"Amerika je izgubila legendo," je na pogrebni slovesnosti, na kateri so se spomnili predvsem pestre življenjske poti in osebnosti Neila Armstronga, prvega človeka, ki je stopil na Luno, dejal astronavt Eugene Cernan.
Zasebna slovesnost, na katero je družina povabila nekdanje Armstrongove kolege in nekaj vplivnih znancev iz političnih in gospodarskih krogov, je potekala v Armstrongovem rojstnem mestu Cincinnati v zvezni državi Ohio.
Med prisotnimi je bilo tudi deset astronavtov, med drugim tudi Armstrongova kolega, ki sta leta 1969 skupaj z Armstrongom v Apollu 11 poletela na zgodovinsko misijo na Luno, Edwin "Buzz" Aldrin in Michael Collins.
Armstrong je umrl 25. avgusta, star 82 let, zaradi zapletov po operaciji, s katero so mu sprostili blokirano koronarno arterijo. Leta 1969 je vodil misijo Apolla 11 in se kot prvi človek sprehodil po Luni. Dogodek je takrat spremljalo okoli 600 milijonov ljudi oziroma takrat petina vseh Zemljanov. "To je bil majhen korak za (enega) človeka. Velikanski skok za človeštvo," je dejal, ko je stopil na Luno. Te besede mu je pripravil ameriški pisatelj Norman Mailer.
Čeprav je Armstrong kmalu po uspešni misiji Naso zapustil in se posvetil akademskemu delu, je ostal velik vzornik številnih po vsem svetu. Svojci so po njegovi smrti izrazili upanje, da bo njegova dediščina še naprej navdihovala mlade, da "si bodo še bolj prizadevali uresničiti svoje sanje, bodo pripravljeni raziskovati in nesebično služiti stvari, ki je večja od njih samih". Vsem, ki bi radi obeležili spomin nanj, pa so namignili, naj naslednjič, ko bodo v jasni noči stopili na prosto in se jim bo nasmehnila Luna, zgolj pomislijo na Neila in ji pomežiknejo.
Tiskovni predstavnik družine je tudi sporočil, da bodo 12. septembra v Washingtonu pripravili nacionalni dan spomina na Neila Armstronga.
Za razliko od nekaterih drugih nekdanjih astronavtov se Armstrong po koncu kariere v Nasi nikoli ni odločil za odhod v politiko, tudi v soju medijskih luči se ni počutil najbolje. Februarja 2000 je v enem izmed redkih javnih nastopov povedal, da bo vedno ostal "zapiflani inženir".
Poročen je bil dvakrat. S prvo ženo sta se razšla po 38 letih zakona, rodili so se jima trije otroci, žal pa je hčerka zaradi možganskega tumorja umrla še kot otrok.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.