Nasina sonda New Horiozons je uspešno prestala razburljivo srečanje s Plutonom, nekdanjim devetim planetom našega osončja. Nasa je po nekaj urah prekinjenega signala včeraj zvečer sporočila, da je sonda na Zemljo uspešno poslala signal, s katerim sporoča, da vsi sistemi delujejo in da se njena pot po Kuiperjevem pasu nadaljuje. "Vse je tako, kot smo načrtovali. Plovilo je zdravo," je sporočila vodja operacij misije New Horizons Alice Bowman.
Sonda se je Plutonu najbolj približala v torek ob 13.49 po srednjeevropskem času, ko je s hitrostjo 49.300 kilometrov na uro letela 12.430 kilometrov nad njim. Potrdilo, da je s sondo vse v redu, so znanstveniki dobili okoli 13 ur po zgodovinskem dosežku. Podatki o Plutonu bodo na Zemljo prihajali postopoma, napovedujejo več mesecev analiz in proučevanja. Pri Nasi pa upajo, da bodo pomagali najti tudi odgovore o izvoru Zemlje ter o tem, ali bi bilo tudi drugod možno življenje.
Zgodovinski dosežek je nekako zaokrožil prvo veliko obdobje raziskovanja Osončja. Nasine sonde so namreč pred tem že letele mimo Merkurja, Venere, Marsa, Jupitra, Saturna, Urana in Neptuna. V spomin na omenjene ’prve zmenke’ so objavili zanimive fotografije.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.