V potopljenem zadnjem delu ladje pa so potapljači našli dva mrtva starejša moška, ki so ju v rešilnih jopičih našli blizu jedilnic. Tako je število smrtnih žrtev naraslo na pet, saj so pristojni že včeraj potrdili, da sta v nesreči umrla dva Francoza in en Perujec, ki je bil član posadke.
Po zadnjih podatkih je med pogrešanimi še devet potnikov in šest članov posadke. Med 42 poškodovanimi sta bila dva huje poškodovana, 26 pa jih je že zapustilo bolnišnico. Po besedah vodje gasilcev Cosima Pulita so reševalci doslej preiskali četrtino ladje, in to večinoma samo tiste dele, ki so nad vodo, saj so začeli z delom tam, kjer je največ možnosti, da bi našli preživele. Po mnenju potapljačev je namreč le malo verjetno, da so v delih pod vodo zračni žepi. Iskanje jim otežujejo zagozdena vrata in prehodi s številnimi predmeti, ki so razmetani po ladji.
Kapitan vztraja pri svojem
Tiskovni predstavnik obalne straže Luciano Nicatro je sporočil, da so našli tudi črno skrinjico s podrobnostmi potovanja, najdena skrinjica pa bo preiskovalcem pomagala razjasniti okoliščine nesreče.
Italijanske oblasti so takoj po nesreči sprožile preiskavo nesreče, že sinoči pa so priprle kapitana ladje Francesca Schettina in njegovega pomočnika Cira Ambrosia. Obtožena sta večkratnega uboja, brodoloma in tega, da sta zapustila ladjo. Kapitan sicer zanika, da bi bil kriv za nesrečo, in trdi, da je zadnji zapustil ladjo. Poudarja tudi, da podvodna skala, na katero je nasedla ladja, ni bila označena na zemljevidu. Še več, skale naj bi bile od ladje oddaljene vsaj 300 metrov. Njegov zagovornik Bruno Leporatti dodaja, da je kapitan s tem, ko je po trku ladjo pripeljal bližje k obali, rešil veliko življenj in olajšal delo reševalcem.
Toda vodja preiskave, tožilec Francesco Verusio, je za televizijo SkyTG24 dejal, da je kapitan ladjo "zapustil veliko prej, preden so bili vsi potniki evakuirani". Dodal je, da ladja ni plula po pravi poti in da je za to prav tako odgovoren kapitan. Preiskujejo tudi morebitno odgovornost drugih. Glede morebitne slabe usposobljenosti posadke je dejal, da predvsem sistem poveljevanja ni deloval tako, kot bi moral. Kot so poročali nekateri italijanski mediji, naj bi bil kapitan na obali v petek že okoli polnoči, medtem ko so zadnje ljudi z ladje rešili šele v soboto okoli 6. ure. Po italijanskem pomorskem zakoniku kapitanu, ki zapusti ladjo, grozi do 12 let zaporne kazni.
V družbi Costa Crociere so dogodek označili za tragedijo in napovedali temeljito preiskavo vzroka nesreče. Costa Concordia je bila zgrajena leta 2006 in je po navedbah družbe Costa Crociere trenutno med največjimi ladjami za križarjenje na svetu. Ima 1500 kabin, v katerih je prostora za 3780 potnikov. Dolga je 290 metrov in široka okoli 40 metrov, ima pa 17 palub, na katerih je med drugim pet restavracij, gledališče, kino ter več klubov in diskotek.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate fotografije ladje pred nesrečo. Fotografije so nastale oktobra, poslal pa nam jih je naš bralec.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.