Misija, ki velja za zgodovinski uspeh bo tako vsaj delno uspešna – vse namreč kaže, da je pred laboratorijem Philae le še ena noč, ko bo deloval. Zaradi napake harpun pri pristanku je namreč laboratorij odbijalo po razgibanem površju kometa. Ustavil se je za pečino, kjer pa zdaj dobiva veliko premalo sončne svetlobe, da bi se njegova baterija polnila kot je treba – namesto 12 ur je namreč soncu izpostavljen le okoli uro in pol.
Prav tako še vedno ni povsem stabilen. Znanstveniki so se zato odločili, da spremenijo vrstni red predvidenih poskusov. Laboratoriju so zato šele pred nekaj urami naročili vrtanje v površino kometa, saj obstaja nevarnost, da se bo pri tem prevrnil. Če bo vrtanje uspešno, načrtujejo, da bi laboratorij nekoliko nagnili in ga bolj izpostavili soncu.
Sicer pa znanstveniki Ese pravijo, da tudi, če bi Philae, ki bi naj po prvotnih načrtih delal do marca, zdaj ugasnil, to še ne pomeni nujno njegovega konca. Če bo sonca premalo, bo prešel v stanje hibernacije. Ker pa komet potuje proti soncu, bi se lahko baterije kmalu spet dovolj napolnile. Skrbi jih le, da bodo paneli, ki prejemajo sončno svetlobo, do takrat že preveč prekriti s prahom.
Ne glede na usodo laboratorija se za Eso, ki želi z raziskavo do novih odgovorov o nastanku našega osončja in začetkih življenja na Zemlji, delo pravzaprav šele začenja. Poleg analize vsega, kar bo zbral Philae, bo namreč Rosetta, ki ga je tja ponesla, komet 67P spremljala še vse do leta 2016 in na Zemljo pošiljala podatke in slikovno gradivo.
Uspešna evropska misija je medtem dala nekaj novega zagona tudi ameriškim raziskovalcem vesolja. Astronavt Buzz Aldrin je ameriško vlado pozval, da najde denar za misijo na Mars, do sredstev pa namerava pomagati tudi s prodajo majic, ki jih je mogoče kupiti za nekaj manj kot 13 dolarjev.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.