Izraelske sile so zgodaj danes na območju Gaze obstreljevale šolo pod okriljem Združenih narodov (ZN), pri čemer je bilo po navedbah bolnišničnih virov ubitih najmanj 20 ljudi, predstavnik ZN pa je navedel 16 smrtnih žrtev. Gre za dekliško šolo v palestinskem begunskem taborišču Džabalija. Tja so se pred napadi zatekli številni civilisti. Gre večinoma za otroke, ženske in starejše. Izraelski vojaki so šolo napadli okoli 5.30 po lokalnem času, in sicer s tankovskimi raketami. Izraelske oblasti so sporočile, da šola ni bila tarča njihovega napada in da so le odgovorili na napad, ki je prišel s tega območja. Poudarili so, da bodo primer preučili.
Tiskovni predstavnik UNRWA (Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem) Chris Gunness je na svojem Twitterju zapisal, da so izraelski vojski kar 17-krat sporočili koordinate šole in število civilistov, ki so se pred bombardiranjem skrili v objekt. V času napada je bilo v in pred objektom več kot 3.000 civilistov. Gunness je napad ostro obsodil in dejal, da je izraelska vojska s tem kršila mednarodno pravo. Generalni sekretar UNRWA Pierre Krähenbühl je na spletni strani agencije zapisal, da so bili otroci ubiti, medtem ko so spali ob svojih starših, in sicer v šoli, ki so jo Združeni narodi odprli za begunce znotraj Gaze. "Otroci ubiti med spanjem. To je žalitev za vse nas. To je vir vsesplošnega sramu. Danes svet stoji osramočen," je poudaril in dodal, da so bili v šoli ljudje, ki so sledili izraelskim navodilom, da morajo oditi s svojih domov. Krähenbühl pravi, da so na kraju zbrali dokazno gradivo, prve ugotovitve pa kažejo, da je šolo napadla izraelska vojska. Potrdil je, da so le nekaj ur pred napadom izraelsko vojsko še zadnjič opozorili, da so v objektu razseljeni civilisti. Opozarja pred humanitarno katastrofo, če se bodo napadi nadaljevali.
Najmanj 15 ljudi je bilo ubitih in kar 160 ranjenih v izraelskem napadu na tržnico v bližini mesta Gaza, so sporočili palestinski predstavniki. Eksplozija je odjeknila na tržnici s sadjem in zelenjavo v soseski Šedžaija, kjer je takrat nakupovalo na stotine Palestincev. Krvavi napad na tržnico je Izrael izvedel v času, ko naj bi spoštoval štiriurno humanitarno prekinitev ognja. Kakšno uro po napovedi štiriurnega humanitarnega okna so sicer tuji mediji poročali, da se zdi, da je izraelska vojska res ustavila obstreljevanje Gaze. A palestinski zdravstveni viri so že kmalu zatem poročali o izraelskem letalskem napadu, ki je terjal življenja v Han Junisu, nato pa je udarila še novica o tragediji na tržnici v Šedžaiji. V napadu na mesto Han Junis na jugu območja Gaze je bilo ubitih devet članov ene družine, med njimi tudi en otrok. Na severu območja Gaze pa sta bili ubiti 11-letna invalidka in 16-letno dekle. O žrtvi izraelskih napadov davi poročajo tudi iz mesta Rafa.
Najmlajša žrtev je imela komaj tri mesece
Na spletni strani Unicefa so objavili opozorilo, da število mrtvih otrok narašča. Najmlajša smrtna žrtev napadov na Gazo je imela komaj tri mesece, na dan pa naj bi po njihovih podatkih umrlo najmanj 10 otrok. Okoli 2.000 otrok je ranjenih: pohabljeni, opečeni, prestrašeni. Nekateri se še vedno borijo za svoja življenja. Naj opozorimo, da polovica prebivalcev Gaze še ni polnoletnih.
Otroci v Gazi:
Kako štiriletnemu otroku razložiti, da je ostal brez skoraj cele družine - mame, bratov in sester?
Vodja Unicefa v Gazi Pernille Ironside je poudarila, da je skoraj nemogoče z besedami opisati fizične in psihične rane, ki jih doživljajo prebivalci Gaze. Pri tem izpostavlja otroke, ki so že ohromeli od strahu. Ironsideova je opisala tudi srečanje s palestinsko štiriletnico, ki ranjena leži v bolnišnici v Gazi. Pravi, da deklica Šajma močno pogreša svojo mamo in sorojence, a kaj, ko so vsi umrli v izraelskem napadu. Umrli so, ko so zbežali iz svojega doma in iskali zatočišče pred napadi. Preživela sta le deklica in njen oče. "Kako štiriletnemu otroku poveš, da je večina njene družine mrtva," sprašuje vodja Unicefa v Gazi.
Ironsideova opozarja tudi na usodo družine, ki je 20. julija umrla med iftarjem (večerja, s katero se zaključi ramazanski dnevni post). Za družino je bila usodna le ena izraelska raketa. Med mrtvimi je bilo 18 otrok, starih od štirih mesecev do 14 let.
Posledice do konca življenje
Otroci v Gazi nimajo otroštva, poudarja vodja sklada Unicefa za pomoč otrokom Gaze Bruce Grant. Gre za otroke, ki v zadnjih šestih letih že tretjič doživljajo nasilni konflikt med izraelskimi vojaki in palestinskimi uporniki. Pravi, da so otroci sicer zelo odporni in se lahko po hudi travmi znova postavijo na noge. A če je v njihovem življenju preveč nasilja, ga bodo sprejeli kot nekaj normalnega in se bodo v odrasli dobi, če jo bodo sploh doživeli, obnašali nasilno. Smo torej v začaranem krogu. Trenutno je v Gazi okoli 200.000 otrok, ki potrebuje takojšnjo psihološko pomoč. Sami imajo le pet ekip psihologov, ki trenutno v Gazi pomagajo malčkom, ki so ostali brez družin, in ranjenim otrokom.
