Francoski notranji minister Claude Gueant je danes zatrdil, da si Francija glede vprašanja tunizijskih priseljencev ne želi napetosti z Rimom. Na prijateljsko rešitev spora med državama, ki je konec tedna dobil nove razsežnosti, upa tudi italijanski notranji minister Roberto Maroni.
Rim in Pariz sta se v zadnjih tednih zapletla v spor glede tunizijskih priseljencev. Francija je doslej priseljence, ki jim je uspelo prečkati italijansko-francosko mejo, vračala v Italijo. Zato se je Rim odločil, da jim podeli "humanitarne" vizume, kar naj bi jim po trditvah italijanskih oblasti omogočilo potovanje v vse države schengenskega območja.
A ko je v nedeljo svoj prihod v francosko Nico z vlakom iz italijanske Ventimiglie napovedalo več sto borcev za človekove pravice in tunizijskih priseljencev, so francoske oblasti prihod vlakov odpovedale. Italija je zaradi tega vložila protest proti Franciji, Maroni pa je danes to potezo Pariza označil za "presenetljivo".
"Če se bo takšna situacija ponovila, bo pod vprašaj postavljeno načelo svobodnega gibanja ljudi, temeljnega stebra EU. Prepričani smo, da bo Francija svoje stališče pojasnila," je danes dejal Maroni. Obenem je izrazil upanje v prijateljsko rešitev spora, ki naj bi ga dosegli na srečanju voditeljev obeh držav 26. aprila.
Da si Pariz ne želi napetosti z Rimom, je danes zatrdil tudi francoski notranji minister. Francosko odločitev o odpovedi prihoda vlakov pa je pojasnil s tveganjem za nerede, ki ga je predstavljal vlak s protestniki, ki so želeli v Francijo pospremiti priseljence.
Francija zagotavlja, da spoštuje schengenski sporazum
Minister je na obisku v Bukarešti še poudaril, da Francija "do črke" spoštuje schengenske dogovore pri ravnanju s tunizijskimi priseljenci. Oblasti namreč pri priseljencih, ki želijo iz Italije vstopiti v Francijo, preverjajo, ali razpolagajo z zadostnimi finančnimi sredstvi.
To je po Gueantovih navedbah povsem v skladu s schengenskimi dogovori. Če pa sredstev nimajo, "te ljudi pošljemo nazaj v Italijo, ki je država prvega bivanja", je še pojasnil Gueant v Bukarešti.
Prav Romunija je sicer v nedeljo izrazila pripravljenost, da bi gostila 200 tunizijskih priseljencev. S tem se je odzvala na poziv Italije državam članicam EU za pomoč pri "človeškem cunamiju, ki je preplavil italijanski otok Lampedusa po vstajah v Tuniziji, Egiptu in Libiji".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.