Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je odprlo preiskavo glede dogajanja v Libiji. V nasilnih spopadih med protestniki in silami Moamerja Gadafija naj bi umrlo na tisoče ljudi, tožilec Luis Moreno Ocampo pa je dejal, da nihče nima pravice, da odredi pokol civilistov. Na sodišču pravijo, da tisti, ki imajo pomembne funkcije, nosijo odgovornost za morebitne zločine proti človečnosti. Del preiskave so tako poleg Gadafija tudi njegovi sinovi in višji pomočniki.
Bombe le za ustrahovanje?
V Libiji sicer tudi danes poteka boj za prevlado v mestu Brega, ki leži na vzhodu države. Včeraj je protestnikom uspelo obdržati oblast v mestu, čeprav je vanj vkorakalo okoli 300 Gadafijevih mož, ki so bili dobro oboroženi. Na koncu naj bi se Gadafijeve sile umaknile, ker jim je zmanjkalo streliva. Z bojem pa nadaljujejo danes. Gadafijeve sile so s pomočjo vojaških letal napadle letališče v Bregi. Libijske oblasti so po besedah prič napadle tudi mesto Ajdabija, saj so letala odvrgla bombe na tamkajšnjo vojašnico. O žrtvah ne poročajo.
Po besedah Gadafijevega sina Saifa al Islama Gadafija, naj bi to storili zato, da bi upornikom preprečili, da bi prevzeli nadzor nad pristaniščem in naftno rafinerijo v Bregi. "Predvsem so bile bombe namenjene, da bi jih prestrašili. Nihče ne bi uporniškim milicam dovolil, da bi prevzeli nadzor nad Rotterdamom na Nizozemskem," je dejal.
Gadafiju všeč Chavezova ideja
V iskanju rešitve za Libijo je Venezuela predlagala načrt mirovnih pogajanj. Al Jazeera poroča, da sta venezuelski zunanji minister Nicolas Maduro in vodja Arabske lige Amr Moussa o načrtu že razpravljala. "Obvestili so nas o načrtu predsednika Chaveza, a zadevo še proučujemo,“ je dejal Moussa in dodal, da so se včeraj o možni rešitvi pogovarjali z več svetovnimi voditelji.
Kasneje se je odzvala Venezuela, ki je sporočila, da Libija sprejema njen predlog, prav tako pa naj bi se ta predlog zdel zanimiv Arabski ligi in ga tudi preučuje. Venezulske oblasti si želijo, da bi mediacijo med sprtima stranema v Libiji vodil nekdanji brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, je povedal vir blizu venezuelski vladi.
Načrt predvideva ustanovitev komisije, njeni člani pa bi prihajali iz Latinske Amerike, Evrope in Bližnjega vzhoda. S posredovanjem komisije bi poskušali doseči pogajanja med Gadafijem in libijsko opozicijo.
Po poročanju Al Jazeere je Chavez idejo, da bi sam sodeloval pri pogajanjih, Gadafiju predstavil prek telefona. Chavez naj bi Gadafiju dejal, da bi radi oblikovali komisijo za mir, ideja pa naj bi bila Gadafiju všeč. Sicer je znano, da sta Gadafi in Chavez dobra prijatelja.
Protestnikov pogovori ne zanimajo
Libijski uporniki so medtem odločno zavrnili Chavezov predlog. "Naše sporočilo je jasno. Za to je prepozno. Prelite je bilo preveč krvi," je dejal Mustafa Geriani, tiskovni predstavnik opozicijskega samooklicanega narodnega sveta, ki ga je opozicija ustanovila v Bengaziju na vzhodu države. "Z nobenim se ne bomo nikoli pogajali na krvi naših ljudi. Edino, o čemer se lahko pogajamo s Chavezom je, da Gadafi odide v Venezuelo. Nato pa, da se Gadafi vrne v Libijo in postavi pred roko pravice," je še dejal Geriani.
Nato ne namerava posredovati
Nato po besedah generalnega sekretarja Andersa Fogha Rasmussena v Libiji nima namena posredovati, se pa pripravlja na vse možnosti. Za vsako posredovanje v Libiji bi sicer morali imeti odobritev Varnostnega sveta ZN.
Umrlo že 6.000 ljudi?
Libijska organizacija Liga za človekove pravice ocenjuje, da je v dveh tednih, odkar državljani protestirajo proti vladavini Gadafija, umrlo že 6.000 ljudi, od tega naj bi jih 3000 umrlo v Tripoliju, 2000 pa v Bengaziju. Po podatkih Združenih narodov pa je žrtev več kot tisoč, hkrati pa naj bi iz države zbežalo okoli 180.000 ljudi.
V Libiji zajeli tri nizozemske vojake
Libijske sile so se zapletle v konflikt tudi z nizozemskimi vojaki. Nizozemski časnik De Telegraaf je namreč poročal, da so libijske sile v nedeljo zajele tri nizozemske vojake, kar so v Haagu tudi potrdili. Vojaki so sodelovali pri evakuaciji civilistov s helikopterjem, libijske sile pa so jih zajele po pristanku. Civilista, ki so ju reševali, so libijske oblasti predale nizozemskemu veleposlaništvu v Tripoliju in sta že zapustila Libijo, glede ujetnikov pa na nizozemskem obrambnem ministrstvu pravijo, da so v teku intenzivna diplomatska prizadevanja za izpustitev zajetih vojakov. Na ministrstvu dodajajo, da doslej o operaciji in zajetju vojakov niso želeli govoriti zaradi varnostnih razlogov.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.