Kot je v tradicionalnem televizijskem nagovoru ob prazniku začetka francoske revolucije, danes namreč v Franciji praznujejo 125. obletnico tega dogodka, dejal Chirac, bo referendum potekal "v drugi polovici" prihodnjega leta. "Zaupam Francozom" v tem, da ustave ne bodo zavrnili, "imam zaupanje v njihovo sposobnost pridružiti se resnični razpravi o njihovi prihodnosti," je pristavil.
Chirac pod pritiskom
Francoski predsednik se je znašel pod hudim pritiskom glede priprave referenduma, potem ko je konec aprila letos enak način potrjevanja junija na vrhu v Bruslju sprejetega dokumenta napovedal premier tradicionalno skeptične Velike Britanije Tony Blair.
Sicer pa je glasovanje o ustavni pogodbi že napovedala vrsta držav članic EU - zaradi ustavnih določil Danska, Luksemburg in Irska, pa tudi Španija,Portugalska, Belgija, Slovaška, Češka, medtem ko o tem še razmišljajo na Poljskem, v Italiji in Estoniji. V Sloveniji tovrstno glasovanje za zdaj ni predvideno. Da bo ustava lahko vstopila v veljavo, jo mora ratificirati vseh 25 članic povezave.
MacShane pozdravlja "pogum" Chiraca
Britanski minister za Evropo Denis MacShane je "pozdravil pogum" francoskega predsednika Jacquesa Chiraca, da bodo Francozi o nedavno sprejeti evropski ustavni pogodbi prihodnje leto glasovali na referendumu.
"Sedaj morajo vsi tisti, tako v Franciji kot tudi v Veliki Britaniji, ki so za našo Evropo, delati skupaj in se združiti, da bi prebivalce prepričali, da je EU dobra za naši dve državi ter da unija služi obema državama," je dejal MacShane.
Ob tem je napovedal, da bodo "radikalci, tako na desnici kot na levici, na obeh straneh Rokavskega preliva vodili zelo populistično bitko" ter dodal, da je "reči 'da' naši Evropi v nacionalnem interesu Velike Britanije in Francije".