V terorističnih napadih, ki so v torek dopoldan pretresli Bruselj, je umrlo najmanj 31 oseb, od 200 do 250 oseb pa je ranjenih. Belgijska policija je danes identificirala samomorilska napadalca, ki sta izvedla napad na letališču, prav tako je identificirala tudi napadalca, ki je še vedno na begu.
Dve eksploziji sta odjeknili na bruseljskem letališču, ena pa dobro uro za tem še na postaji podzemne železnice. Med ranjenimi je tudi slovenski diplomat Rudolf Kaniški, ki je bil v času eksplozije na podzemni na metroju, dogajanje pa je primerjal z bojiščem.
Bruseljski junak delavec na letališču
V vsaki tragediji se k sreči najde tudi junak, ki nesebično priskoči na pomoč ljudem v stiski. Tako ima junaka tudi Bruselj. To je Alphonse Lyoura, ki je na bruseljskem letališču Zaventem zadolžen za prtljago. Usodnega dne je bil eden tistih, ki po eksploziji ni bežal proti izhodu, pač pa je stekel med množico ranjenih in jih začel umikati na varno. Za medije je na kratko opisal dogajanje na letališču. Kot je dejal, je najprej slišal strele in kričanje nekoga v arabščini, nato je močno počilo – dvakrat. Na tleh je ležalo več mrtvih in ranjenih, večina je bila brez nog, pripoveduje. Ljudje so panično bežali, sam pa je stekel do najbližjih poškodovanih in jih začel umikati na varno. Bal se je namreč, da bi lahko odjeknile nove eksplozije ali bi lahko prišlo do novega streljanja. Junaku so se prek družbenih omrežih zahvalili številni ljudje, ki so zapisali, da so ljudje, kot je on, dokaz, da terorizem ne more zmagati.
Hero airport baggage worker helped #BrusselsAttacks victims to safety https://t.co/pqKs0iwip7 pic.twitter.com/Kesbj7iq2X
— Daily Mail Online (@MailOnline) March 23, 2016
19-letnik preživel svoj tretji teroristični napad
Med ranjenimi so tudi trije mormonski misijonarji iz ZDA, ki so nekaj minut pred eksplozijo na letališče pripeljali francosko misijonarko, ki je odhajala v ZDA. Vsi trije so utrpeli hude poškodbe nog ter opekline druge stopnje po rokah in obrazu. Najmlajši med njimi je 19-letni Mason Wells iz Ohia. Njegova mama je za ameriške medije dejala, da so sina operirali, saj mu je eksplozija hudo iznakazila nogo, prav tako ima opekline po telesu. Kot je dejala njegova mama, Wells kljub svojim rosnim letom ni prvič udeležen v terorističnem napadu. Bil je med gledalci maratona v Bostonu leta 2013, ko sta se razstrelila brata Carnajev. K sreči dovolj daleč stran, da ni bil poškodovan. Novembra lani, ko so eksplozije pretresle Pariz, je svoje delo opravljal v francoski prestolnici, pripoveduje njegova mama in dodaja, da ga je takrat dogodek zelo pretresel.
Mason Wells who is just 19 has survived 3 bomb blast.
— PREMIUM TWEEP (@XANTAPLUS) March 23, 2016
1. Boston Marathon
2. Paris attack
3. Brussels attack
KOKUMO pic.twitter.com/cSYQVXxcDf
Med poškodovanimi na letališču je tudi brazilsko-belgijski košarkar Seb Bellin. Bellin sicer ni več aktivno igral košarke, je bil pa neke vrste menedžer košarkarjem, ki so prihajali igrat v Evropo. Na letališču je čakal za let v ZDA, saj je nameraval obiskati člane košarkarske ekipe v ZDA, kjer je igral leta 2000.
Se je pa eksploziji za las ognil košarkar iz Teksasa, ki trenutno igra v Belgiji, Brad Waldow. Kot je dejal za medije, je imel zelo slab občutek v želodcu, ko je s soigralci čakal na terminalu. To jim je tudi povedal in predlagal, da gredo v vrsto k vhodu, kar so tudi storili. Pet minut za tem so zaslišali glasno eksplozijo in kričanje ljudi. "Nenadoma so vsi začeli bežati proti zadnji strani letališča. Vsak se je poskušal znajti po svoje, nastala je panika," pripoveduje in dodaja, da je med bežanjem poklical svojo mamo, da ji pove, kaj se je zgodilo in da je živ. "Hotela je, da ne prekinem in da je ves čas na drugi strani linije, pa sem ji dejal, da ne morem dopustit, da sliši vse te grozote," pravi Waldow.
V času eksplozije je bila na letališču tudi gruzijska novinarka Ketevan Kardava, ki je naredila prve posnetke na prizorišču eksplozije. Med njimi je fotografija ranjene ženske, ki sedi na klopi. Po obrazu ji teče kri, njen pogled je mešanica strahu in obupa. Ima razgaljen trebuh, saj ji je v eksploziji raztrgalo oblačila, prav tako je brez enega čevlja. Fotografija je nekaj ur po napadu že obkrožila svet. "Vrata in okna so letela po zraku. Vsepovsod je bil dim in prah," je za Time dogajanje po eksploziji opisala Kardava. "Okoli mene je bilo več ducat oseb brez nog, ki so ležali v mlakah krvi. Takoj sem pogledala svoje noge. Kar nisem mogla verjeti svojim očem, da jih še imam. Bila sem v šoku," pravi novinarka. Minuto za tem je eksplodirala še druga eksplozija in ljudje so začeli bežati. Želela je zbežati, a se je odločila, da bo raje naredila nekaj posnetkov, da pokaže svetu, kaj se dogaja. Tako je nastala fotografija okrvavljene ženske v rumeni jakni, prav tako je naredila tudi fotografijo ranjenega brazilsko-belgijskega košarkarja Seba Bellina, ki je obležal na letališkem hodniku. Nato so jo varnostniki in policisti napodili iz stavbe.
Identificirali prvo smrtno žrtev
Prva smrtna žrtev torkovih terorističnih napadov v Bruslju, ki so jo identificirali, je Perujka Adelma Marina Tapia Ruiz, ki je v Bruslju živela šest let in je bila na bruseljskem letališču Zaventem z družino, ko je eksplodirala bomba. Njeno smrt so potrdili na perujskem zunanjem ministrstvu. Njen oče Fernando Tapia pa je za perujske medije dejal, da je bila na letališču skupaj s soprogom in dvema hčerkama. Ti so preživeli, ker sta se šli hčerki igrati pred stavbo letališča, očka pa je šel za njima.
Nacionalnosti vseh ubitih in ranjenih še niso znane. Prav tako se številke o žrtvah še vedno spreminjajo. Še vedno je ogromno ljudi pogrešanih, njihovi svojci pa prek različnih družbenih omrežij širijo njihove fotografije in podatke.
Po napadih danes v Belgiji velja tridnevno žalovanje. Belgijska policija nadaljuje preiskavo napadov, za katere je odgovornost prevzela skrajna skupina Islamska država, ter tudi iskanje osumljenca, ki je še na begu.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.