Tujina

Francoski parlament potrdil prepoved mobilnikov v šolah

Pariz, 07. 06. 2018 20.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so podprli predlog zakona, ki predvideva prepoved mobilnih telefonov v javnih šolah. O zakonu, ki bo, če bo sprejet, začel veljati z novim šolskim letom, bo zdaj razpravljal še francoski senat. Narodna skupščina je začela tudi razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic

Predlog zakona predvideva, da bi otroci v osnovnih in srednjih šolah morali imeti mobilne telefone v nahrbtnikih ali kje drugje, da jih ne bi videli. Francoski predsednik Emmanuel Macron, katerega stranka ima v narodni skupščini prepričljivo večino, upa, da bo zakon sprejet kmalu. Predsednikova stranka medtem v senatu, ki bo o predlogu še razpravljal, nima večine.

"Zakon za 21. stoletje"

Mobilni telefon ima glede na raziskavo iz leta 2016 več kot 90 odstotkov francoskih otrok, starih med 12 in 17 let. Učitelji se pogosto pritožujejo, da učenci med poukom pošiljajo sporočila in pišejo v spletnih klepetalnicah.

Že zdaj so mobilni telefoni prepovedani v približno polovici od skupno 51.000 francoskih osnovnih šol ter 7000 srednjih šol.

Francoskim šolarjem v osnovnih in srednjih šolah bodo prepovedali uporabo mobilnika med poukom.
Francoskim šolarjem v osnovnih in srednjih šolah bodo prepovedali uporabo mobilnika med poukom. FOTO: iStock

Francoski minister za izobraževanje Jean-Michel Blanquer je dejal, da gre za "zakon za 21. stoletje, primeren za digitalno revolucijo". "V svetu tehnologije se ne morete znajti, če ne znate brati, pisati, računati, spoštovati drugih in delati v skupini," je poudaril. Dodal je, da odprtost za nove tehnologije ne pomeni, da sprejmemo vse načine njihove uporabe.

Zakon ne določa kazni

Blanquer in drugi zagovorniki nove zakonodaje menijo, da uporaba mobilnih telefonov med otroki in mladimi botruje nadlegovanju in zlorabam na spletu, olajša dostop otrok do pornografije ter zmanjšuje sposobnost interakcije v družbi. Med razlogi za nova pravila pa je minister navedel tudi kraje mobilnikov in obsedenost z modnimi znamkami.

Prepoved podpira tudi sindikat ravnateljev SNPDEN. "Ne gre za veliki pok, vendar podpiramo zakonodajno pot, ker utrjuje postopek," je povedal generalni sekretar sindikata Philippe Vincent.

Zakon sicer ne določa kazni za uporabo mobilnih telefonov v šolah, pravniki pa opozarjajo, da učitelji nimajo pravice zaseči lastnine učencev, če ni nevarna.

Med pretvarjanjem, da iščejo po nahrbtniku, brskajo po spletu

Kritiki nove zakonodaje poudarjajo, da bo neučinkovita, saj učenci lahko brskajo po spletu in pošiljajo sporočila, medtem ko se pretvarjajo, da nekaj iščejo po nahrbtniku.

Francoski predsednik Emmanuel Macron upa, da bo zakon sprejet kmalu.
Francoski predsednik Emmanuel Macron upa, da bo zakon sprejet kmalu. FOTO: AP

Nova pravila bodo veljala tudi za učitelje, ker je vladajoča stranka v zadnjem trenutku vložila dopolnila na predlog zakona. Nekateri učitelji, med njimi Stephane Crochet iz sindikata profesorjev UNSA, menijo, da je to žalitev za odrasle, pa tudi varnostno tveganje. Crochet je za radio RTL še poudaril, da učitelji mobilne telefone potrebujejo za primer izrednih razmer.

Francoska pobuda za osnovne šole brez mobilnih telefonov je spodbudila razprave o podobnih ukrepih v nekaterih drugih državah, kot sta Velika Britanija in Irska.

