Proti Donaldu Trumpu so se v zadnjem tednu združili vodstvo republikanske stranke, premožni donatorji, ugledni podporniki ter trije preostali kandidati. Milijone dolarjev je bilo namenjenih za 7000 oglasov, ki so Trumpa predstavljali v najslabši luči. Toda, volivci na strankarskih volitvah so sinoči še enkrat sporočili: v boj za Belo hišo naj gre v imenu republikanske stranke Donald Trump, ki je že kmalu po zaprtju volišč slavil prepričljivi in pomembni zmagi v Mississippiju in Michiganu.
"Rad bi se zahvalil lobistom in interesnim skupinam. Očitno so mi pomagali do visokih številk," je v televizijske kamere z nemalo posmeha dejal Trump. In verjetno je imel prav, kajti njegovi podporniki nenehno ponavljajo, da zanj volijo zato, ker ni politik, ker ni povezan z republikanskimi elitami in ker upajo, da bo kot bogati poslovnež neodvisen. Kljub temu, da napadi Trumpu očitno ne škodijo, pa je sredi svojega golf kluba na Floridi več kot o politiki in volitvah govoril o svojih izdelkih. Trump vodka, Trump zrezki, Trump revije, Trump univerza. Njegovi nasprotniki so namreč v zadnjem tednu poskušali zrušiti mit o Trumpu kot vsemogočnem poslovnežu, zato so javnost opozarjali tudi na manj uspešne ali celo sporne projekte newyorškega dediča. Ker Trump kritike slabo prenaša, so ameriški volivci na televizijah lahko spremljali zmagovalni govor vodilnega kandidata, ki je še najbolj spominjal na čudaški oglasni blok. „Tukaj so zrezki, lahko si jih odnesete za 50 dolarjev,“ je zbrane spodbujal Trump.
Upehana konkurenca
"Sem edini, ki mu je šlo nocoj dobro,“ je poleg obrambe svojih izdelkov ugotovil Trump. In imel prav. Marco Rubio, ki bi ga vrh stranke najraje videl kot kandidata, vse bolj tone in ne najde poti do volivcev. Vztrajal naj bi še do pomembnih volitev na domači Floridi prihodnji torek, toda če ne bo zmagal, se bo moral posloviti. Tako bo republikanska stranka najverjetneje ostala z dvema kandidatoma, ki ju nikakor ni želela, to sta Donald Trump in skrajno konservativni in splošno nepriljubljeni senator Ted Cruz. Guverner John Kasich sicer lahko Trumpu zagreni življenje z zmago v domačem Ohiu, sam pa na nominacijo ne more računati. Razen, če se bodo uresničile napovedi in bodo obupani nstrankarski veljaki na julijski konvenciji v Clevelandu mešetarili, Trumpu odrekli nominacijo in jo podelili kandidatu, za katerega menijo, da je bolj zmeren in bolj izvoljiv. To pa bi lahko povzročilo pravi upor med Trumpovimi privrženci in Belo hišo dokončno potisnilo v roke demokratom.
Clintonova mlačno
Toda Hillary Clinton za katero se je zdelo, da ima zagotovljeno nominacijo že pred strankarskimi volitvami, še vedno ne zmore navdušiti demokratov. Sinoči je z več kot prepričljivo zmago v Mississippiju sicer potrdila svojo prevlado med temnopoltimi volivci na jugu Združenih držav. Toda alarm za njeno kampanjo je boleč in nepričakovan poraz v pomembni zvezni državi Michigan. Volivci, ki sta jih kriza in globalizacija še posebej udarili, so dali prednost senatorju Bernierju Sandersu, ki je za razliko od Clintonove glasno nasprotoval prosto trgovinskim sporazumom in poudarjal, da odnašajo delovna mesta. Poleg tega Clintonova pri mnogih volivcih še vedno ne vzbuja zaupanja in navdušenja, ki sta potrebna za politične zmage ter se ne more otresti pridiha kandidatke, ki ni pristna in ki s seboj nosi preveč politične prtljage in afer. Dejstvo, da ji Bernie Sanders, ki so ga pred meseci ankete komajda zaznavale, povzroča precejšnje težave, je slaba napoved za splošne volitve. Še posebej, če bi se spopadla z nepredvidljivim Donaldom Trumpom, proti kateremu nobena preverjena in naučena politična strategija ne deluje.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.