Tujina

Sarkozy: Neuspeh Grčije bi pomenil neuspeh Evrope

Pariz, 30. 09. 2011 06.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Iz moralnih in gospodarskih razlogov ne smemo pustiti, da Grčija pade, je po pogovoru z grškim premierjem Papandreuom sporočil francoski predsednik Sarkozy. Napovedal je, da bo v okviru prizadevanj za rešitev evra obiskal Nemčijo.

Grški premier George Papandreu je danes obiskal Pariz, kjer se je sešel s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem. Voditelja sta govorila o aktualnih gospodarskih razmerah v globoko zadolženi Grčiji, ki čaka na naslednjo tranšo posojila za izhod iz dolžniške krize, o katerem so se Atene dogovorile z EU in Mednarodnim denarnim skladom.

Papandreu je po srečanju ponovil, da se Grki za nujne spremembe tudi žrtvujejo. "Grčijo želimo spremeniti, tako da bo konkurenčna, socialno pravična in pregledna država," je dejal.

"Neuspeh Grčije bi pomenil neuspeh Evrope," pa je posvaril Sarkozy, ki je EU primerjal z družino, v kateri morajo člani pomagati tistemu, ki je v težavah. "Iz moralnih in gospodarskih razlogov ne smemo pustiti, da Grčija pade," je še poudaril in ocenil, da so Atene odločene izpolniti zaveze za zmanjšanje svojega proračunskega primanjkljaja in dolga. Napovedal je obisk v Nemčiji, namen katerega naj bi bil pospešitev že sprejetih ukrepov za rešitev skupne evropske valute. Datum obiska še ni znan.

Grške ulice
Grške ulice FOTO: Reuters

Papandreu se je sicer v torek v Berlinu že sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel, katere država se boji, da bi kot članica območja evra v primeru plačilne nesposobnosti Grčije morala prevzeti precejšen del finančnega bremena.

Francija in Nemčija sta močno zainteresirani, da bi Grčija splavala iz hude dolžniške krize, ki bi lahko ogrozila stabilnost območje evra. Tako francoske kot nemške banke, ki so močno izpostavljene grškemu dolgu, pa se v primeru bankrota Grčije bojijo, da bi morale odpisati dolgove in bi s tem utrpele hude izgube.

Zasebni delničarji, med njimi tudi francoske banke, so že privolili, da bi v okviru dogovorjenega drugega svežnja pomoči Grčiji odpisali okoli 20 odstotkov grških dolgov. Strokovnjaki sicer ocenjujejo, da bi morali odpisati okoli 50 odstotkov dolgov. Evropski voditelji zdaj razmišljajo, da bi to dovolili pod določenimi pogoji in pomagali izpostavljenim bankam.

Francija je doslej vztrajala, da drugega svežnja pomoči ne bi smeli spreminjati, medtem ko je nemška kanclerka že izrazila pripravljenost na pogajanja o spremembah. Sarkozy je sicer danes poudaril, da se Francija in Nemčija "popolnoma strinjata" glede reševanja grške krize.

Trojka v Atenah poziva k liberalizaciji taksi storitev

Strokovnjaki EU, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), t. i. trojke, ki so se v četrtek vrnili v Atene, so se medtem danes sestali s predstavniki grškega prometnega ministrstva ter jih pozvali k liberalizaciji taksi storitev, govora pa je bilo tudi o prestrukturiranju mestnega prometa v Atenah in privatizaciji železnic.

Stavka na grškem notranjem ministrstvu
Stavka na grškem notranjem ministrstvu FOTO: Reuters

Trojka bi se morala s prometnim ministrom Janisom Ragusisom sestati že zjutraj, a so srečanje za več ur preložili, ker so demonstranti mednarodnim strokovnjakom preprečili vstop v prometno ministrstvo. Ragusis je po srečanju dejal, da ne bodo popustili zahtevam lastnikov taksijev, ki že od začetka poletja protestirajo proti načrtovani liberalizaciji sektorja, saj se bojijo prihoda velikih podjetij. Grški parlament naj bi sicer predlog zakona, ki bo taksi storitve odprl za konkurenco, obravnaval v kratkem.

