»Vse skupaj se tako hitro spreminja, da še za restavracijo v kateri si kosil pretekli teden nisi prepričan, če še stoji,« razlaga ena od kolegic, ki si v Pekingu služi kruh z novinarskim delom. Stereotip o deželi, ki jo tlači komunistična oblast se razblini, ko nekaj dni preživiš na kitajskih tleh in uspeš poklepetati z gospodarstveniki in novinarji.
Trg nebeškega miru, ena izmed znamenitosti, ki si jo ogleda praktično vsakdo, ki zaide v Peking ( po kitajsko severno prestolnico). Trg menda, tako pravijo domačini, lahko sprejme kar 2 milijona ljudi. Po znamenitem pokolu 4.julija 1989 – o tem se javno še vedno ne govori – je policija poostrila nadzor in prepovedala združevanja v večje skupine. Na trgu sicer prevladuje mavzolej Mao Ce Tunga, podobno kot Leninu na Rdečem trgu v Moskvi. Na njegovem severnem delu je glavni vhod v znamenito cesarsko Prepovedano mesto. Z balkona je Mao leta 1949 razglasil Ljudsko republiko
Utrinek z ene od ulic turističnega bisera Hanzgoua, mesteca na vzhodni strani dežele , ki ga je Marco Polo v 13. Stoletju primerjal z nebesi. Njegova glavna značilnost ob budističnem templju je slovito jezero, ki z otočki rahlo spominja na naš Bled.
Svetovna znamenitost, Kitajci mu pravijo dolgi zid. Kot je znano - edino kar je razpoznavno na Zemlji, če jo opazujemo z Lune. Za turiste je v okolici Pekinga možno zid obiskati na treh področjih, kjer so ga posebej za to obnovili. Sicer je dolga kamnita gmota prepuščena propadanju. Za domačine pa še vedno velja Maotovo vodilo, da nisi pravi Kitajec, če se vsaj enkrat v življenju ne povzpneš nanj.
Šanghaj. Mesto koncentrirane ekonomske moči in denarja. Tekmovanje arhitektov v oblikovanju visokih nebotičnikov, ki ob južnem Hong Kongu , za katerega Kitajci še vedno potrebujejo vizo, še najbolj spominjajo na New York. Ob posebni industrijski coni Pudong, kjer najdete proizvodnje zmogljivosti vrste svetovnih koncernov, tiho znamenitost 16 milijonskega mesta predstavljajo izjemno uspešne podjetnice.
China Central Television kot osrednji državni medij dnevno pripravlja kar 13 programov, od tega 2 v angleščini. Njihov program je viden po vsej deželi, preko satelita pa tudi po vsem svetu. Najbolj vpliven je CC TV 1, tujcem pa vsekakor najbolj zanimiv CC TV 9, ki se skokoma približuje nam bolj znanim hišam, ameškemu CNN-u in angleškemu Sky Newsu. Njihova tehnična opremljenost je primerljiva z največjimi svetovnimi TV postajami, začenši s popolno digitalizacijo informativnega programa.
Studio osrednje dnevno informativne oddaje na CC TV. Vsak dan med 19. In 19.30 uro. Oddajo istočasno prenašajo tudi lokalne Televizije po državi. V njeni pripravi ob stotniji domačih novinarjev sodeluje tudi 14 dopisništev po svetu. Tako sta satelitska slika in kamera iz lastnega helikopterja stalnica v njihovem programu.
SARS. Uradne številke mrtvih so še vedno močno skregane s tistimi, ki krožijo neuradno. Medijem priznavajo veliko vlogo, ki so jo v tednih razsajanja tega smrtonosnega virusa odigrali predvsem z osveščanjem ljudi. Na ulicah ni o SARSU nobenega sledu več. Zgolj na letališčih vas pričakajo takoimenovane termo kamere, ki zaznajo previsoko telesno temperaturo. Obvezno morate tudi izpolniti dva posebna obrazca, kjer zdravstvena inšpekcija poizveduje o vašem splošnem zdravstvenem stanju