Libijski voditelj Moamer Gadafi je odpustil vodjo obveščevalne službe Abdulaha Al Senusija. Ta naj bi bil človek, ki je stal za brutalnim obračunavanjem s protivladnimi protestniki, na svoji spletni strani poroča libijski časnik Kurina. Dnevnik še navaja, da je Gadafi na njegov položaj imenoval enega svojih telesnih čuvajev Mansura Al Kasija. Poročanja časnika Kurina, ki ima sedež v Bengaziju na vzhodu Libije, kjer so nasprotniki Gadafija po izbruhu protestov v državi prevzeli nadzor, neodvisni viri niso mogli potrditi.
Gadafi sicer še vedno meni, da ga ljudje podpirajo, vsaj tako je ponavljal v intervjujih za tuje medije. Med drugim je izpostavil, da ga njegovo ljudstvo ljubi in zanikal, da bi v Tripoliju potekali protesti.
Ameriška predstavnica pri Združenih narodih (ZN) Susan Rice je po takšnih Gadafijevih izjavah dejala, da Gadafi očitno živi v zablodi. To, da se je smejal na vprašanja novinarjev, medtem ko ubija svoj narod, po mnenju Ricove kaže, da Gadafi ni več v stiku z realnostjo.
Gadafi tudi še naprej zavrača pozive k odstopu in je raje v več oddaljenih regij poslal oborožene sile, s katerimi želi spet pridobiti nadzor. Le 12 ur po tem, ko so ZDA sporočile, da proti Libiji pošiljajo vojaške ladje in zračne sile, so Gadafijevi privrženci ponovno pokazali svojo prisotnost na mejnem prehodu Dehiba na zahodu države, ki so ga okrasili z zelenimi libijskimi zastavami. Novinarji na tunizijski strani so povedali, da so v Libiji videli vojaška vozila in oborožene vojake. Še včeraj na meji ni bilo libijskih vojakov.
Libija zamenjala veleposlanika v ZDA
ZDA so bile sicer obveščene, da je Libija zamenjala svojega veleposlanika v Washingtonu, potem ko je ta prešel na stran libijske opozicije, in ga zamenjala s človekom, ki je zvest režimu. "Libijska vlada nas je obvestila, da je umaknila svojega veleposlanika Alija Audžala," je povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Crowley. Ob tem je pojasnil, da imajo ZDA še vedno diplomatske stike z Libijo, čeprav so predsednik Barack Obama in njegovi sodelavci dali jasno vedeti, da je Gadafi izgubil legitimnost do vladanja, in da upajo, da bo odšel.
Premoženje v Avstriji in Nemčiji
Libijski režim ima sicer znatno premoženje v Avstriji. "Skupno so pri avstrijskih bankah vloge iz Libije v vrednosti čez milijardo evrov," je za avstrijsko televizijo ORF dejal guverner avstrijske narodne banke Ewald Novotny.
Po njegovih besedah natančnega obsega libijskega premoženja v državi še ni mogoče oceniti. Poleg bančnih vlog gre tudi za nepremičnine, med katerimi je tudi luksuzno posestvo Gadafijevega sina Sajfa al Islama na Dunaju.
Z Dunaja so danes še sporočili, da je avstrijska narodna banka v skladu s sankcijami EU odredila zamrznitev premoženja Gadafija in njegovih bližnjih. Bankam je posredovala seznam oseb, za katere velja ukrep. Sporočila je še, da ima Libija v avstrijskih finančnih ustanovah 1,2 milijarde evrov, ni pa jasno, koliko od tega je v lasti Gadafija in njegovih bližnjih.
Gadafijevo premoženje je medtem zamrznila tudi Nemčija. Kot je pojasnil finančni minister Rainer Brüderle, gre za bančni račun enega od Gadafijevih sinov pri neimenovani nemški komercialni banki, na katerem sta dva milijona evrov.
Britanska založniška hiša Pearson pa je danes zamrznila delnice podjetja, ki so v lasti libijske države. Iz družbe, ki izdaja finančni časnik Financial Times, so sporočili, da je v lasti Libijske investicijske družbe 3,27 odstotka delnic podjetja, vrednih približno 250 milijonov funtov (295 milijonov evrov).