Popoldne naj bi se trojka sestala še z grškim finančnim ministrom Evangelosom Venizelosom, zato so se demonstranti že zbrali tudi pred poslopjem finančnega ministrstva v Atenah.

Trojka, ki bo v Grčiji do začetka prihodnjega tedna, bo pripravila poročilo, od katerega bo odvisno, ali bo močno zadolžena država prejela naslednjo tranšo maja lani dogovorjenega posojila, težkega 110 milijard evrov. Grčija naslednjo tranšo v višini osmih milijard evrov nujno potrebuje, da se izogne plačilni nesposobnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prassek
01. 10. 2011 13.57
Dandanes imamo pisarne v "oblakih" in kup drugih stvari. Zakaj potem ne bi bile tudi banke virtualne, saj je tako večina denarja že virtualna. Kdo potrebuje razne NLB je, NKBM je in njihove tuje različice. Pa imejmo "cloud" banko na kateri je tvoje stanje razvidno. Zakaj rabimo bankirje razen, da nas mastne derejo? Izločimo posrednika pa mir. Pol naj pa sami skrbijo za svoja nezavarovana posojila.
Prassek
01. 10. 2011 13.53
Preprosto vprašanje: kako lahko nemške in Francoske banke prikazujejo dobičke pri vseh slabih naložbah v Grčiji? Odgovor: Evropa plačuje. Če ne bi bi vse te "velebanke" ne imele dobičkov. Torej se strinjam, da pomagamo vendar menim, da bi te iste banke, ki so se v grčiji izpostavile morale vse dobičke vračati nazaj državam, ki so jim posojale. Ne pa da iz tega delajo na istih državah še dodatne dobičke ker jim posojajo njihov denar......
luckyss
01. 10. 2011 05.35
Čarobna beseda je - prisilna uprava!! Torej evropski strokovnjaki bi sestavljali tehnično vlado, ki bi vodila Grčijo iz krize in korupcije.. Tudi pri nas bi bilo potrebno uvesti nekaj takega - ne pa da volk čuva ovce...
Renminbi
01. 10. 2011 02.51
Grki naj se kar lepo odsvaljkajo v rit. Prejemajo 14 plac, v javnem sektorju so jim zadnjih 10 let bolano rastle place, nekje med tretino in cetrtino ljudi imajo zaposlenih v javnem sektorju, upokojujejo se takoj po puberteti, tricetrt folka se vpisuje na neke debilne neuporabne fakse tko kot pri nas itd... zdej grska raja protestira da oni ne bodo varcevalnih ukrepov trpel, ker so jim elite povzrocile krizo... kaksne lazi, 15 let so bolano dobro zivel na puf in zdej je prisel racun in se cmerijo da so vsi drugi krivi. Raja pac nikoli ni samokriticna. To je tko kot bi jst kredit na banki uzel potem pa okoli po svetu potoval par let in uzival, kot bi pa denarja zmanjkalo pa bi mi samo puf ostal bi pa jokal po dobrih starih casih in se pritozeval kako mi je standard padel glede na dve leti nazaj. In sedaj druzno resujemo to grcijo predvsem zato ker so njihove kredite drzijo zasebne banke. Stara koporativna fora. Ce je kredit uspesen poberes profit, ce je neuspesen naj placujejo davkoplacevalci.
_dolfi_
01. 10. 2011 01.37
samo nas nategujejo s to Grčijo...Sarkozy in Merkel..Go down ..z vajinimi bankirji....samo nas molzejo..in lepo služijo na naš račun...mi pa to dovolimo...
Red_Power
01. 10. 2011 00.52
RDEČI NAPREJ! NAD EVROPO!
Odpri.oci
01. 10. 2011 00.52
Evropska banka in IMF "ukazujeta" grkom, kako naj organizirajo taxi službo ????? . In z "reorganizacijo" taxijev bo grčija "rešena" ???? . ti "eu strokovnjaki" so še celo pod nivojem križaniča !!!!!
Sputnik
30. 09. 2011 23.56
kje pa je za sarkozyja problem? sej je hotel v libijo. bo pač plenil še nekaj časa in ko bo za francijo in zasebne banke denarja dovolj bodo rekli grdčiji hvala lepa ampak vas nočemo več. potem se bo grčija zbudila in sarkozy ter merklova bosta pokazala prave obraze
