Če ta najslabši možen scenarij drži, se je gorivo uspelo prebiti skozi notranji obod ter 65 centimetrov globoko v beton, tako da ga od jeklenega zunanjega oboda loči le še 37 centimetrov betona.
To izhaja iz danes objavljenega poročila, ki ga je po izvedbi nove simulacije o možnih razsežnostih marčne katastrofe objavil upravitelj jedrske elektrarne v Fukušimi Tepco. Sodeč po najnovejših izračunih, obstaja namreč možnost, da se je jedrsko gorivo v prvem reaktorju popolnoma stalilo in se posledično zajedlo globoko v betonsko zaščitno plast.
V prvem reaktorju praktično ni več jedrskega goriva
Pri Tepcu so sicer že doslej priznavali, da se je po marčni nesreči nekaj goriva stalilo in prodrlo skozi notranjo reaktorsko tlačno posodo v zadrževalnik, vendar zaradi pomanjkanja podatkov niso povedali, za kakšno količino goriva gre in kakšne so posledice.
Po zadnjih ugotovitvah pa so sporočili, da v prvem reaktorju na "prvotnem položaju" praktično ni več jedrskega goriva. V še dveh reaktorjih, v katerih je zaradi odpovedi hladilnih sistemov po uničujočem cunamiju prav tako prišlo do taljenja gorivnih palic, naj bi do betonske plasti prodrlo okoli 60 odstotkov goriva, tako da je škoda tam manjša.
Staljeno gorivo je sicer po zatrjevanju Tepca skoraj zagotovo ostalo hladno in stabilno, saj so zadrževalne posode napolnili s hladilno vodo. A kot priznavajo, številnih predelov poškodovanih reaktorjev zaradi visoke radioaktivnosti še niso uspeli preiskati, tako da se zaenkrat zanašajo predvsem na modeliranje na osnovi vzorcev.
Točnega položaja goriva, ki naj bi po taljenju razjedlo beton, in tega, v kolikšni meri je to sploh še izpostavljeno hladilni vodi, zato ne poznajo, poročilo Tepca povzemajo tuji mediji.
Tako Tepco kot japonska vlada sta se sicer zavezala, da bosta do konca leta v vseh reaktorjih nuklearke v Fukušimi zagotovila stanje hladne zaustavitve.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.