Francija je prepovedala prodajo plastičnih kozarcev, krožnikov in pribora. Zamenjati jih bodo morali okolju prijaznejši izdelki, ki jih bo mogoče vsaj delno razgraditi kar doma. S tem si je prislužila hvalo okoljevarstvenikov, pa tudi grožnjo s tožbo. Izračunali so, da v Franciji vsako sekundo zavržejo 150 plastičnih lončkov.
OGLAS
Francija je kot prva država na svetu prepovedala prodajo plastičnih lončkov, krožnikov in pribora za enkratno uporabo. To sicer ne pomeni, da jih kar naenkrat ne bo mogoče kupiti. Trgovcem so namreč dali dobra tri leta dolg prehodni rok, v katerem lahko počistijo svoje zaloge.
V Franciji vsako sekundo odvržejo 150 lončkov za enkratno uporabo. To je 4,73 milijarde na leto. Zgolj en odstotek jih reciklirajo.
Po podatkih World Economic Foruma bo do leta 2050 v oceanih več ton plastike kot rib.
Od leta 2020 dalje bodo lahko prodajali le še izdelke iz najmanj 50 odstotkov bioloških materialov, ki jih je mogoče razgraditi v domači kompostirnici. Ta odstotek bodo v naslednjih letih še dvignili. Okoljevarstveniki so navdušeni, proizvajalci ne. V združenju Pack2GoEurope, ki povezuje vodilne evropske proizvajalce embalaže za prehranske izdelke, trdijo, da zakon krši evropska pravila o prostem pretoku dobrin. Na evropsko komisijo so zato naslovili poziv, naj ga blokira, s svojimi odvetniki pa preučujejo možnosti za tožbo proti Franciji.
"Najti moramo embalažo, ki bo zadostila zares ostrim higienskim zahtevam, kar od nas pričakujejo kupci, in jo bo hkrati mogoče razgraditi kar doma … Kaj takega zdaj ne obstaja," je za BBC povedal generalni sekretar združenja s sedežem v Bruslju Eamonn Bates, ki meni tudi, da ukrep ni tako okoljsko prijazen, kot se zdi na prvi pogled. Že dlje časa namreč poteka debata, ali okolju prijazne lastnosti bio plastike odtehtajo visoke energijske vložke, potrebne za njeno izdelavo.
"Da na področju omejevanje uporabe klasične plastike v Franciji mislijo resno, kaže tudi dejstvo, da so že uvedli zakon o prepovedi prodaje in uporabe majhnih plastičnih vrečk (velikih do 10 litrov in tankih do 50 mikronov) s 1. 1. 2017, kot določa EU direktiva. V Sloveniji bomo to šele morali storiti. Tudi majhne plastične vrečke bo treba zamenjati z biorazgradljivimi vrečkami in omejiti njihovo uporabo," pa so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije. Koraki, ki jih je Francija že naredila, torej nas še čakajo.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
. ampak je pa rahlo žalostno. zakaj ni obratno ? / ko meni v trgovinah hočejo poturit plastično vrečko, ali nekaj zavit v dva paperja, dat v plastično škatlco,ipd...Enostavno odklonim. ( ponekod mi celo rečejo da Morajo ; ampak jaz tega Nočem.
Kaj je treba to sploh kupovati? Stekleni kozarci so res malce bolj nerodni in tudi razbije se kakšen, zdržijo pa celo generacijo in še več. Le pomiti jih je treba. Tako kot pleničke, ki jih na tone mečemo v smeti, namesto, da bi jih oprali. Ja, seveda, kako pa naj bi potem rasel BDP, če bi kupovali le tisto, kar potrebujemo.
Ok, delno ti dam prav!!! Glede pleničk pa: za pranje potrebujemo vodo (za pranje in splakovanje v WC), nek prašek, energijo (električno) in seveda čas. Lp
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.