Že mesece pred tokratnim nogometnim prvenstvom so se porajala vprašanja, ali je Francija sposobna zagotoviti primerno raven varnosti. Napadi islamskih skrajnežev pred meseci, stavke in nasilni protesti v zadnjem času ...
Pred začetkom Eura 2016 so različne obveščevalne službe opozorile, da gre za dogodek visoke tveganosti. Prav Euro naj bi bil tarča teroristov. ZDA so tako že konec maja svoje državljane posvarile, da bodo evropsko nogometno prvenstvo in z njim povezani dogodki v Franciji in drugod po Evropi potencialna tarča teroristov. Da bi napadli stadion, je malo verjetno, bolj izpostavljeni so lokali, restavracije in podobno.
Še pred odprtjem iger je francoski predsednik Francois Hollande priznal, da obstaja grožnja terorističnega napada med evropskim nogometnim prvenstvom, a poudaril, da se država ne sme pustiti ustrahovati in da morajo storiti vse, da bo Euro 2016 uspešen.
Francoske oblasti so mobilizirale 100.000 vojakov in policistov , ki skrbijo za varnost. A nekateri opozarjajo, da so varnostne sile po mesecih izrednih razmer, ki veljajo od lanskega novembrskega terorističnega napada v Parizu, že izčrpane. Zdaj pa morajo poskrbeti za okoli dva milijona nogometnih navdušencev, ki se zgrinjajo v državo. Britanske oblasti so odhod na prvenstvo prepovedale okoli 3000 osebam, ki so na črnem seznamu huliganov. A očitno jim je skozi prste v Franciji spolzelo kar nekaj težavnih "športnih navdušencev".
Nasilje, ki se je odvijalo konec tedna, je dokaz, da imajo francoske oblasti težave. Spopadi med nogometnimi huligani so se odvijali na različnih lokacijah. Francoske oblasti so zato na določenih kriznih žariščih prepovedale točenje alkohola. "Zahteval sem, da se uvede vse ukrepe za prepoved prodaje, pitja in transporta alkohola na občutljivih območjih na dan tekem in na dan pred njimi ter tudi takrat, ko so odprte navijaške cone," je pojasnil francoski notranji minister Bernard Cazeneuve.
A vprašanje je, ali bo ta ukrep dovolj. Zato so organizatorji v primeru nadaljevanja izgredov zagrozili Rusiji in Angliji z izključitvijo z Eura. Kakšna kazen jih bo doletela, bo znano kmalu. Pričakovati je, da bo kazen le denarna.
Zakaj prav Rusija in Anglija? Zato, ker so se njuni navijači v soboto spopadli, najmanj 35 oseb pa je ranjenih. V obračunavanju navijačev je najhuje skupil starejši Anglež, ki je resno poškodovan, a je že v stabilnem stanju.
V Marseillu so se navijači spopadli že pred tekmo, a tudi tik pred koncem tekme so, tako je bilo videti na posnetkih, ruski navijači vdrli med angleške, ki so sedeli v sosednjem delu stadiona in začeli divji pretep. Nekateri Angleži so zbežali celo preko ograje v notranji del stadiona Velodrome. Iz posnetkov je jasno razvidno, da navijači niso bili dobro in primerno ločeni med seboj. Nato pa so se izgredi nadaljevali še po tekmi. V Marseillu so se izgredom pridružili tudi lokalni francoski huligani. Policija je priprla šest huliganov in iz lastnih vrst poročala o treh lažje ranjenih.
Angleži so z izgredi v Marseillu začeli že v četrtek in petek. Najhuje je bilo v predelu starega pristanišča, kjer je policija uporabila tudi solzivec. A tudi ruski navijači jim niso ostali dolžni.
Na zaporno kazen obsodili prva pretepaška navijača
Nasilje tudi v Nici
O spopadih huliganov poročajo tudi iz Nice. Tam naj bi lokalni navijači napadli navijače Severne Irske in Poljske. Hujši izgred je preprečila policija, vseeno pa je bilanca sedem ranjenih.
Lille: Spopadi med nemškimi in ukrajinskimi navijači
Približno 50 nemških navijačev je v Lillu pred tekmo med Nemčijo in Ukrajino napadalo navijače slednje. Francoska policija je hitro posredovala.
Že pred tem naj bi navijači pariškega kluba PSG pred tekmo Turčije in Hrvaške napadli turške navijače nekaj sto metrov pred stadionom Park Princev. Pretep pa je po poročanju medijev preprečila policija. Med francoskimi napadalci naj bi bili tudi srbski huligani, ti so se želeli maščevati za smrt Marka Ivkovića, ki so ga lani ubili v Istanbulu.
V Franciji se zato vrstijo sestanki pristojnih služb, ki skušajo najti način za umiritev strasti, pred sodnika pa bo stopilo šest Britancev, trije Francozi in Avstrijec, ki so razgrajali v Marseillu. Sojenju se je izognilo okoli 150 ruskih navijačev, ki so razgrajali v mestu.
Rusi, ki bodo leta 2018 gostili svetovno prvenstvo v nogometu, že pravijo, da oni tovrstnih težav ne bodo imeli.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.