Tujina

Francoski "ne" bi oslabil Evropo

Berlin, 04. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nemški zunanji minister je ocenil, da bi v primeru francoske zavrnitve evropske ustave prišlo do oslabitve Evrope.

'Če bodo Francozi glasovali proti evropski ustavi, potem je po mojem mnenju jasno, da bo Evropa oslabljena,' meni Fischer.
'Če bodo Francozi glasovali proti evropski ustavi, potem je po mojem mnenju jasno, da bo Evropa oslabljena,' meni Fischer. FOTO: Reuters

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je ocenil, da bi v primeru, da bi francoski volivci na referendumu 29. maja zavrnili evropsko ustavno pogodbo, prišlo do oslabitve Evrope. Kot je pojasnil, je Francija ena izmed ustanovnih članic Evropske unije, francoski "ne" evropski ustavi pa bi škodoval 25-članski povezavi. "Če bodo Francozi glasovali proti evropski ustavi, potem je po mojem mnenju jasno, da bo Evropa oslabljena. Zato ne želim niti pomisliti na francoski 'ne', vendar pa upam, da Francozi vedo, da bo njihova odločitev vplivala na celotno Evropo," je še dejal vodja nemške diplomacije.

Chirac prepričeval Francoze

Jacques Chirac se boji za prihodnost Francije
Jacques Chirac se boji za prihodnost Francije FOTO: Reuters

Francoski predsednik Jacques Chirac je v drugem televizijskem nastopu volivce spet prepričeval, naj ustavo podprejo. Poudaril je, da v primeru negativnega izida, torej 'ne' ustavi, ni niti najmanjše možnosti za obnovitev pogajanj o evropski ustavni pogodbi.

"Ne vem, če bodo težki časi zame (če bo referendum propadel), prepričan pa sem, da bodo zelo hudi trenutki za Francijo, ki bo precej oslabljena. Oslabljena pri obrambi svojih interesov,svojih vrednot in odgovorna za propad Evropske ustave, ki je nastajala petdeset let," je dejal Chirac.

Doslej so pogodbo po parlamentarni poti ratificirale Litva, Madžarska, Slovenija, Italija in Grčija, deset članic EU pa se je odločilo, da bodo o dokumentu odločali državljani na referendumu. Prvi so jo konec februarja na referendumu potrdili Španci, naslednji pa bodo o njej odločali Francozi.


Izidi najnovejše raziskave javnega mnenja v Franciji, ki jo je opravil francoski inštitut TNS-Sofres-Unilog za francoski radio RTL, objavljena pa je bila konec aprila, sicer kažejo, da bi na referendumu ratifikacijo evropske ustavne pogodbe podprlo 52 odstotkov Francozov. Po 23 zaporednih "negativnih" izidih anket je to prva javnomnenjska raziskava od sredine marca, po kateri bi Francozi na referendumu glasovali za ustavo.

Evropska ustavna pogodba je bila podpisana oktobra lani v Rimu, po načrtih pa naj bi po opravljenem ratifikacijskem procesu v vseh 25 članicah začela veljati konec leta 2006.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.