hiše ponudili borcem, ki so prišli od drugod.
'Prebivalci Rake bi sklenili pogodbo s huduičem, le da bi odpravili IS'
Mnenje o zadnjih napadih ameriških zračnih sil je med prebivalci mesta deljeno, pravi. "Kar nekaj jeze je zaradi opustošenja mesta, a mnogi so pripravljeni skleniti celo dogovor s hudičem, le da se znebijo IS. Po drugi strani se ljudje pritožujejo, da bi moral Obama ukrepati že tedaj, ko je predsednik Assad prestopil rdečo črto," je dejal in pojasnil, da se to nanaša predvsem na lansko uporabo kemičnega orožja.
Skupino aktivistov ujeli in mučili, a imen niso izdali
Prijatelji mladega Sirijca fotografije in posnetke objavljajo na Facebook strani (Raqqa Is Being Silently Slaughtered) in na Twitterju, a s svojim početjem zelo ogrožajo svoja življenja. Eno od skupin aktivistov so pripadniki IS odkrili in pobili. Čeprav so jih mučili, imen ostalih niso izdali, je novinarjem še zaupal Abrahim Raqqawi.
Rešitev vidi v pomoči Zahoda pri odstavitvi Bašarja al Asada
Sam ocenjuje, da bi morale zahodne sile odpraviti tudi Asada. "Če se želi Zahod resnično rešiti Islamske države, bodo morali iz zraka napasti tudi Asadove sile. Če bi se rešili njega, bi se svobodna sirska vojska (FSA) veliko lažje borila zoper IS. Zdaj pa se morajo boriti na dveh koncih hkrati," pojasnjuje.
Življenje v Raki nikakor ni raj na Zemlji, kar sicer trdijo pripadniki Islamske države, pač pa le eno veliko trpljenje njenih prebivalcev, ki skušajo preživeti.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.