
Kot je zapisano v razsodbi, Svet EU ne more spregledati evropskih pogodbenih določil, niti svojih lastnih predhodnih odločitev. Ministrski svet za gospodarstvo in finance je 25. novembra lani ustavil postopek proti Nemčiji in Franciji zaradi previsokega proračunskega primanjkljaja, kljub drugačnim priporočilom Evropske komisije. Slednja je zato pred Sodiščem ES sprožila postopek proti Svetu EU.
Sodišče sicer odločitve Sveta EU glede Francije in Nemčije ni razveljavilo zato, ker Svet ni sledil priporočilom Evropske komisije. Tega pred Sodiščem ni moč spodbijati, saj Svet EU priporočilo Bruslja po veljavnih pravilih sprejme ali pač za to ne doseže zadostne podpore, je v razsodbi razložilo Sodišče ES, ki je tako prvo točko komisijine tožbe zavrnilo. Ugodilo pa ji je v drugi točki, v kateri Evropska komisija Svet EU obtožuje, da je z ustavitvijo postopka proti Franciji in Nemčiji povozil lastne predhodne odločitve. Kot rečeno, je Sodišče EU razsodilo, da Svet EU ne more zaobiti svojih predhodnih odločitev in seveda tudi pogodbenih določil ne.
Na priporočilo Evropske komisije je Svet EU že na začetku leta 2003 potrdil, da Nemčija in Francija zaradi vztrajno previsokih proračunskih primanjkljajev kršita pakt o stabilnosti in rasti ter pri tem sprejel tudi štirimesečni rok za sprejem ukrepov, s katerimi naj bi državi primanjkljaj spravili pod zahtevano 3,0-odstotno mejo. Ko so roki za sprejem ukrepov potekli, je komisija Svetu priporočila, naj nadaljuje procedure proti kršiteljicama pakta, vendar pa finančni ministri na zasedanju novembra lani tega niso storili, temveč so postopke "suspendirali", torej ustavili.
Nizozemska zadovoljna, Francija vzdržana
Nizozemsko predsedstvo Evropske unije je izrazilo zadovoljstvo nad odločitvijo Sodišča Evropskih skupnosti. "Nizozemsko predsedstvo je zadovoljno, da je odločitev sodišča razjasnila zadevo. Zdaj se bomo s finančnimi ministri članic posvetovali o nadaljnjih ukrepih," povedal tiskovni predstavnik nizozemskega finančnega ministrstva William Lelyveld. Dodal je, da so se posvetovanja že začela in se bodo nadaljevala v prihodnjih tednih. Na vprašanje, kakšni so možni nadaljnji ukrepi, je Lelyveld odgovoril, da je o tem še prezgodaj govoriti.
Francija se nima namena odzvati na odločitev Sodišča Evropskih skupnosti, temveč bo to prepustila predsedujočemu evroobmočja, so sporočili s francoskega ministrstva za gospodarstvo in finance. "Na zadnjem srečanju, 5. julija, so se članice evroobmočja dogovorile, da se bo v imenu vseh kolegov odzval nizozemski finančni minister Gerrit Zelm," so pojasnili. V Parizu so še napovedali, da se bo finančni minister Nicolas Sarkozy še danes slišal z nizozemskim kolegom.

Tiskovni predstavnik nemškega finančnega ministrstva v Berlinu pa je povedal, da bodo odločitev sodišča najprej preučili in nato morda popoldne objavili uradno stališče. Dodal je, da razsodba sodišča zadeva spor med Evropsko komisijo in ministrskim svetom unije, zato se bo v imenu slednjega odzvalo nizozemsko predsedstvo.