Libijski uporniki so danes zavrnili mirovni načrt Afriške unije, saj zavračajo vsako pobudo, ki ne predvideva odhoda libijskega voditelja Moamerja Gadafija in njegovega režima z oblasti, je danes v Bengaziju sporočil vodja upornikov Mustafa Abdul Džalil.
"Od prvega dne je bila zahteva našega ljudstva odhod Gadafija in njegovih sinov z oblasti," je povedal Abdul Džalil po pogovorih z delegacijo Afriške unije.
"Gadafi in njegovi sinovi morajo takoj odstopiti, če želijo biti varni. Pobuda, ki ne vsebuje te temeljne zahteve ljudstva, ni vredna pozornosti," je še dejal in dodal, da se ne morejo pogajati "s krvjo svojih mučenikov".
Dodal je, da je pobuda Afriške unije enaka tisti Varnostnega sveta ZN, ko je 10. marca v resoluciji pozval k prekinitvi ognja in zaščiti civilistov ter k temu, da libijsko ljudstvo samo odloči o svoji prihodnosti.
Gadafi resolucije VS ZN ni spoštoval, civiliste je še naprej bombardiral z letali in raketami, s silo je zasedal mesta, pripadnike varnostnih sil pa v mestih oblačil v civilna oblačila, je dejal vodja upornikov in poudaril, da "libijsko ljudstvo ne more odločati o svoji usodi" z Gadafijem.
V Misrati se medtem nadaljujejo hudi spopadi med podporniki libijskega voditelja Gadafija in uporniki, je po telefonu povedal domačin Abdelsalam. "V vzhodnem delu mesta in v centru potekajo hudi boji," je dodal.
Gadafijeve sile še naprej obstreljujejo mesto, s topovi so streljale tudi na stanovanjsko četrt. Pri tem pa je bilo po navedbah zdravniških virov danes ubitih najmanj šest ljudi.
Britanski zunanji minister William Hague je danes dejal, da mora vsako predlagano premirje v Libiji izpolnjevati pogoje, ki so jih določili Združeni narodi (ZN). "Vse drugo bi pomenilo izdajo libijskega ljudstva," je povedal in opozoril, da je režim razglasil že dve brezpomenski premirji, odkar so se začeli spopadi.
Skupaj z italijanskim zunanjim ministrom Francom Frattinijem sta poudarila, da mora Gadafi zapustiti svoj položaj.
Gadafi sprejel mirovni načrt Afriške unije
Predlog mirovnega načrta AU med drugim predvideva takojšnjo prekinitev ognja, neovirano dostavo človekoljubne pomoči, zaščito tujih državljanov, dialog med vlado in uporniki o politični rešitvi ter ustavitev letalskih napadov zveze Nato, poroča britanska mreža BBC. V skladu z načrtom naj bi tujim opazovalcem dovolili nadziranje uresničevanja mirovnega načrta.
Mirovni načrt sicer ne omenja vprašanja morebitnega Gadafijevega umika z oblasti, prav tako pa ne omenja časovnega okvira glede prekinitve ognja.
"Končali smo našo misijo pri bratskem voditelju in njegova delegacija je sprejela naš načrt," je po večurnih pogovorih v libijski prestolnici v nedeljo izjavil Zuma. "Moramo dati priložnost prekinitvi ognja," je še zatrdil južnoafriški predsednik, ki je Nato pozval, naj prekine napade na vladne tarče in na ta način ponudi priložnost premirju.
Nato, ki je v nedeljo stopnjeval napade na Gadafijeve vojaške sile, da bi tako pretrgali obleganje Misrate in Gadafijevim silam onemogočili nadaljnje napredovanje na vzhod, je danes komentiral Zumovo mirovno ponudbo.
Iz zveze Nato je tako v ponedeljek prišlo sporočilo, da so slišali za predlog premirja Afriške unije, da pa bo Nato še naprej napadal Gadafijeve sile, vse dokler bodo te grozile civilistom.
Tiskovna predstavnica Nata Oana Lungescu je dejala, da ''smo bili zmeraj jasni, da rešitev krize v Libiji ne more biti izključno vojaška. Pozdravljamo vsak prispevek k širokim mednarodnim prizadevanjem za ustavitev nasilja nad libijskim civilnim prebivalstvom.'' Drug neimenovani predstavnik Nata pa je dejal, ''da na tej točki ne kaže, da bi imel mirovni dogovor kakršno koli vsebino."
"Vsaka prekinitev ognja mora biti kredibilna in nadzorovana … nasilje se mora popolnoma končati, končati se morajo napadi in nasilje nad civilisti," je dejal generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen in dodal, da bi vsako premirje v Severni Afriki zahtevalo učinkovit nadzorni mehanizem. Nato pa bo nadaljeval napade na Gadafijeve sile, dokler bodo ti ogrožali civiliste, je še povedal Rasmussen. "Izvedba naše operacije bo določena na podlagali cilja, da civiliste zaščitimo pred vsakršnim napadom," je še zagotovil.
Prejšnje mirovne ponudbe z Gadafijeve strani niso bile sprejete s strani upornikov, saj niso izpolnjevale njihove glavne zahteve po Gadafijevem odstopu, s katero se je v Libiji začela oborožena vstaja. Uporniki še naprej pravijo, da bo mir dosežen samo z Gadafijevim sestopom z oblasti.
Tudi predstavnik libijske opozicije Guma al Gamati je v Veliki Britaniji dejal, da bodo podrobno preučili načrt Afriške unije, da pa ne bodo sprejeli nobenega dogovora, ki bi na oblasti ohranil Gadafija ali katerega od njegovih sinov.
Libijski uporniki so danes sporočili, da pomeni prekinitev ognja umik vladnih sil z ulic in svobodo izražanja. "Ljudem je treba dovoliti, da gredo na ulice in izrazijo svoje mnenje, vojaki pa se morajo vrniti v vojašnice," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tiskovni predstavnik libijskega prehodnega narodnega sveta Šamsidin Abulmolah.
Orožje še zdaleč ne molči
Uporniki so medtem po silovitih spopadih znova zavzeli Adždabijo na vzhodu države, so danes poročali mediji upornikov. Prav tako so poročali, da so uporniki v Misrati uspeli odbiti napad Gadafijevih sil.
Gadafijeve sile so danes ob drugi uri zjutraj začele Misrato obstreljevati z ruskimi raketami vrste Grad. Po besedah tiskovnega predstavnika misratskih upornikov Abdela Baseta Mezerika je v bombardiranju umrlo pet ljudi, več kot 20 pa jih je bilo ranjenih.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.