Francoski parlament je s 548 glasovi podpore in le tremi vzdržanimi izglasoval zakon, ki bo smrtno bolnim osebam omogočil "dostojno smrt" , aktivna pomoč pri evtanaziji pa še nadalje ostaja prepovedana.
Medicinskega zdravljenja ne bi smeli nadaljevati "na nespameten način," je v predlogu zakona zapisal francoski minister za zdravje Philippe Douste-Blazy. Odslej bo tako bolnikom priznana pravica, da zdravljenje odklonijo ali pa omejijo.
Po rezultatih javnomnenjskih raziskav pasivno pomoč pri evtanaziji podpira več kot 80 odstotkov Francozov. Razpravo v francoski javnosti o tem vprašanju je sprožil primer hromega Vincenta Humberta. Mati 22-letnega Vincenta je namreč skupaj z njegovim osebnim zdravnikom lani na Vincentovo željo aktivno pomagala pri sinovi evtanaziji, pozneje pa svoje dejanje javno priznala. Proti obema, materi in zdravniku, so francoske oblasti sprožile preiskavo.
V Franciji vsako leto v bolnišnicah umre okoli 150.000 ljudi, ko zdravniki prekinejo z zdravljenjem oziroma odklopijo aparate, ki bolnike ohranjajo pri življenju. Novi zakon bo med drugim preprečil, da bi zdravnike, ki odklopijo te aparate, lahko kazensko preganjali na francoskih sodiščih.