Si bo Gadafi zatočišče našel v Belorusiji?
Po ugotovitvah švedskega Inštituta za mirovne študije (Sipri) bi sicer Gadafi in njegovi družinski člani varno oazo lahko našli v Belorusiji. Po navedbah inštituta na to možnost nakazujejo poleti Gadafijevih zasebnih letal v zadnjih sedmih dneh iz Tripolija v Belorusijo.
Siprijev strokovnjak Hugh Griffiths je za švedski radio SR povedal, da so nadzorni sistemi za transport orožja brez dvoma identificirali polete v Belorusijo. Pomemben podatek je tudi ta, da je Belorusija v zadnjih tednih v Libijo poslala 40 ton orožja, Gadafi pa naj bi z zasebnimi letali v Belorusijo kot plačilo za to najverjetneje poslal diamante. Gadafi sicer vse od izbruha protirežimskih protestov zavrača možnost, da bi zapustil Libijo.
Vojaške operacije ne bo brez ZN
Francoski zunanji minister Alain Juppe je povedal, da se tuja vojaška operacija v Libiji ne bo zgodila brez jasnega mandata ZN. ''Trenutno ni načrtovana nobena operacija. Na vidiku so sicer različne možnosti, predvsem območje prepovedi letenja. Vendar naj bo jasno – nobena intervencija se ne bo zgodila brez jasnega mandata ZN,'' je dejal.
Vidni ameriški vojaški uradnik je danes namreč dejal, da bi bila vzpostavitev območja prepovedi letenja v Libiji ''zahtevna'' vojaška operacija. ''Moje vojaško mnenje je, da bi to bilo zahtevno,'' je povedal general James Mattis. ''Odstraniti bi morali zmožnost zračne obrambe, da bi vzpostavili območje prepovedi letenja. To bi bila vojaška operacija, ne bi samo povedali ljudem, da ne smejo leteti.''
Rusija proti prepovedi letenja
Ruski zunanji minister Sergej Ivanov se je danes izrekel proti uvedbi prepovedi poletov nad Libijo. Kot je dejal, je ta zamisel preveč "površinska", namesto tega pa bi se morale svetovne sile posvetiti predvsem uresničevanju sankcij, ki jih je proti režimu Moamerja Gadafija konec tedna uvedel Varnostni svet Združenih narodov.
O uvedbi prepovedi poletov nad Libijo, s katerimi bi preprečili bombardiranja protestnikov, razmišljajo predvsem ZDA in zavezniki v Natu. Šlo bi za podoben ukrep, kot je veljal nad območjem nekdanje Jugoslavije med spopadi v 90. letih prejšnjega stoletja, da bi Gadafiju preprečili bombardiranje lastnega naroda.
Tega ukrepa si zelo želijo tudi voditelji upornikov proti Gadafiju v Bengaziju. Navijajo pa tudi, da bi Zahod uporabil svoja letala tudi proti Gadafiju, ne le ščitil, da ta ne bi mogel uporabljati svojih vojaških letal.
A Ivanov je danes v Ženevi, kjer se udeležuje seje Sveta ZN za človekove pravice, to zamisel postavil na hladno. Pristanek Rusije, ki ima v VS ZN pravico veta, pa je za tak ukrep ključen.
Ruski veleposlanik pri Natu Dimitrij Rogozin je opozoril tudi pred morebitnimi samostojnimi akcijami proti Gadafiju brez odobritve VS ZN. "Prepoved letenja za nacionalno vojaško in civilno letalstvo nad lastnim ozemljem je resno vmešavanje v notranje zadeve države in zagotovo potrebuje resolucijo VS ZN," je dejal.
"In če kdo v Washingtonu načrtuje 'blitzkrieg' v Libiji, potem bi bila to gromozanska napaka, saj bi bila uporaba vojaške sile zunaj Natovega območja odgovornosti kršitev mednarodnega prava," je še posvaril Rogozin.
Toda generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je že opozoril, da bodo proti Gadafijevemu režimu verjetno potrebne dodatne sankcije, da bi ustavili njegovo pobijanje lastnega naroda. "Na nas je, skupnosti narodov, da se postavimo proti temu zločinu," je v New Yorku dejal Ban.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.