smajser
30. 09. 2011 22.46
Grčija MORA propasti, ker mora Evropa propasti, ker takšni kot je Sarkozy morajo pasti.
krtaca15
30. 09. 2011 20.24
Sarkozy: neuspeh Grčije bi pomenil neuspeh francoskih bank. Sarkozy: a najprej smo v Libiji pogoreli, a zdaj bomo pa še v Grčiji?
bgtnhz
30. 09. 2011 18.11
To Grčijo naj že enkrat zabrišejo iz EU, ker samo plačujemo za njih, da lahko oni dol razgrajajo. Boljšo prihodnost bodo lahko dosegli samo s trdim delom, tako je rekel tudi njihov predsednik.
tony_abcde@yahoo.com
30. 09. 2011 13.50
Rešuje se zadnji ali prvi člen v verigi odvisno s katere strani gledamo se pravi banke, ki so dajale kredite. Grčija je v tej zgodbi še vedno dolžnik, se pravi "pomaga" se Grčiji, da se rešuje banke in posledično valuto, ki sliši na ime EURO. Če Grčija neha plačevati kredite to pomeni praktično razglasitev bankrota, prekinitev verige in verjetno propad določenih bank ali pa reševanje bank po drugi poti se pravi z državno intervencijo. Če se nebi več kot 20 let lagalo in friziralo poročil teh kreditov nebi dobili in danes nebi bilo potrebno reševanje bank. Ali pa bi jih dobili bistveno manj po višji ceni zaradi slabe bonitetne ocene. Ker so bila poročila frizirana s pomočjo bonitetnih hiš katere imajo precej masla na glavi pri vsem tem so dobivali kredite ugodno in v velikih količinah nemoteno trošili javna sredstva iz proračuna za delovanje države, zraven pa so priskledniki preko javnih naročil mastno služili. Nobene reforme niso naredili, stroški so pridno rasli potem pa je prišla finančna kriza, z njo usahnitev proračuna in posledično nezmožnost servisiranja kreditov.
theta
30. 09. 2011 13.30
Elias47 ena težava je... Grki krivijo zlobne tujce, namesto samih sebe in svojih politikov. Niso zlobni tujci zapravili tega denarja.. pomembni Grki so zapravili več, ampak vsak Grk je nekaj dobil. Če bi takrat kak grški politik nasprotoval zapravljanju denarja, seveda ne bi dobil glasov. Saj smo videli pri nas, kako je s 'socialnim čutom', dokler je kaj bilo v blagajni.
theta
30. 09. 2011 12.33
Plan je zvit, namesto da bi banke utrpele izgubo in bile nacionalizirane, se pumpa denar v Grčijo. Tako banke ostajajo v zasebni lasti, državni denar pa pokriva izgube. Ne razumem pa, kako volilci nasedajo, da je to dobro za njih...
Kolach
30. 09. 2011 12.01
Zato to plačujemo, ker ko se bo nam to hmal zgodil bomo sami rabl pomoč. Za vsako pomočjo se interesi skrivajo. Da ne omenm da sta tud naš interes stabilna evro in evropa.
KnightTemplarSL
30. 09. 2011 11.44
Joj, mi to že cel čas govorimo, da ne rešujemo Grčije ampak Francijo in Nemčijo. Ves ta danar, ki ga dajemo gre na francoske in nemške banke... Grčija ne vidi niti enga centa.
alterego
30. 09. 2011 11.36
revolucija je potrebna, revolucija!
realnost
30. 09. 2011 11.02
Počasi bomo zečeli razumeti, da mi rešujemo Nemške , Francoske in še kakšne bančne miljarderje in šele nato Grčijo, zaradi teh brezmejno bogatih, ki se bojijo ,da bi se jim dohodek malo zmanjšal smo vsi dolžni sprejemati reforme in zategovati pasove, ja to je kapitalizem, ki si ga tako želimo.
northstar2083
30. 09. 2011 10.43
slovenci, bi grke itak pustili umret.. nemci pa jih rešit....
slos
30. 09. 2011 10.39
za RS je bistveno da rešujejo RS da ne pade nazaj na balkan in dinar. pred tem pa bodo rešili še grčijo zaradi sebe in potem bodo morali upam reševati še nas ker smo v EU