Število žrtev katastrofalnega potresa v Christchurchu se je povzpelo na 75, skoraj gotovo pa se bo še povečalo. Okoli 300 ljudi je namreč še vedno pogrešanih, številni so ostali pod ruševinami.
"Povsod po mestu so prizori smrti. Na ulicah so trupla, ljudje so ostali ujeti v popolnoma zmečkanih avtomobilih," je brez upanja, da bodo vse pogrešane našli žive, dejal policijski načelnik Russel Gibson. Podobnega mnenja je župan Bob Parker. Prebivalcem je brez ovinkarjenja razkril, da nekaj deset njihovih someščanov zelo verjetno ne bodo mogli rešiti, hkrati pa jim je zagotovil, da reševalci nikoli ne bodo vnaprej obupali.
A prav to se je zgodilo. Zaradi strahu, da bi se porušila ena najvišjih stavb v Christchurchu, Grand Chancellor Hotel, so ustavili reševalno akcijo v delu središča mesta. Tam je tudi stavba CTV, kjer naj bi bilo ujetih okoli 50 ljudi. Poveljnik reševalcev Mike Hall ni izključil možnosti, da so še živi, dodal pa je, da že osem ur niso dobili nikakršnega znaka, ki bi to dokazoval.
Več sto reševalcev – v tej vlogi so tudi policisti in vojaki – dela podnevi in ponoči. Srečujejo se tako s srečnimi zgodbami kot s človeškimi tragedijami. "Neverjetno je, da nekaj ljudi, ki smo jih potegnili izpod ruševin, ni imelo niti praske. Drugim pa smo morali amputirati ude, da smo jih lahko rešili," je povedal Gibson. Doslej so izpod ostankov njihovih domov, šol in pisarn na varno spravili 120 ljudi.
Posebej jih je razveselila rešitev Ann Bodkin, ženske srednjih let, ki je na njihov prihod čakala kar 25 ur. Dobili so namreč potrditev, da upanje ostaja, čeprav ure minevajo. Ko so jo z dvigalom spuščali proti tlom, so ji reševalci namenili huronski aplavz, na tleh jo je z velikim olajšanjem pričakal njen soprog. Ženska je bila sicer utrujena, zato pa nepoškodovana.
Ujete iščejo od stavbe do stavbe. Nekateri so nase opozorili s trkanjem, drugi so celo poslali SMS-sporočila. Prav zato so zagotovo vedeli, da v dveh porušenih poslovnih stavbah na rešitev čaka kar nekaj ljudi.
Po že drugem uničujočem potresu v še ne pol leta je Christchurch razrušen. Poslednji udarec mu je zadalo kar 12 izjemno močnih popotresnih sunkov, ki so dosegali magnitude do 5,9. Glavni potres je sicer imel magnitudo 6,3 in ogromno uničevalno moč, saj je bil epicenter le štiri kilometre pod površjem in le deset kilometrov od drugega največjega novozelandskega mesta.
Med tistimi, ki niso preživeli, je tudi avstralski državljan, je povedala premierka te države Julia Gillard. Zahvalila se je neznancu, ki mu je poskušal v zadnjih urah pomagati. Avstralija je prva obljubila pomoč in jo nato podvojila. Na Novo Zelandijo je poslala tudi reševalne ekipe, ki se jim bodo kmalu pridružili novi možje. Reševalce so poslali tudi Japonci, Tajvanci in Kitajci, pomoč pa je močno pretresena obljubila tudi britanska kraljica.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.