Na zahodu Libije v bližini meje s Tunizijo potekajo srditi spopadi. Gadafijeve sile s topništvom obstreljujejo upornike, ki od konca aprila v svojih rokah držijo mejni prehod Vasin, pri tem pa je nekaj granat padlo tudi na tunizijsko ozemlje.
Libijska državna televizija je poročala, da je Nato danes izvedel zračne napade nad severno Libijo. Vojaški predstavnik je povedal, da so bila na udaru območja v bližini mesta Jafran, al Hera, zahodno od prestolnice Tripoli in napeljave v mestu Misrata. Podatke ni mogoče neodvisno preveriti.

Gadafijeve sile pa boje nadaljujejo v Misrati, kjer so bombardirale cisterne za gorivo, pri čemer so uničile tudi tanke in zanetile velik požar, so povedali upornik. ''Štiri tanke so popolnoma uničili, ogromen požar, ki je izbruhnil, pa se je razširil še na ostale štiri. Ne moremo ga pogasiti, saj nimamo prave opreme,'' je povedal predstavnik upornikov Ahmed Hassan. ''Mesto se bo zdaj soočilo z velikim problemom. Ti tanki so bili edini vir goriva za mesto. V tankih je bilo dovolj goriva za tri mesece,'' je dodal.
Gadafijeve sile naj bi z malimi letali, ki jih navadno uporabljajo za škropljenje pesticidov, izvedle tudi nočne napade na mesto Kasr Ahmed. Libijski uporniki pa so danes Gadafijeve sile tudi obtožili, da so uporabile helikopterje z oznakami Rdečega križa za miniranje morja v okolici pristanišča Misrata. Tega Gadafijeve sile oblegajo že več kot dva meseca in pristanišče je edina možnost za dostavo pomoči v mesto.
Zveza Nato je potrdila, da so nad Misrato v četrtek opazili helikopterje, niso pa mogli potrditi, ali so imeli oznake Rdečega križa.
Na sedežu Rdečega križa v Ženevi pa so povedali, da so dobili informacije o zlorabi svojih oznak, ki pa jih ne morejo preveriti, saj v Misrati trenutno nimajo svojega osebja.
Upornikom orožje iz Italije?
Libijski uporniki so danes sporočili tudi, da so se z Italijo dogovorili, da jih bo oskrbela z orožjem, ki ga potrebujejo. Za kakšno orožje gre, niso želeli povedati. Italija je tak dogovor že zanikala. Tiskovni predstavnik italijanskega zunanjega ministrstva je povedal, da se niso dogovorili, da bodo upornike preskrbeli z orožjem. Povedal je, da bo Italija upornikom ponudila le ''opremo za samoobrambo'', kot so se dogovorili s tako imenovano ''libijsko kontaktno skupino'' prejšnji mesec v Dohi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.