
To je pokazala raziskava javnega mnenja, katere rezultate je objavil časnik Le Parisien. To je prvič, da je kakšna raziskava javnega mnenja pokazala prednost nasprotnikov ratifikacije ustave. Raziskava je tudi pokazala, da se kar 53 odstotkov Francozov ne namerava udeležiti referenduma, ki bo 29. maja, oziroma bodo oddali neveljavne glasovnice.
V Franciji so nasprotniki ustave sicer na obeh straneh političnega prizorišča. Na desnici gre zlasti za nasprotnike turškega vstopa v EU, na levici pa za tiste, ki so prepričani, da bo zaradi ustave Evropa postala preveč liberalna. Največje stranke na obeh straneh pa ustavo podpirajo.
Francoski predsednik Jacques Chirac pa je kljub nasprotnim napovedim javnega mnenja prepričan, da bodo francoski volivci podprli evropsko ustavo. "Zaupam v naše državljane," je izjavil Chirac po srečanju z voditelji Nemčije, Španije in Rusije.
Volišča bodo odprta do 22. ure
V Parizu pa so v četrtek tudi sporočili, da bo vlada za organizacijo referenduma in predreferendumsko kampanjo porabila 130 milijonov evrov. Prvič, od kar je bila leta 1958 ustanovljena peta republika, bo država strankam povrnila del stroškov za kampanjo. Vsaka stranka naj bi bila upravičena do 800.000 evrov sredstev. Sredstva bodo dobile tudi stranke, ki ratifikaciji ustave nasprotujejo.
Da bi na volišča lahko prišlo čim več ljudi, je francoska vlada tudi sklenila, da bodo volišča lahko v nedeljo ostala odprta do 22. ure. Vsak od 42 milijonov francoskih volivcev bo po pošti dobil celotno besedilo ustave, kar bo državo po podatkih notranjega ministrstva stalo okoli 90 milijonov evrov.
Evropska komisija zaskrbljena

Evropska komisija je zaskrbljena zaradi padca podpore ustavi v Franciji. "Kot vedno nas skrbi, ko raziskave javnega mnenja pred referendumom pokažejo okrepitev nasprotnikov ustave," je dejala glavna tiskovna predstavnica komisije Francoise Le Bail.
Ob tem je Le Bailova tudi opozorila, da "ustava nima nobene povezave z direktivo o storitvah". Prav to sporno direktivo, po avtorju imenovano direktiva Bolkestein, v zadnjih dneh pa celo direktiva Frankenstein, nasprotniki ustave izkoriščajo v svoj prid. Nasprotovanje direktivi je v Franciji sicer vsesplošno zaradi strahu, da bo privedla do socialnega dumpinga. "Upam, da se bodo razprave umirile. Poleg tega se v njih kaže tudi napačno razumevanje," je še dejala Le Bailova.