V nedeljo zjutraj, nekaj minut do 2. ure, je zagorelo v bližini mesta Slatine na hrvaškem otoku Čiovo. Plameni so zajeli podrast, nizko grmičevje in borove gozdove. Gorelo je približno na 125 hektarov površin. Le dobri dve uri pozneje so sporočili, da je na istem otoku zagorelo še v bližini mesta Okrug Gornji. Požar je zajel okoli 75 hektarjev borovega gozda in podrasti.
Z ognjenimi zublji se je spopadlo 240 gasilcev, ki so prišli z 48 vozili. Pri gašenju so pomagala tudi dva helikopterja in štirje kanaderji. Kot so sporočili gasilci, so požari že pod nadzorom, tako da je zračna pomoč prizorišče požarov že zapustila, na kraju pa je ostalo okoli 166 gasilcev. Kot so še povedali, ranjenih ni bilo, prav tako pa so pred rdečim petelinom zavarovali tudi vse stanovanjske hiše. Gasilcem je gašenje sicer onemogočala burja, so pa tudi povedali, da je vzrok za požare vsekakor človeški faktor.
Požari zajeli južno Evropo
Z ognjenimi zublji se še vedno borijo tudi na nekaterih območjih južne Evrope. Na južni obali Španije so včeraj zaradi požara že drugič v zadnjih desetih dneh evakuirali ljudi. V zadnjem tednu je med gašenjem rdečega petelina v Španiji umrlo že šest gasilcev. Sicer pa so požare že ukrotili.
Z gozdnimi požari, ki so izbruhnili v četrtek, se borijo tudi na Korziki. Ognjeni zublji so uničili že okoli 4000 hektarjev gozda in grmičevja, med gašenjem pa je bilo lažje ranjenih pet gasilcev. Oblasti pa so aretirale tri ljudi, ki naj bi podtaknili požare. Gre za 24- in 21-letna kmeta, ki naj bi podtaknila enega izmed požarov, medtem ko naj bi tretji osumljenec podtaknil nek drugi požar. Požari na jugu otoka še vedno niso pod kontrolo, zato so gasilcem na pomoč poslali še pet kanaderjev. V prid pa jim je tudi vreme, saj so se temperature spustile do 30 stopinj Celzija, veter pa je skoraj ponehal.
V Italiji se okoli 1500 gasilcev in prostovoljcev bori z okoli 17 požari, ki pustošijo predvsem na Sardiniji, Siciliji in v Kalabriji. Na severovzhodu Sardinije so evakuirali več sto ljudi, vendar pa oblasti zagotavljajo, da požari za ljudi niso posebej nevarni, saj pustošijo predvsem v gozdovih. Sta pa, odkar divjajo požari, umrla že dva človeka. Ogenj se zaradi izredno visokih temperatur in vetra zelo hitro širi, vzrok za nastanek požarov pa še ni znan.
V Grčiji, kjer divja okoli 50 manjših požarov, s katerimi se bojuje več deset gasilcev, pa so požari že pod nadzorom, vendar se oblasti bojijo, da se bo ogenj zaradi visokih temperatur spet razplamtel.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.