Protesti v Libiji se nadaljujejo. Najprej se je dvignilo mesto Bengazi, ki je že znano po svojem uporništvu, nato pa se je val poguma širil tudi drugod.
Vrstijo se spopadi med protestniki in varnostnimi silami, v katerih je bilo po podatkih zdravstvenih virov samo v Bengaziju ubitih 20 ljudi, okoli 200 pa je ranjenih. Aktivisti prek Twitterja in Facebooka poročajo, da varnostne sile na množice streljajo s pravimi naboji.
Uporabniki so na spletu objavili posnetke, za katere zatrjujejo, da so bili prav tam posneti včeraj. Poglejte si video, opozarjamo pa, da so nekateri kadri nazorni.
V Bengaziju so danes pokopali 20 žrtev protestov, še sedem pa so jih pokopali v kraju Derna.
Protestniki sicer zahtevajo konec 41-letne vladavine Moamerja Gadafija, ustavo ter temeljite politične in gospodarske reforme. "Dan jeze" so sklicali na dan pete obletnice shoda, ki ga je spodbudila jeza zaradi objave karikatur preroka Mohameda, nato pa se je prelevil v proteste.
Po nekaterih podatkih naj bi režim iz zaporov izpuščal kriminalce, ki jih nato pošiljajo nad protestnike. Plačajo jim okoli 17.000 libijskih dinarjev (približno 10.000 evrov), kriminalci pa lahko počnejo, kar želijo, tudi ubijajo, poudarjajo nekateri aktivisti. Tovrstne nagrade so pripravljeni plačati vsem, ki bi radi sodelovali v nasilju nad protestniki.
Naj spomnimo, da je informacije zelo težko preveriti, saj so tuji novinarji v Libiji nezaželeni, domači pa so pod državnim nadzorom. Že leta je znano, da tisti novinarji, ki ne delajo po nareku režima, končajo v zaporih.
Na ulicah pa niso le nasprotniki, temveč tudi podporniki Gadafija, za katerega menijo, da je dober voditelj in zna poskrbeti za ljudi. Poudarjajo, da so pripravljeni uničiti njegove nasprotnike, zanj pa bi dali tudi svoje življenje. Danes se je Gadafi celo sprehodil med svojimi podporniki v Tripoliju, a govora ni imel.
Pet smrtnih žrtev v Jemnu
V Jemnu so protivladni protestniki, ki so na ulicah že osmi dan zapored, zavzeli mesta Taiz, Sana in Aden. O protestih poročajo tudi iz vzhodne province Hadramavt. Reuters poroča o petih smrtnih žrtvah – štirih v Adenu in eni v Taizu.
V Taizu so napadalci najprej z avtom zapeljali v množico, nato pa je eden od sopotnikov v množico odvrgel ročno bombo, ki je eksplodirala. Ena oseba je umrla, 43 je ranjenih. Protestniki menijo, da za napadom stojijo oblasti, dodajajo pa, da se s trga Hurija (Trg svobode) ne bodo umaknili. Tam je okoli 10.000 ljudi, ki po 32 letih na oblasti zahtevajo odstop predsednika Alija Abdulaha Saleha.
V Sani se je množica protestnikov soočila s policisti in več sto privrženci predsednika. Strani sta se obmetavali s kamni, policija pa je začela streljati v zrak in uporabila solzivec. Najmanj štirje ljudje so huje ranjeni. V Adnu pa je v streljanju umrla ena oseba, zgorelo je več avtomobilov in vladna palača.
"Po Mubaraku je zdaj na vrsti Ali," vzklikajo protestniki, med katere naj bi se pomešali tudi policisti v civilu. "Strmoglaviti hočemo režim. Na ulicah smo, ker hočemo, da predsednik odstopi in da njegova družina ne ostane na oblasti," je povedal študent Khalid Amer.
Saleh je sicer že obljubil, da se na volitvah leta 2013 ne bo potegoval za nov mandat in da ga po odhodu z oblasti ne bo nasledil njegov sin, a to ljudi očitno ni pomirilo.
Kaj se dogaja v Iranu?
V iranski prestolnici se je zbrala množica podpornikov predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki nasprotujejo opozicijskim protestom, oblasti pa pozivajo, da usmrtijo organizatorje upora in zelene revolucije. Nekatere so tudi poimensko izpostavili – med njimi sta tudi Mir Hosein Mousavi in Mehdi Karubi.
Demonstranti so v zrak dvigovali sliko 26-letnega Sana Jaleha, ki je bil ustreljen v ponedeljek. Iranske oblasti trdijo, da je bil Jaleh zvest režimu in so ga ubili protestniki, opozicija pa trdi, da vlada le izkorišča njegovo smrt za propagando.
V Bahrajnu so varnostne sile znova napadle protestnike, več deset naj bi bilo ranjenih.
Obama zaskrbljen
Ameriški predsednik Barack Obama je izrazil ''globoko zaskrbljenost'' zaradi poročil o nasilju iz Bahrajna, Libije in Jemna. Oblasti teh držav je pozval naj pokažejo zadržanost pri ravnanju s protestniki, je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.