Saadi Gadafi, tretji sin libijskega voditelja Moamerja Gadafija, je v večernih urah po našem času za televizijo Al Arabya dejal, da je stopil v stik z libijskimi uporniki in da je pooblaščen za pogajanje z njimi. "Predal se bom, če se bo s tem končalo prelivanje krvi," je povedal.
Povedal je tudi, da so številna mesta še vedno v rokah Gadafijevih privržencev, a da uporniki lahko prevzamejo oblast, s čimer naj bi se strinjal tudi Gadafi. Ob tem je Saadi dodal, da bi njegov oče želel imeti vlogo v novi vladi, ki bi jo sestavili skupaj z uporniki.
Le nekaj minut zatem pa se je za omenjeno televizijo oglasil še en Gadafijev sin, in sicer Saif al Islam. Ta je dejal, da vladne sile napredujejo pri zavzemanju ozemlja. "Sirta ima v pripravljenosti 20 tisoč mož, ki so pripravljeni ubraniti vsak napad upornikov," je dejal. Ob tem je sporočil: "Kmalu bomo prišli in osvobodili Zeleni trg v Tripoliju."
Saif al Islam je sicer dejal, da je njegov oče dobro.
Ob tem danes odmeva tudi novica, da so uporniki aretirali libijskega zunanjega ministra Abdelatija Obeidija.
Saadijevo zgodbo potrjujejo tudi uporniki
Informacija, da se je Saadi pogovarjal z uporniki, je v medije sicer prišla že danes zjutraj. Predstavnik libijskega nacionalnega prehodnega sveta Abdelhakim Belhaj je namreč v ekskluzivnem intervjuju za Al Jazeero razkril, da ga je Saadi poklical in mu povedal, da se je pripravljen predati. Belhaj je dejal, da Saadi ne želi zapustiti Libije, pač pa se želi pogovoriti z njimi in se pogajati o svoji predaji. Belhaj trdi, da iz telefonskega pogovora lahko ugotovi, kje se Saadi nahaja, poleg njega pa naj bi bili zdaj na predajo pripravljeni tudi nekateri drugi predstavniki oblasti, med njimi nekdanji premier.
Belhaj je ob tem zatrdil, da bodo z vsemi, ki se bodo predali, ravnali korektno, sodilo pa jim bo mednarodno sodišče. Po njegovem mnenju se Gadafi ne bo predal, a bi – tudi če bi se – bili do njega pošteni. Pridržali bi ga in mu omogočili vse pravice.
Kje je Gadafi?
Belhaj je sicer za Al Jazzero dejal, da približno vedo, kje se skrivajo predstavniki režima, na čelu z Gadafijem. "Gadafi se skriva in zdi se nam, da vemo, kje,“ pa je že pred tem povedal član prehodnega nacionalnega sveta Ali Tarhouni. "Ne dvomimo v to, da ga bomo ujeli!“
Pojavljajo se govorice, da se je Gadafi zatekel v Sirto, svoj rojstni kraj, ali pa v mesti Bani Valid oz. Saba, ki sta še vedno pod njegovim nadzorom.
Gadafiju naj bi nasvete delili vplivni Američani
Medijska hiša Al Jazeera je medtem objavila novico, da je pridobila dokumente, ki razkrivajo, da so vplivni Američani skušali pomagati Moamerju Gadafiju pri njegovemu trudu za ohranitev oblasti. Novinar Al Jazeere Jamal Elshayyal je v spremstvu upornikov vstopil v stavbo libijske obveščevalne službe in tako tudi v pisarno njenega šefa Abdulaha al Sinusija. Dokumenti, med katerimi so tudi takšni z oznako "tajno", so po njegovih besedah ležali povsod, a uporniki, ki so ga spremljali, niso dovolili, da bi novinar lahko dokumente, ki so ga najbolj zanimali, vzel s sabo.
Kljub temu mu je nekaj dokumentov uspelo vzeti in med njimi so po novinarjevem poročanju tudi takšni, ki kažejo, da je Gadafijev režim neposredno komuniciral z nekaterimi vplivnimi Američani.
Elshayyal je izpostavil dokument, v katerem je zabeležena vsebina sestanka, ki sta ga dva libijska uradnika imela z ameriškim diplomatom Davidom Welchem. Slednji je bil v času predsedovanja Georga W. Busha uradnik na zunanjem ministrstvu in je leta 2008 podpisal dogovor med ZDA in Libijo, ki je tlakoval pot k ponovni vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama.
Welch je zdaj zaposlen pri ameriški multinacionalki Bechtel, ki ima v Libiji sklenjenih več gradbenih pogodb. Dokumenti naj bi razkrivali, da se je Welch s predstavniki Gadafija srečal v začetku tega meseca, in sicer v Kairu.
Kot poroča Al Jazzera je Welch Gadafijevim možem svetoval, kako zmagati v propagandni vojni. Dokumenti naj bi tako nakazovali, da je vplivna ameriška politična oseba svetovala Gadafiju, kako premagati ZDA in Nato.
Ob tem je Welch Gadafijevima uradnikoma dejal, naj vse informacije, ki bi bile povezane z Al Kaido ali kakšno drugo teroristično organizacijo, predajo ZDA. A to morajo storiti po posebni poti, in sicer prek obveščevalnih služb Izraela, Egipta, Maroka ali Jordanije. "Amerika bo informacijam prisluhnila, a je bolje, da izvirajo iz omenjenih držav," naj bi pisalo v dokumentih.
Eden od Welchevih nasvetov naj bi bil tudi, da Gadafi izkoristi nemire v Siriji in izpostavil: "Sirijci nikoli niso bili vaši prijatelji in vi ne bi izgubili ničesar, če bi izkoristili tamkajšnjo situacijo in tako osramotili Zahod."
Za razliko od uradnega mnenja Bele hiše, da bi se Gadafi moral popolnoma umakniti, je Welch, sodeč po dokumentih, menil, da to ni potrebno. Gadafi naj se umakne, a ni nujno, da se odpove vsem svojim pristojnostim, je menil Welch.
Ob tem je novinar Al Jazzere dodal, da se zdi, da Welch ni bil edini ugledni Američan, ki je Gadafiju svetoval v času, ko so Nato in uporniki bili bitko z njegovim režimom. Novinar je namreč našel še pisemsko ovojnico, ki je bila naslovljena na Gadafijevega sina Saifa al Islama. V njej je bil povzetek pogovora med predstavnikom Gadafijevega sina in ameriškim kongresnikom Dennisom Kucinichom. Slednji sicer javno nasprotuje ameriški politiki glede Libije.
Kongresnik je sodeč po zapisu pogovora prosil, naj mu posredujejo informacije, ki bi mu koristile za lobiranje pri ameriških pravnikih. Tako je namreč želel doseči, da ZDA spremenijo svoj odnos do libijskega nacionalnega prehodnega sveta in ustavijo Natove zračne napade. Kucinich naj bi želel dokaze korupcije znotraj nacionalnega prehodnega sveta, hkrati pa ga je zanimalo, ali so uporniki povezani z Al Kaido.
V dokumentu naj bi bilo zapisano tudi, kakšne informacije potrebuje za obrambo Saifa al Islama, ki je trenutno na seznamu najbolj iskanih oseb mednarodnega kazenskega sodišča.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.