Pogled na kitajsko provinco Gansu je žalosten. Potem ko so se konec tedna sprožili uničujoči zemeljski plazovi, je upanje, da bi našli še kakšnega preživelega, izredno majhno. Uradno velja, da je umrlo 1117 ljudi, več kot 600 jih še pogrešajo.
Iskalna in reševalna akcija sta pokazali, da je Peking še kako sposoben hitro ukrepati v primeru naravnih nesreč, saj ima že veliko izkušenj – v zadnjih letih Kitajsko namreč redno pretresajo potresi in poplave. Na kraj dogodka so poslali skupno več kot 10 tisoč policistov, vojakov in gasilcev. A vseeno nekaj jeze med ljudmi ostaja, saj menijo, da vlada ni storila ničesar, da bi plazove na tem območju preprečila. "To se je že dogajalo. Vlada je vedela, da se lahko spet zgodi, pa ni ukrepala,“ je dejal lokalni prebivalec Jang.
Dodaten pesimizem sproža tudi vremenska napoved, saj je napovedano močno deževje. Reševalne ekipe pravijo, da so pripravljene, okoli 45 tisoč ljudi pa so z območja že evakuirali.
Po poplavah boj za naklonjenost ljudstva
S posledicami divjanja narave pa se soočajo tudi v Pakistanu. V poplavah je umrlo 1600 ljudi, dva milijona pa jih je moralo zapustiti svoje domove. Združeni narodi so na mednarodno skupnost naslovili poziv za zbiranje pomoči. Kot ocenjujejo, bi za zagotovitev najnujnejše humanitarne pomoči žrtvam potrebovali približno 460 milijonov dolarjev, ključna pa je v tem trenutku zagotovitev zatočišč.
Pakistanski talibanski bojevniki vlado pozivajo, naj te pomoči ne sprejme. Prepričani so namreč, da bo denar romal zgolj v roke pokvarjenih državnih uslužbencev in tako ljudje, ki so v poplavah izgubili ogromno, od denarja ne bodo imeli nobene koristi.
Odziv pakistanskih oblasti sicer ni bil ravno najboljši. Medtem ko se je naravna katastrofa odvijala, je denimo pakistanski predsednik Asif Ali Zardari odpotoval na poslovno pot v tujino.
Poznavalci pravijo, da bi slab odziv oblasti znale dobro izkoristiti islamske dobrodelne ustanove, ki so povezane z uporniškimi skupinami. Ljudje bi tako oporo namesto v uradni oblasti našli v njih.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.