Ocampo meni, da je Gadafijeva aretacija le vprašanje časa. Interpol poziva, naj za Gadafija in njegovega sina ter al Senusija izda t. i. rdeče obvestilo, ki pomeni iskanje osebe z namenom njene izročitve ali predaje mednarodnemu sodišču na podlagi zapornega naloga.
Sodniki ICC so sicer 27. junija že odobrili Moreno Ocampovo zahtevo po izdaji zapornih nalogov za omenjeno trojico zaradi zločinov proti človečnosti, ki so jih na njihov ukaz zagrešili libijski vojaki, ko so s silo obračunavali s protirežimskimi protestniki.
Gadafi pravi, da je še vedno v Libiji
Gadafi je v telefonskem pogovoru za sirsko televizijo zanikal, da bi zapustil Libijo in se zatekel v Niger, ob tem pa je zatrdil, da bo premagal upornike, ki imajo v rokah že večino države. Povedal je tudi, da konvoj vojaških vozil, ki so prispela v Niger, ni bil prvi, pri tem pa ni omenjal, ali bi to lahko pomenilo, da s svojimi pomočniki beži iz Libije.
Lokacija, na kateri se nahaja, je še vedno neznanka, Gadafi pa napoveduje, da bodo uporniki in Nato poraženi. "Mladina je zdaj pripravljena na stopnjevanje upora proti podganam v Tripoliju in da pokonča plačance," je dejal v pogovoru, za katerega je tudi sirska televizija Araji zatrdila, da prihaja iz Libije.
"Premagali bomo Nato, saj ga libijski narod zavrača," vztraja Gadafi in pojasnjuje, da libijski vojaški konvoj, za katerega so nigrski in francoski viri zatrdili, da so ga videli v Nigru, ni nič posebnega.
V Lizboni pa je o misiji v Libiji govoril tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. Zagotovil je, da bo misija trajala tako dolgo, kot bo potrebno oziroma dokler bo grožnja za civiliste prisotna. Ko pa grožnje ne bo več, bo Nato nudil podporo novim oblastem.
Uporniki bodo zahtevali izročitev Gadafijevih pomočnikov
Že včeraj je nigrski zunanji minister Mohamed Bazum potrdil, da so v državo prišli tudi člani libijske vlade, ki je bila vdana Gadafiju, ob tem pa je zatrdil, da nima podatkov, da bi bil med njimi tudi Gadafi.
Bazum je povedal, da so mejo prečkali najmanj trije konvoji in da z njimi ni potoval noben od Gadafijevih sinov. Je pa bil med njimi Mansur Dau, vodja Gadafijeve varnostne službe. Bazum je sicer dejal, da se lahko vsi Libijci, ki to želijo, zatečejo v Niger, vendar pa bodo morali spoštovati mednarodne predpise o beguncih.
Medtem pa je Fati Badža, višji predstavnik libijskega prehodnega sveta, napovedal, da bodo od Nigra zahtevali izročitev vseh Gadafijevih pomočnikov. Pri tem je dodal, da naj bi bilo v konvojih vozil tudi veliko denarja in zlata. "Če je to res, potem bomo denar zahtevali nazaj," je še zatrdil Badža. "Vse države prosimo, da Gadafija ne sprejmejo. Take ljudi želimo privesti pred roko pravice," je še dodal.
V centralni banki vsa sredstva
Guverner libijske centralne banke pa je zagotovil, da so vsa sredstva državne banke na mestu in da ni iz nje nič izginilo. S tem je zanikal trditve predstavnika uporniškega prehodnega sveta, ki je že v torek govoril, da naj bi skupaj s konvojem desetih vojaških vozil, ki so se odpeljala v Niger, iz podružnice centralne banke v Sirtu izginila večja količina evrov, dolarjev in zlata. Guverner je še zatrdil, da ima centralna banka za 115 milijonov dolarjev denarja, od tega je 90 milijonov naloženih v tujini. Za plače, ki jih zaradi zamrznitve sredstev v tujini niso mogli izplačati, so morali zdaj prodati 29 ton zlata, kar je 20 odstotkov zlatih zalog centralne banke.
Uporniki zavzeli Rdečo dolino
Sile libijskega nacionalnega prehodnega sveta (NTC) upornikov so po lastnih besedah zavzele Rdečo dolino, ki je ključnega pomena za napredovanje v smeri Gadafijevega rojstnega kraja, Sirte. Po drugi strani so se znova izjalovila pogajanja upornikov s plemenskimi voditelji za mirno predajo Bani Valida, enega od zadnjih mest, ki še ostaja zvesto Gadafiju. Pogajanja so uporniki danes ustavili, ker po besedah upornikov "ni bilo rezultatov", ne glede na to, da so uporniki še v sredo velike upe polagali v to, da bodo pogajanja končno le obrodila sadove.
Uporniki namreč domnevajo, da se v Bani Validu, približno 170 kilometrov jugovzhodno od Tripolija, skrivajo nekateri od vodilnih mož Gadafijevega režima. Prav tako se NTC boji, da bi lahko pristaši Gadafijevega režima v Bani Validu kot živi ščit uporabili civiliste, zato so si še posebej prizadevali za uspeh pogajanj o mirni predaji mesta.
Gadafi sprašuje vnukinjo, ali ga ne ljubi
V javnost pa je prišel video iz Gadafijeve osebne zbirke. Na njem se v šotoru v svoji trdnjavi Bab al Azizija v Tripoliju igra z vnuki. Posnetek je nastal leta 2005, na njem pa se med drugim Gadafi igra s svojo vnukinjo, ki mu tudi brska po nosu. Ko želi vstati, jo Gadafi vpraša, ali ga ne ljubi, ona pa mirno odvrne: "Ne."
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.