Pridelava gensko spremenjenih poljščin je že petnajst let predmet vroče polemike v EU. Nova zakonodaja, ki jo je Evropska komisija predlagala leta 2010, bo po štirih letih težavnih pogajanj začela veljati spomladi letos. Ta članicam EU omogoča omejitev ali prepoved pridelave gensko obdelanih poljščin na svojem ozemlju, tudi če je ta dovoljena na evropski ravni.
Devet članic unije je že popolnoma prepovedalo pridelavo edinega dovoljenega gensko spremenjenega proizvoda v EU, Monsantove koruze MON810. To so Avstrija, Bolgarija, Francija, Grčija, Italija, Luksemburg, Madžarska, Nemčija in Poljska.
Nova pravila vključujejo seznam razlogov, iz katerih lahko članice omejijo ali prepovedo pridelavo gensko spremenjenih poljščin. To so okoljski in socioekonomski razlogi, raba zemljišč, urbanistično načrtovanje in cilji kmetijske politike.
Kompromis določa, da bodo morale vse članice dovoliti tranzit GSO čez svoje ozemlje, a uporabnice bodo morale zagotoviti, da ne okužijo drugih proizvodov, zlasti v sosednjih državah. Poleg tega vključuje klavzulo o pregledu direktive po štirih letih.
Namen novih evropskih pravil je poenostaviti proces odobritve GSO, saj sedanji ne deluje. Članice, ki jim nasprotujejo, namreč vztrajno blokirajo odobritev teh organizmov na evropski ravni.
V EU se prideluje le ena vrsta gensko spremenjenega proizvoda - Monsantova koruza MON810, in to v glavnem v Španiji. Drugi gensko spremenjeni proizvod, za katerega je EU dovolila pridelavo v letu 2010, je bil krompir amflora, ki pa so ga nato umaknili s trga.
V okoljevarstveni organizaciji Friends of the Earth Europe menijo, da je to korak v pravo smer. "To je še en žebelj v krsto gensko spremenjenih poljščin," so poudarili ter vse članice EU pozvali, naj takoj prepovedo vse gensko spremenjene poljščine.
"Odskočna deska za Slovenijo, da prepovemo vse gensko spremenjene organizme"
K prepovedi uporabe GSO v Sloveniji so slovensko vlado medtem pozvali v SLS. Predsednik stranke Marko Zidanšek je ocenil, da so nova evropska pravila za Slovenijo "odskočna deska, prvi korak, ki omogoča, da se suvereno in legitimno odločimo, da na svoji zemlji prepovemo gensko spremenjene organizme".
K prepovedi teh organizmov v SLS pozivajo "v skrbi za zdravje državljank in državljanov ter varovanje okolja", so zapisali v sporočilu za javnost.
Spremembo direktive je v Evropskem parlamentu med drugim podprl evropski poslanec iz vrst slovenske SLS Franc Bogovič. Nova ureditev bo po njegovem omogočila državam članicam EU, ki ne želijo gojitve GSO na svojem ozemlju, da lahko prepovedo gojenje brez tveganja, da jih lahko multinacionalke tožijo na mednarodnih sodiščih, so sporočili iz njegove pisarne. Ob tem je Bogovič opozoril, da bodo morale biti države, ki že gojijo GSO, v bodoče zelo pozorne na morebitne čezmejne vplive svojih praks.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.