Prebivalci tretjega največjega avstralskega mesta Brisbane so na nekaterih območjih že začeli čistiti blato in ruševine, saj je gladina vode ponekod že upadla. Zdaj pa se šele kaže celoten obseg škode, ki so jo povzročile poplave. Voda je v mestu namreč odnesla najmanj 30.000 nepremičnin, meteorologi pa medtem opozarjajo, da nevarnost ciklonov še vedno obstaja.
Poplave po Queenslandu pustošijo že mesec dni, do zdaj pa je umrlo že najmanj 19 ljudi, medtem ko jih je več tisoč moralo zapustiti domove. V centru mesta, kjer je voda upadla, prebivalci s svojih domov že čistijo blato, oblasti pa pravijo, da bi čiščenje lahko trajalo več mesecev. Stanovalci iz svojih poplavljenih domov tako rešujejo predmete in premoženje, iz hiš pa mečejo preproge in pohištvo, ki je zasuto z blatom. Policija je medtem prijela nekaj oseb, ki so plenili domove, v mesto pa so razposlali še več policistov.
Reka Brisbane je upadla za dva metra, potem ko je v sredo zvečer dosegla višino skoraj 4,5 metra. Prav tako je 170.000 gospodinjstev v Brisbanu dobilo nazaj elektriko, električno podjetje Energex pa je sporočilo, da 66.000 gospodinjstev na jugovzhodu Queenslanda ostaja brez električnega toka.
Medtem pa se poplave premikajo južno proti sosednji državi Novi Južni Wales, kjer ogrožajo še več mest.
Premierka države Queensland Anna Bligh je pozvala k sodelovanju v skupnosti. ''Veliko je bolečine in žalosti, ko ljudje prvič vidijo, kaj se je zgodilo z njihovim domom in ulico. Ponekod imamo več ulic, kjer je voda poplavila hiše do njihovih streh, zaradi česar je prizadetih na tisoče ljudi. Zato spodbujam ljudi, prosim, potrudite se in pomagajte svojim prijateljem, svojim družinam,'' je pozvala.
Na mestnih ulicah so se pojavili smetarji, župan Campbell Newman pa je pozval posameznike in podjetja z buldožerji in drugo opremo, naj jim pomagajo očistiti ceste. ''Velika naloga to jutro in čez dan je, da bomo poskušali odpreti ceste. Najprej moramo zato z njih očistiti ruševine in mulj,'' je povedal.
Zaradi upadanje vodne gladine si bodo nekateri prebivalci lahko malo oddahnili, mesto pa čaka velika obnova. Nekateri, ki so se morali zaradi poplav odseliti, pa se mogoče nikoli ne bodo mogli več vrniti.
In čeprav so poplave do zdaj zahtevale najmanj 19 smrtnih žrtev, se oblasti bojijo, da bo število teh še naraslo. Še vedno namreč pogrešajo 55 ljudi.
Poplave sicer zdaj preizkušajo trdnost nasipov v zaselku Goondiwindi, kjer živi 6.000 ljudi. Zaradi strahu so tako že evakuirali bolnišnice in domove za starejše. ''Pričakujemo, da bodo nasipi zdržali,'' pa je optimističen župan Graeme Scheu.
Letališče v Brisbanu je preživelo poplave in je še vedno odprto, neprizadeti so tako ostali skoraj vsi leti, kljub temu pa potnike pozivajo, naj se pred potovanjem pozanimajo o letu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.