Ozemlje Gaze se je skrčilo za 44 odstotkov. Kam torej zbežati pred nasiljem, če Gaze ne smeš zapustiti?
Trenutno se je ozemlje Gaze za prebivanje civilistov skrčilo za okoli 44 odstotkov – gre za območja, ki so neprestano pod udarom bomb ali pa so že zravnana z zemljo. Zato se civilisti med drugim skrivajo po šolah, ki so pod upravo ZN. A tudi tam okoli 173.000 beguncev ni varnih. Z območja Gaze pa jih ne spustijo. Izraelske sile bombardirajo tudi šole, bolnišnice in druge civilne objekte, saj zatrjujejo, da se tam skrivajo "Hamasovi teroristi" oziroma, da je v teh objektih skrito orožje, ki ga morajo uničiti. ZN sicer poroča, da so v eni šoli res odkrili rakete, a gre le za eno šolo, v izraelskih napadih pa je bilo uničenih ali pa poškodovanih kar 130 ZN šol. Izraelskim oblastem so že večkrat posredovali koordinate njihovih šol in jih opozorili, da so v objektih civilisti.
Še drugih 10.000 civilistov je zatočišče našlo v javnih šolah, ki pa niso pod zaščito ZN. Večina teh beguncev je otrok. 20-letna Kamar, ki se skriva v eni izmed teh objektov, je dejala, da bombe padajo okoli šole, a da so kljub temu v njej bolj varni kot pa doma. "Če bi šla domov, bi umrla," je dejala in dodala, da ne ve, če so njeni prijatelji iz naselja še živi oziroma kje sploh so.
Pomoč je nujna
Unicef ob tem opozarja, da prebivalci Gaze nujno potrebujejo humanitarno pomoč. Sami sicer delijo higienske pripomočke za odrasle in dojenčke, a ljudje potrebujejo vodo, hrano in še več higienskih pripomočkov. Že nekaj časa se soočajo s pomanjkanjem vode, včeraj pa so ostali še brez edine elektrarne na območju Gaze.
Obstaja velika nevarnost za izbruh bolezni, saj se fekalije razlivajo po naseljih, mrtvi ležijo na ulicah in pod ruševinami, veliko je tudi mrtvih živali. Odhod na teren pa je smrtno nevaren.
Izrael: Za žrtve je odgovoren Hamas
Izraelske oblasti sicer opozarjajo, da imajo pravico do samoobrambe in da je za žrtve med palestinskimi civilisti odgovoren Hamas, saj se "skriva v civilnih naseljih in uporablja palestinske civiliste za živi ščit". Naj opozorimo, da je Gaza eno izmed najbolj naseljenih območij na svetu, Hamas pa svojih uradnih vojaških objektov nima.
Izraelci opozarjajo, da v svojih bolnišnicah zdravijo tudi nekatere palestinske civiliste. Prav tako poudarjajo, da pred napadi opozorijo civiliste, da se umaknejo na varno. Če tega ne želijo storiti in ostanejo na ogroženem območju, potem sledijo posledice, za katere je znova odgovoren Hamas.
Poveljnik oboroženega krila Hamasa, Brigade Ezedina Kasama, Mohammad Daif je dejal, da v nasprotju z izraelskimi "sovražniki", oni ne napadajo civilistov, temveč le izraelske vojake, civilistom pa ne želijo hudega. Tako bodo ravnali še naprej, kljub temu, da "Izrael namerno mori palestinske civiliste", je v zvočnem posnetku, ki ga je predvajala televizija al-Aqsa, dejal Daif.
AI Slovenija poziva k ustavitvi slovenskega izvoza orožja in druge vojaške opreme v Izrael
Amnesty International Slovenije je na ministra za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Romana Jakiča v luči nasilja na območju Gaze pozval, naj Slovenija nemudoma sprejme odločitev o ustavitvi nadaljnjega izvoza orožja in druge vojaške opreme v Izrael. Hkrati so javnost povabili, naj se na ministrstvo obrnejo z istim pozivom, ki ga najdete TUKAJ.
Po podatkih slovenskega obrambnega ministrstva je Slovenija med leti 2004 in 2013 v Izrael izvozila za skoraj šest milijonov evrov orožja in druge vojaške opreme. Med njimi so bili po podatkih AI Slovenija deli za kopenska vozila, gladkocevno orožje, strelivo in vojaški eksplozivi. Tudi za letos je še načrtovan izvoz rezervnih delov za vojaška vozila v vrednosti 103.020 evrov.
Ker obstaja močan sum, da bo to orožje uporabljeno za napade na civiliste in druge hude kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic, so v AI Slovenije v ponedeljek na ministra za obrambo naslovili omenjeni poziv.
Ob tem v AI Slovenija dodajajo, da si je AI dolgo prizadevala za sprejetje mednarodne pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem, ki bi uredila mednarodne transferje orožja, s posebnim poudarkom na odpravljanju najhujših zlorab človekovih pravic.
Glede spopadov na območju Gaze ta nevladna organizacija za človekove pravice od EU in ZN zahteva embargo na orožje za vse bojujoče strani, od posameznih držav pa, da se vzdržijo prodaje orožja.
AI Slovenija še dodaja, da je DZ spomladi letos ratificiral mednarodno pogodbo o nadzoru trgovine z orožjem. S tem je Slovenija jasno pokazala svojo zavezo k spoštovanju določb, ki državam prepovedujejo transfer orožja in streliva, če vedo, da bo to orožje uporabljeno za izvajanje ali pomoč pri hudih zlorabah človekovih pravic.
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.