
Rusija je po pritožbah evropskih energetskih družb prvič priznala, da ima težave z dobavo zemeljskega plina Zahodu. V vodstvu državne energetske družbe Gazprom so na današnjem srečanju s predsednikom vlade Vladimirjem Putinom povedali, da zahodnoevropski partnerji od Rusije zahtevajo precej več plina, kot jim ga ta lahko zagotovi.
Ob tem so v Gazpromu priznali, da so v preteklih dneh za izvoz namenili približno deset odstotkov manj plina, kot določajo sklenjene pogodbe z odjemalci. Medtem naj bi se sicer dobava že povzpela na običajne ravni.
Glavna naloga Gazproma je zadovoljiti povečane potrebe zaradi hudega mraza v Rusiji na domačem trgu, je na srečanju dejal Putin. Ob tem je dodal, da mora hkrati Gazprom narediti vse, da zadosti potrebam evropskih partnerjev.
EU je v preteklih dneh sporočila, da so se dobave ruskega plina posameznim energetskim družbam zmanjšale tudi za 30 odstotkov. Rusija velja za najpomembnejšo dobaviteljico plina Evropi.
Pred tem je Gazprom več dni zanikal trditve svojih evropskih kupcev, da so se dobave zmanjšale. Nazadnje so v družbi odgovornost pripisali Ukrajini, najpomembnejši tranzitni državi za dobavo ruskega plina Evropi. Rusija obubožano nekdanjo sovjetsko državo vedno znova obtožuje, da si iz plinovodnega omrežja, ki teče čez njeno omrežje, nezakonito odvzema plin. Državi sta stalno v sporu zaradi količin in cen plina.
Zaradi hudega polarnega mraza se je poraba plina v Rusiji po podatkih analitikov povzpela na rekordni dve milijardi kubičnih metrov dnevno. To je približno toliko, kot ga v celem letu porabi članica EU Bolgarija. Zaradi zmanjšanja dobave ruskega plina so bile prizadete predvsem Nemčija, Avstrija in Italija.
Preberite tudi, kako sta mraz in sneg prizadela Slovenijo in Evropo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.