Libijski uporniki so danes zavrnili pogajanja o prenosu oblasti, ki naj bi jih po poročanju britanske medijske hiše BBC predlagal dosedanji libijski voditelj Moamer Gadafi. Po besedah poveljnika uporniške vojske Salema Derbija so pogajanja z nekdanjim režimom "stvar preteklosti".
Libijski samodržec Gadafi naj bi bil po besedah njegovega predstavnika pripravljen začeti pogovore o prenosu oblasti, ki naj bi jih vodil njegov sin Said. Poziv pa so uporniki zavrnili. "Nikoli ne bo prišlo do pogajanj z Gadafijem. Odstranili smo ga za vedno in postal je stvar preteklosti," je za arabsko televizijo Al Džazira poudaril Salem Derbi.
Pripravljajo se na prevzem Sirte
Nasprotniki Gadafija so sporočili, da bodo svoje vojaške sile usmerili na Gadafijevo nekdanje domače mesto Sirte, če bodo pogajanja s tamkajšnjimi plemenskimi vodji neuspešna. Nato je z zadnjimi napadi silam namreč utrl pot do zadnje odskočne deske do Sirte.
Uporniki so tako že začeli voziti težko orožje proti mestu, kjer upajo, da se bo zgodila ''zadnja bitka''. Neki poveljnik je sporočil, da upajo, da bo Nato bombardiral skladišče orožja in raket v Sirte. ''Najbolj se bojimo kemičnega orožja in raket dolgega dosega,'' je povedal Fadl Alah Haroun.
Z vzhoda in zahoda so se tako že približali samemu mestu. Uporniki na vzhodu so zavzeli mesto Bin Džavad in so trenutno okoli sto kilometrov oddaljeni od Sirte, medtem ko so uporniki na zahodu od mesta oddaljeni le še 30 kilometrov.
"Danes smo zavzeli Bin Džavad na vzhodni fronti in uporniki iz Misrate so okoli 30 kilometrov oddaljeni od mesta Sirte na zahodu," je povedal poveljnik upornikov Mohamed al Fortija. Po njegovih besedah trenutno potekajo tudi pogajanja med uporniki in plemenskimi voditelji v Sirti za mirno predajo mesta upornikom. Kot je dodal, doslej še ni bil vzpostavljen neposreden stik z Gadafijem ali njegovimi bližnjimi sodelavci, po nekaterih predvidevanjih pa naj bi se Gadafi z družino skrival prav v svojem rojstnem mestu.
Sicer pa uporniki nadzorujejo tudi cesto med Tripolijem in Gadafijevo južno utrdbo Saba, je sporočil predstavnik upornikov.
Uporniki pa so medtem po zasedbi ključnega mejnega prehoda Ras Adždir med Libijo in Tunizijo v soboto brez spopadov vzpostavili nadzor tudi nad popolnoma zapuščenim mestom Al Džamil, kjer so prebivalce pozvali, naj se priključijo upornikom, zdravnike pa, naj se vrnejo v bolnišnice.
Uporniki so zasedli tudi obalno mesto Zuara okoli 60 kilometrov od meje s Tunizijo, v noči na soboto pa so brez spopadov zavzeli tudi Zelten zahodno od Zuare, ki so ga Gadafijeve sile pred tem zapustile.
Kje je Gadafi?
Kje se Gadafi skriva, je sicer uganka, čeprav nekateri verjamejo, da se je skril na območju svojih plemen. Uporniki, ki zdaj obvladujejo že skoraj celo državo, vključno s prestolnico Tripoli, menijo, da se Gadafi še vedno skriva v državi, kar je potrdil tudi Gadafijev predstavnik.
Vodja nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je medtem v Bengaziju Gadafiju in njegovim privržencem obljubil pravično sojenje, če se predajo. Poleg tega je v soboto pozval k pomoči mednarodnih humanitarnih organizacij v Tripoliju in opozoril, da v prestolnici drastično primanjkuje zdravil, kompletov prve pomoči in kirurških pripomočkov ter osnovnih živil.
Ker je trenutno Tripoli vsakodnevno po nekaj ur na dan brez elektrike, v nekaterih soseskah pa ni vode ali ta ni pitna, je Džalil tudi poudaril, da iščejo rešitve za te probleme, za katere je okrivil Gadafijeve sile. Libijski uporniki sicer poskušajo v prestolnici znova vzpostaviti normalno življenje, odprle so se tudi nekatere trgovine.
Po besedah predstavnika nacionalnega prehodnega sveta Mahmuda Šamana bodo začeli v Tripoliju deliti tudi 30.000 ton bencina, v naslednjih 48 urah pa bodo zagotovili plin za kuhanje, kar je še posebej pomembno v luči prihajajočega konca meseca ramadana.
Medtem je tudi Arabska liga po zaključku izrednega zasedanja v Kairu ZN in vpletene države pozvala, naj sprostijo zamrznjeno libijsko premoženje. Ministri držav članic Arabske lige so ZN poleg tega pozvali, naj libijskemu nacionalnemu prehodnemu svetu dovoli, da zasede sedež Libije v ZN in njenih organizacijah.
Libijo je na srečanju v Kairu predstavljal drugi mož nacionalnega prehodnega sveta Mahmud Džibril, ki je poudaril, da nujno potrebujejo finančno pomoč. Posvaril je pred "nestabilnostjo" v Libiji, če uporniki ne bodo uspeli ponovno nakazovati plač in plačevati uslug, ki jih potrebujejo ljudje.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.