Narodna skupščina je medtem že začela razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic v času pred volitvami, glede katerih so mnenja poslancev močno razdeljena. Zagovorniki trdijo, da gre za boj proti "demokratični nadlogi", nasprotniki pa govorijo o cenzuri. Razprava se bo verjetno zaradi več kot 200 vloženih amandmajev zavlekla pozno v večer, ko jo bodo verjetno prekinili in nadaljevali julija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Da se mene pita..
08. 06. 2018 20.54
+2
Koncno neki pametnga.
Mungos2
08. 06. 2018 14.58
-3
Bravo !! Seveda bodo tudi pri nas sprejeli zakon, vendar samo z dovoljenjem Palčka iz Murgel !!!
flojdi
08. 06. 2018 14.44
+1
Ramzess
08. 06. 2018 12.55
+4
"Učitelji se pogosto pritožujejo, da učenci med poukom pošiljajo sporočila in pišejo v spletnih klepetalnicah." To pomeni, da se učenci dolgočasijo pri pouku, dolgočasen in ne aktualen pouk pa je težava učiteljev in ne učencev. Učitelje je potrebno 'posodobiti, saj jih še kar preveč ti. učiteljev stare šole.
emilzapata
08. 06. 2018 12.52
+5
redkokdaj vidim mladenko za volanom in brez telefona v roki in na ušesu. Le o čem se te babe pogovarjajo, jaz se pošalim na to temu, da se verjetno posvetujejo, kje patentirati njihovo zadnjo tehnološko pogruntacijo.
Ramzess
08. 06. 2018 12.50
-1
"pravniki pa opozarjajo, da učitelji nimajo pravice zaseči lastnine učencev, če ni nevarna" Se povsem strinjam, pa tudi definicija 'nevarna' je lahko vprašljiva. Sicer pa, treba se zavedati da zaseg telefona ne pomeni zasega telefona kot fizičnega, temveč zaseg pomeni tudi zaseg intelektualne lastnine na njem. Pri kraji je isto. Enako pravilo velja tudi za druge sorodne tehnologije, vse do tablic in prenosnikov. To pa seveda spremeni obtožnico v primeru ...
Ramzess
08. 06. 2018 12.45
-2
Aha, učitelji potrebujejo telefone za primer izrednih razmer, a otroci pa ne, namenoma uporabljam izraz otroci, ne učenci, zaradi širšega konteksta. In kaj so po njihovem to izredne razmere? Če že, potem mora učitelj uporabljati izključno službeni telefon, namenjen izključno samo temu pika. Telefon mora biti temu ustrezno prirejen pika. Če se gremo, vsi ali noben.
Ramzess
08. 06. 2018 12.41
-2
Vsak izgovor pride prav za kaj. Vidim, da se nihče vpraša kaj bo ko bodo posledice zaradi nedosegljivosti, niso vsi otroci enaki, starši pa tudi ne, razlogi za posedovanje telefona pa ravno tako ne. Vprašanje je tudi kaj se bo dogajalo s telefoni ko bodo v xy prostoru, kaj bo v primeru zamenjav, marsikdo ima enak telefon kot ne kdo. Če učitelj ne obvlada razreda primerno, potem ne more biti učitelj. Vsak drug nesmiseln ukrep je preveč in pelje v drugačne posledice. S takim ukrepom se otrokom vzame možnost, in poveča nadzor nad njimi, češ saj ne morejo nikogar poklicati. Na šola učitelj in šola spet ne bodo nič krivi.
rdeč alarm
08. 06. 2018 12.12
dokler ne bo prislo do novega pokola na soli.in bo prepoved odmakjena kot v ameriki.
Justiceiscoming81
08. 06. 2018 11.24
+1
Isto bi moralo veljati tudi pri nas...
JApajaDAja
08. 06. 2018 10.57
+1
kurz bo zaprl 7 đamij v a, izgnal 60 imamov s familijo vred......človek hoče red in mir v svoji domovini!
fairplayy
08. 06. 2018 09.19
+2
to bi že zdavnaj morali omejiti ne samo v šolah
Apostol1
07. 06. 2018 21.37
+7
BRAVO , BRAVO 2x in to z velikimi črkami.