Pripotovati iz Šanghaja do San Francisca v manj kot dveh urah se morda zdi iluzija, a Kitajska meni, da je odkrila način za tak podvig. To naj bi namreč omogočalo podvodno plovilo, ki naj bi plulo hitreje, kot zvok potuje pod vodo, to pa pomeni, da naj bi plulo s hitrostjo 5800 kilometrov na uro.
Tehnologijo so razvili znanstveniki tehnološkega inštituta Harbin, tehnologijo pa bi lahko uporabili tudi pri izdelavi novih torpedov. Prav to je zaskrbljujoče, saj bi lahko s tem razvili nova, še bolj nevarna orožja.
Ideja za plovilo sicer temelji na stari sovjetski zasnovi superkavitacije, ki vključuje ustvarjanje velikega zračnega balona okoli objekta, s čimer naj bi se izognil prevelikemu trenju in tako hitreje plul v vodi.
Profesor Li Fengčen je dejal, da ko plovilo pride v stik z vodo, poseben mehanizem nenehoma po vsej površini objekta ustvarja posebno tekočo membrano. Ta se sicer sčasoma izrabi, ko pa plovilo doseže hitrost 75 kilometrov na uro, je hitrost dovolj velika, da plovilo preide v stanje superkavitacije in ustvarja zračni balon, ki mu omogoča prepluti prej nedosegljive razdalje.
V teoriji to lahko pomeni, da bi Tihi ocena prepluli v približno 100 minutah. Kljub trditvam o napredku, pa Li dodaja, da so na tej poti še številne ovire, ki jih morajo znanstveniki premostiti. Treba je naprimer skonstruirati posebno in natančno krmilo, hkrati pa tudi dovolj močan motor, ki bo takšno plovilo poganjal.
Številne podrobnosti, ki naj bi spremljale to tehnologijo so še vedno neznane, saj je projekt označen kot vojaška skrivnost. Kot omenjeno, bi lahko superkavitacijo uporabili tudi pri izdelavi zelo hitro premikajočih se torpedov in drugih orožij, s tem pa naj bi se ubadale tudi ZDA, Rusija, Nemčija in Iran.
Li pa meni, da bi lahko ta preboj izkoristili tudi v druge namene. Lahko bi utrl pot v hiter podvodni transport, ali pa v oblikovanje potapljaške obleke, ki bi omogočala za zdaj še nepredstavljivo mobilnost. "Če bi lahko potapljaška obleka ustvarila in zadržala več manjših mehurčkov v vodi, bi lahko znatno zmanjšala trenje, plavanje v vodi, a bi bilo tako lahko, kot je letenje po nebu," pojasnjuje kitajski znanstvenik.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.