V Belgiji so danes obtožili šestega osumljenca zaradi terorizma v povezavi s terorističnimi napadi v Parizu, je sporočil državni tožilec. Prijeli so ga v četrtek v Bruslju in ga po zaslišanju obtožili terorističnih umorov in sodelovanja v dejavnostih teroristične organizacije, je dodal. Drugih podrobnosti niso navedli.
Pred njim so belgijske oblasti pet oseb obdolžile vpletenosti v teroristične dejavnosti in jih preventivno pridržale v okviru preiskave terorističnih napadov v Parizu 13. novembra.
Dva osumljenca, ki so ju prijeli v torek, pa so danes za en mesec pridržali v priporu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Eden med njima je Francoz Ali Oulkadi, ki je glavnega osumljenca za napade v Parizu Salaha Abdeslama peljal po Bruslju dan po napadih v Parizu. Njegov odvetnik trdi, da ga je peljal, ne da bi vedel, v kaj je bil vpleten.
Belgijski pravosodni organi so v okviru teroristične preiskave izdali tudi dve mednarodni tiralici, eno za Abdeslama, drugo pa za njegovega domnevnega pomagača Mohameda Abrinija, ki so ga videli v družbi Abdeslama dva dni pred napadi v Parizu.
Žrtvam pariških napadov so se poklonili z žalno slovesnostjo
V terorističnih napadih v Parizu, za katere je odgovornost prevzela Islamska država, je bilo ubitih 130 ljudi. Danes se jim je Francija poklonila z žalno slovesnostjo.
Ta se je ob 10.30 začela v Domu invalidov, eni osrednjih pariških znamenitosti. V Elizejski palači so jo napovedali kot "najbolj svečano in najbolj republikansko". Nanjo je bilo povabljenih več kot tisoč svojcev žrtev in preživelih.
Deset minut prebirali imena žrtev
Francoski predsednik Francois Hollande je ob prihodu na slovesnost z jeklenim izrazom na obrazu počakal, da je glasbeni orkester odigral francosko himno marseljezo. Sledila je minuta molka, nato pa znana balada belgijsko-francoskega šansonjerja Jacquesa Brela "Quand on n'a que l'amour" (Ko ne ostane nič razen ljubezni).
Zatem so deset minut prebrali imena vseh žrtev, medtem ko so se na velikem platnu izmenjevale njihove fotografije, nato pa je spregovoril Hollande.

Hollande: 'Francija joče!'
"Francija joče," je povedal na začetku. "Tisti, ki so padli 13. novembra, utelešajo naše vrednote in naša naloga zdaj, bolj kot kadarkoli doslej, je, da jih naredimo žive. Ne bomo se uklonili ne strahu in ne sovraštvu," je zatrdil v govoru pred zbrano 2.000-glavo množico, v kateri je bilo tudi kakih 350 ranjenih v napadih.
"Vsem vam svečano obljubljam, da bo Francija naredila vse, da uniči vojsko fanatikov, ki je zagrešila te zločine," je poudaril. "Tistim, ki so nam želeli ubiti svobodo in zabavo, bomo odgovorili s še več petja ter obiskovanja koncertov in stadionov, je zatrdil.
Spomnil je, da je bilo 13. novembra "ukradenih 130 usod, 130 nasmehov, ki jih ne bo več nikoli slišati", in dodal, da so ubiti prihajali iz več kot 50 francoskih krajev in 17 držav. Večina žrtev je bila mlajša od 35 let, saj so teroristi napadli v barih in restavracijah ter v koncertni dvorani in pred stadionom. "Ubiti so bili, ker so predstavljali življenje, kruto umorjeni so bili, ker so predstavljali Francijo, hladnokrvno pobiti so bili, ker so predstavljali svobodo."
"Mi se ne bomo spremenili, združili se bomo. Oni naj imajo svoj kult smrti, mi imamo ljubezen do življenja. Kljub solzam, je ta podoba danes postala obraz Francije," je še dodal.

Francozi izobesili zastave
Hollande je sicer državljane v sredo pozval, naj na svojih domovih izobesijo francoske zastave in se tako znova spomnijo najhujšega terorističnega napada v zgodovini Francije. Z oken in balkonov na danes meglenih ulicah Pariza tako danes visijo številne trobojnice.
Francozi načeloma niso navajeni razobešati trikolore na svojih domovih, a po nedavnih napad je prodaja zastav skokovito narasla. Po navedbah največjega izdelovalca Doubleta se je povečala za kar dva- do trikrat.
Zastava je postala nekakšen simbol upora po pariškem pokolu in jo je videti na vseh prizoriščih napadov - skupaj s svečami, cvetjem, fotografijami ubitih - in tudi na spletnih družbenih omrežjih, kot je Facebook, kjer so si številni uporabniki svoje profilne fotografije obarvali v rdeče-belo-modro.

Orožje za napade v Parizu naj bi bilo kupljeno v Nemčiji
Nemški dnevnik Bild, ki se sklicuje na dokumente tožilstva v Stuttgartu, medtem danes poroča, da so bile štiri avtomatske puške, ki so bile uporabljene v terorističnih napadih v Parizu, domnevno kupljene pri preprodajalcu orožja v Nemčiji. Dve kalašnikovki in dve zastavi M70 je preprodajalec stranki v Parizu prodal 7. novembra.
Bild ob tem navaja, da je policija 34-letnega preprodajalca aretirala v ponedeljek v mestu Magstadt na jugu Nemčije zaradi suma nezakonite trgovine z orožjem. Orožje naj bi pod vzdevkom DW Guns prodajal preko temnega oz. globokega spleta, dela interneta, ki ni dosegljiv po običajnih poteh. Po pisanju časnika je iz štirih sporočil v elektronski pošti na njegovem pametnem telefonu razvidno, da je "Arabcu v Parizu prodal štiri kalašnikovke", med racijo na njegovem domu pa je policija našla še 16 kosov orožja.
Tiskovni predstavnik tožilstva v Stuttgartu je potrdil, da so preprodajalca aretirali, a povezave z napadi v Parizu ni mogel ne potrditi ne zanikati. Po navedbah tožilstva je moški star 24 let, aretirali pa so ga v torek zaradi suma, da je predeloval startne pištole v strelno orožje, ki ga je prodajal preko globokega spleta. "Menimo, da je dele izdeloval sam," so še pojasnili.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.