Kardinali niso zapravljali časa in so že drugi dan konklava izvolili novega papeža. Odločili so se, da novi poglavar Rimskokatoliške cerkve postane 76-letni Argentinec Jorge Mario Bergoglio, ki ni bil v ožjem krogu favoritov.
Frančišek, kot si je Bergoglio izbral ime, je imel polne roke dela že prvi dan. Zjutraj je že molil v papeški baziliki Santa Maria Maggiore v Rimu. Odločitev novega papeža, da samo nekaj ur po izvolitvi zapusti Vatikan in obišče baziliko za zasebno molitev Devici Mariji, je pritegnila pozornost. Prvi papežev obisk zunaj Vatikana so spremljali ostri varnostni ukrepi. Zaprli so vso četrt, v kateri je bazilika.
Ob vstopu papeža v baziliko je moralo več oseb, ki so že bile v baziliki, iz varnostnih razlogov zapustiti poslopje. Ker jim niso sporočili, da bo prišel papež, je prišlo tudi do manjših protestov.
Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Federico Lombardi je medijem zaupal, da je novi papež po večerji kardinalom med zdravico in torej bolj v šali dejal: "Naj vam Bog odpusti za to, kar ste storili." Ko se je danes odjavil iz hotela, kjer je bil nastanjen, je sam plačal račun, da bi postavil zgled za preostale visoke cerkvene predstavnike.
V Sikstinski kapeli se je danes tudi srečal z vsemi kardinali, tudi tistimi, ki niso sodelovali pri njegovi izvolitvi, nato pa skupaj z njimi tam še maševal.
Med obredom je opozoril, da potrebuje Cerkev duhovno prenovo, sicer se bo njena vloga zmanjšala. Če se ne bo zganila, bi lahko Cerkev končala kot "dobrodelna nevladna organizacija", je posvaril zbrane kardinale.
V soboto se bo novi papež srečal z novinarji, v nedeljo pa je napovedano njegovo prvo Angelovo čaščenje. V torek bo nato ob 9.30 slovesna umestitvena maša, ki se je bodo udeležili delegacije z vsega sveta ter številni predsedniki držav in vlad. Točen datum srečanja z njegovim predhodnikom Benediktom XVI. pa še ni znan, spregovorila pa sta nekaj besed po telefonu.
Našli so ga na koncu sveta
Pred razglasitvijo novega papeža se je na Trgu sv. Petra kljub dežju zbrala nepregledna množica ljudi. Veselo so pričakovali njegov nagovor, slišati je bilo vzklike in žvižge, številni pa so v rokah vihteli zastave najrazličnejših držav. Ko se je novi papež po dobri uri vendarle pojavil na balkonu bazilike, se je vsem zbranim zahvalil za sprejem. "Bratje in sestre, dober večer," so bile njegove prve besede, ki so naletele na vesel odziv množice. V šali je povedal, da so šli bratje kardinali "na konec sveta", da bi ga našli. Nato je vernike pozval k molitvi za "bratstvo" in izrazil upanje, da bo pot, ki se je začela z njegovo izvolitvijo, dobra za evangelizacijo.
Ob izvolitvi novega papeža so se vsule čestitke z vsega sveta, najbolj so se veselili v Argentini. Okoli 200 vernikov pri maši v osrednji buenosaireški katedrali je izvolitev rojaka pozdravilo z velikim navdušenjem. Množica se je večala in tudi mediji so prihiteli na trg pred katedralo, v kateri je Bergoglio še kot nadškof Buenos Airesa daroval maše.
Tudi argentinska predsednica Christina Kirchner je pozdravila izvolitev Bergoglia, ki je postal prvi papež iz Latinske Amerike, in mu zaželela veliko uspeha. Kirchnerjeva, ki je katoličanka, s papežem ni v najboljših odnosih, med drugim zaradi nasprotnih stališč pri vprašanjih splava in istospolnih porok.
Frančiščku je čestital tudi premier Janša
Novoizvoljenemu papežu je v imenu vlade Republike Slovenije in v svojem osebnem imenu izrazil iskrene čestitke ter mu pri njegovem odgovornem in zahtevnem poslanstvu zaželel obilo uspeha, modrosti in duhovne moči tudi slovenski premier Janez Janša. Predsednik vlade je ob tem izrazil prepričanje, da nas bodo skupna prizadevanja za blaginjo, pravičnost in razvoj človeške družine vodila tudi v času pontifikata novega papeža ter da se bodo dobri odnosi med Slovenijo in Svetim sedežem nadaljevali.
Papež, ki zna prisluhniti ljudem
Dejstvo, da je novi papež iz Latinske Amerike, po mnenju cerkvenega zgodovinarja in teologa Metoda Benedika ni tako nepričakovano. Tudi zato, ker je tam katolištvo najmočnejše in v marsičem zelo živo.
Medtem ko je bilo do sredine prejšnjega stoletja samo po sebi razumljivo, da je papež Italijan, so se stvari spremenile s prihodom Poljaka Karla Wojtyle leta 1978. "Takrat so se končno začeli v Zahodni Evropi in sploh Italiji zavedati, da obstaja še drug del Evrope," meni Benedik.
Ta pogled se še naprej širi in danes je v Cerkvi vse bolj vidno – na to jasno kažejo tudi zadnje volitve papeža –, da se mora tudi papež zavedati, da ima pred seboj celotno Cerkev. "Še posebej tiste dele, kjer je najštevilčnejša, najbolj živa, najodmevnejša in kjer se tudi pojavljajo številna zelo pereča vprašanja," meni Benedik.
Ta vprašanja po njegovem prepričanju niso samo tista, ki jih "tako rad postavlja svet zahodne kulture". Ta kot poglavitne tematike med drugim izpostavlja celibat, pedofilijo in istospolne zakonske zveze, je dejal Benedik in tem nasproti postavil družbene, socialne in ekonomske težave v Latinski Ameriki, Afriki, Aziji in drugod.
"Gotovo gre za človeka, ki je znal prisluhniti tem raznim tako etičnim kot družbenim, ekonomskim vprašanjem in v zvezi z vsem tem se kaže, da bo v Cerkvi vse več posluha za taka vprašanja, ki so gotovo veliko širša in globlja kot na primer vprašanje celibata," razmišlja Benedik.
Presenečenje za jezuite v Sloveniji
Izvolitev Bergoglia je presenečenje tudi za jezuite v Sloveniji. To je prvi papež, ki prihaja iz njihovega reda, že do imenovanja jezuita za škofa pa pride le v izjemnih primerih, poleg tega je bil Bergoglio edini jezuit med kardinali elektorji, je pojasnil provincial slovenskih jezuitov Milan Bizant.
V osebnosti novega papeža sta po Bizantovem mnenju združena "velik čut za socialno pravičnost in za stiske ubogega in preprostega človeka ter krepka borba za tradicionalne vrednote". Pri tem gre po besedah Bizanta za "klasične tradicionalne vrednote – človeka, družine in človeške skupnosti", zaradi česar se bo Bergoglia gotovo označevalo kot papeža s konservativnimi stališči.
KOMENTARJI (862)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.