V Bengaziju se pripravljajo na napad vladnih sil. V napetem ozračju po mestu že od jutranjih ur odmevajo streli. Libijska državna televizija je prebivalcem Bengazija namreč v torek zvečer sporočila, da vojska v kratkem prihaja tudi v to mesto, da jih zaščiti, zagotovi mir in vrne življenje nazaj v ustaljene tirnice.
Po poročanju libijske državne televizije sta dva uporniška tabora v mestu Bengazi prestopila na Gadafijevo stran. Libijska vojska pa je pozvala prebivalce mesta, da zapustijo lokacije, kjer se nahajajo uporniki.
Vzdušje v Bengaziju, sedežu prehodnega nacionalnega sveta opozicije, niha med kljubovanjem in živčnostjo. Nekateri prebivalci napovedujejo pokol, medtem ko drugi verjamejo, da bodo uporniki prestali vladno ofenzivo.
Adžabija v rokah Gadafijevih sil
Položaj upornikov se je močno poslabšal, potem ko je Gadafijeva vojska zavzela križišče pri Adžabiji, s tem pa se ji je odprla pot do Bengazija.
Adžabija, ki je 150 kilometrov južno od Bengazija, je po umiku upornikov trdno v rokah Gadafijevih sil. Uporniki, ki niso pobegnili, pa so po poročanju častnika uporniške vojske položili orožje.
Tiskovni predstavnik vojske je na državni televiziji dejal, da je trenutno potekajoča ofenziva ''humanitarna operacija'', katere cilj je prebivalce ''ljubljenega Bengazija'' rešiti pred ''skrajneži Al Kaide in narkomani''.
Vojska je takole nagovorila prebivalce Bengazija: ''Svojim zapeljanim sinovom svetujte, naj predajo orožje oboroženim silam. Amnestija, za katero je zaprosil poveljnik (Gadafi), bo veljala za vse osebe, ki predajo orožje oboroženim silam, in ki se bodo odpovedale uporu in subverziji.''
Ofenziva na mesto Misrata
Sile, zveste libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju, so zjutraj sprožile napad na Misrato, še zadnjo utrdbo upornikov na zahodu države. Misrata, tretje največje libijsko mesto s 300.000 prebivalci, leži 200 kilometrov vzhodno od Tripolija.
Mesto vojska s treh strani obstreljuje s topovi in tanki. Samo v bolnišnici je pet mrtvih, bilo pa naj bi jih še več. Po telefonu je prebivalec mesta, ki je poročal o obstreljevanju, tudi povedal, da Gadafijeve sile še niso vstopile v Misrato.
Gadafijev sin trdi, da je Libija financirala Sarkozyjevo predsedniško kampanjo
Danes se je oglasil tudi Gadafijev sin Saif al Islam, ki pravi, da je režimska vojska v bližini Bengazija in da bo ''vsega konec v 48 urah''.
Ko so ga novinarji francoske televizije Euronews vprašali, kaj misli o načrtovanju prepovedi letov, je dejal: ''Vojaške operacije so končane. Vsega bo konec v 48 urah. Naše sile so blizu Bengazija. Kakršna koli odločitev bo sprejela, bo prišla prepozno.''
Saif al Islam je v intervjuju tudi povedal, da je Libija leta 2007 financirala Sarkozyjevo predsedniško kampanjo. ''Mi smo financirali njegovo kampanjo in imamo dokaze za to. Od tega klovna zahtevamo, da libijskemu narodu vrne denar. Pomagali smo mu zato, da bi delal za libijsko ljudstvo, a nas je razočaral. Vrni nam denar. Imamo vse podrobnosti, bančne račune in dokumente o denarnih nakazilih. Kmalu bomo vse razkrili,'' je dejal Gadafijev sin Saif.
Uradni Pariz je že zanikal, da bi iz Libije prejel kaka sredstva za predsedniško kampanjo. Francija je v želji po vrnitvi na položaj voditeljice svetovne diplomacije prva priznala Nacionalni svet iz Bengazija za legitimnega predstavnika libijskega ljudstva, a se sedaj sooča z možnostjo Gadafijevega obstanka na oblasti.
Veliko pogovorov, nič ukrepov
Tuji državniki obsojajo zatrtje upora, a ne kažejo veliko volje za dejanja aktivne podpore, ki so ga navdahnile demokratične revolucije v Tuniziji in Egiptu.
Francija, Velika Britanija in arabske države so v torek v Varnostnem svetu Združenih narodov predstavile osnutek resolucije o Libiji, ki predvideva prepoved "vseh letov" v libijskem zračnem prostoru in dovoljuje "vse nujno potrebne ukrepe za njeno uveljavitev".
Osnutek resolucije podpirajo tiste države, ki si prizadevajo za čimprejšnje ukrepanje mednarodne skupnosti, vendar pa vojaški akciji nasprotujejo države, kot sta Rusija in Kitajska, dvom pa so med drugim izrazile Nemčija, Indija in ZDA.
Nato je postavil tri pogoje za uveljavitev prepovedi poletov nad Libijo: podporo v regiji, dokaz, da je prepoved res potrebna, in resolucijo Varnostnega sveta. Poziv Arabske lige zadošča prvemu pogoju, a je zaradi oteženega dostopa do večine Libije težko postreči s trdnimi dokazi o potrebnosti intervencije Nata.
Gadafi izziva Francijo
Gadafi se je v včerajšnjem televizijskem nagovoru posmehoval zahodnim državam, ki podpirajo prepoved poletov.
''Francija dviguje glavo in pravi, da bo udarila po Libiji,'' je dejal v nagovoru podpornikom na shodu v središču Tripolija. ''Udarila po Libiji? Mi bomo tisti, ki bomo udarili po vas! Porazili smo vas v Alžiriji, v Vietnamu! Želite udariti po nas? Pridite in poskusite.''
Na večernem shodu v ogromnem šotoru je Gadafi upornike zmerjal s podganami, psi in dvoličneži. Med prenosom govora se je v Bengaziju zbrala množica ljudi, ki je Gadafija obsojala kot tirana in v sliko na zidu metala čevlje.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.