"Bab al Azizija po tem, ko je Nato (od začetka konflikta) nanj izstrelil 64 raket, ni bil nič več kot kup ruševin in od tam smo se umaknili iz taktičnih razlogov," je libijski polkovnik Moamer Gadafi sporočil v govoru, ki ga je ponoči predvajala prorežimska televizija al Uruba. V zvočnem posnetku je svoje privržence pozval k boju do ''mučeniške smrti ali zmage,'' poroča Guardian.
Da so Gadafijev kompleks upornikom prepustili iz taktičnih razlogov, je ponoči zatrdil tudi tiskovni predstavnik režima Musa Ibrahim, saj naj ne bi več služil niti "vojaškemu niti strateškemu cilju".
Gadafi na neopaznem sprehodu po Tripoliju?
Gadafi je v zvočnem posnetku zatrdil, da se bo njegova vojska z ''agresijo soočila z vso silo''. Prebivalce Libije je pozval, naj ''očistijo'' prestolnico: ''Vsi Libijci morajo priti v prestolnico, moški in ženske iz plemen morajo prečesati Tripoli ter ga očistiti izdajalcev.'' Gadafi na zvočnem posnetku trdi, da si je ''za kratek čas, ne da bi me kdo opazil, previdno ogledal Tripoli'' in da se mu ne zdi, da bi bilo mesto v nevarnosti.
Neka druga libijska televizija pa je predvajala odlomek pogovora med Gadafijem in Muso Ibrahimom, kjer Musa pravi, da se bo ''Libija pod nogami zavojevalcev spremenila v vulkansko lavo''.
Gadafijeve sile so popoldne začele z obstreljevanjem več točk v središču mesta, vključno z obstreljevanjem Gadafijeve rezidence, ki so jo uporniki osvojili včeraj. Uporniki namreč verjamejo, da se Gadafi še zmeraj skriva nekje v okolici rezidence.
Boji v Tripoliju potekajo tudi okoli letališča, ki je sicer v rokah upornikov, a je, da bi ga obdržali, treba osvojiti tudi ozemlje vzhodno od letališča, kjer sta dve vojašnici, od koder Gadafiju zvesta vojska obstreljuje letališče. O strelih s težkim orožjem poročajo tudi z območja, kjer stoji luksuzni hotel Rixos, v katerem so bili nastanjeni tuji novinarji. Hotel je ena od zadnjih preostalih točk, ki jih v Tripoliju nadzoruje Gadafijev režim.
Poročila o srditih bojih prihajajo tudi iz južnega puščavskega mesta Sabha, za katerega uporniki pravijo, da je zadnje zatočišče Gadafijevih lojalistov. Iz Gadafijevega rojstnega mesta pa njegova vojska obstreljuje obalno Misrato.
Denarna nagrada za živega ali mrtvega Gadafija
Libijski uporniki so sicer danes sporočili, da bodo podelili nagrado v vrednosti 1,67 milijona dolarjev (dva milijona libijskih dinarjev) za prijetje Gadafija, živega ali mrtvega, je povedal vodja libijskega prehodnega nacionalnega sveta Mustafa Abdel Džalil. Obenem je ponudil tudi amnestijo "predstavnikom Gadafijevega ožjega kroga, ki bi Gadafija ubili ali ujeli".
Džalil je pred tem v pogovoru za italijanski časnik La Repubblica napovedal, da bodo prve svobodne predsedniške in parlamentarne volitve v Libiji potekale najpozneje v naslednjih osmih mesecih. "Hočemo demokratično vlado in pravično ustavo. Predvsem pa nočemo biti več izolirani od sveta, kot smo bili doslej," je poudaril.
Najprej sodba v Libiji, šele nato izročitev Gadafija ICC
Uradni govorec Prehodnega nacionalnega sveta Abdel Hafiz Goga je dejal, da bi morali Gadafiju soditi v Libiji, preden ga bodo izročili Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC) v Haagu. Egiptovski državni televiziji je povedal tudi, da je Gadafi, ki ga ICC išče zaradi vojnih zločinov, še vedno v Libiji in da je nemogoče, da bi pobegnil.
''Gadafi je še vedno v Libiji, če ne v Tripoliju, pa se mu je morda uspelo izvleči v središče države ali na jug,'' je dejal Goga. ''Prizadevamo si ujeti Gadafija in mu soditi, preden mu bodo sodili na Mednarodnem kazenskem sodišču,'' je še dejal.
Kot je znano, uporniki po zavzetju Bab al Azizije niso naleteli na Gadafija, so se pa znesli nad simboli njegove oblasti, recimo kipom roke, ki mečka ameriško lovsko letalo, ter izropali utrdbo. Med drugim so se po mestu zapeljali z Gadafijevim avtomobilčkom za golf.
Za Ruse pogoj priznanja upornikov njihova sposobnost, da združijo Libijo
Kitajska, ki še ni formalno priznala uporniške vlade, je nakazala, da utegne to kmalu storiti, potem ko so uporniki kitajske naftne družbe v ponedeljek posvarili, da utegnejo zaradi nezadostne podpore upornikom izgubiti posle v državi.
Uporniki so sicer pozneje izjavili, da bo njihova vlada spoštovala obstoječe pogodbe z naftnimi družbami. ''Pogodbe o izkoriščanju naftnih polj so absolutno nedotakljive,'' je dejal Ahmed Jehani, v Prehodnem nacionalnem svetu neke vrste minister za rekonstrukcijo.
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je pozval k pogovorom med polkovnikom Gadafijem in libijskimi uporniki. ''Želimo si, da bi Libijci dosegli dogovor med sabo,'' je dejal Medvedjev. ''Želeli bi, da se boji čim prej ustavijo in da se sprte strani usedejo za pogajalsko mizo ter dosežejo dogovor o prihodnosti Libije.''
"Če bodo imeli uporniki dovolj energije, razuma in sposobnosti, da poenotijo državo na novi demokratični osnovi, bomo seveda razmislili o vzpostavitvi odnosov z njimi," je v sibirskem Ulan Udeju ob robu srečanja s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom dejal Medvedjev. Povedal je tudi, da ima Gadafi kljub uspehom upornikov še vedno vojaški potencial in vpliv v Libiji.
Evropska unija pripravljena na humanitarno pomoč Libiji
Evropska unija je v luči zadnjih dogodkov v Libiji prebivalcem te države pripravljena takoj nuditi humanitarno pomoč. "Komisija se je na ta dogodek pripravljala že več mesecev ... Pripravljeni smo," je dejala evropska komisarka za humanitarno pomoč Kristalina Georgieva. Kot je dodala, bo Evropa še naprej "na učinkovit in nediskriminatoren način pomagala vsem Libijcem, ki potrebujejo humanitarno pomoč".
Pomoč Unije se bo osredotočila na podporo zdravstvu, zlasti z zagotavljanjem medicinske opreme bolnišnicam, kjer pričakujejo prihod številnih ranjencev. Prednostna naloga bo tudi zaščita prebivalstva, vključno z usposabljanjem za odstranjevanje min, s čimer bi omogočili varno vračanje civilistov.
Humanitarne zaloge so že namestili na vzhodu Libije in v drugih predelih države, ki so pod nadzorom upornikov. To sedaj Uniji omogoča, da pomoč s sodelovanjem partnerskih humanitarnih organizacij, ki vključujejo Mednarodni odbor Rdečega križa, agencije ZN in nevladne organizacije, hitro in učinkovito razdeli v vse predele Libije.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.