Najaktivnejši indonezijski vulkan Merapi je znova sejal smrt in opustošenje, in to najhuje doslej. Našteli so kar 78 žrtev, njihovo skupno število pa se je povzpelo že na 122, je sporočila indonezijska agencija za ukrepanje ob naravnih katastrofah.
Ta številka bi utegnila biti še precej višja, saj iskanje morebitnih žrtev namreč še poteka, številna območja pa so zaradi še vročega pepela nedostopna.
Tokratni izbruh je bil hujši, kot so pričakovali. Oblak dima in pepela se je nad kraterjem dvigal kar štiri kilometre visoko, zaradi gorečih kosov, ki so se vsipali z neba, pa so se vnele celo stavbe na robu 20-kilometrskega nevarnega območja.
Tako so ljudje v paniki reševali ne le svoje imetje, ampak tudi življenja, število izseljenih pa se je podvojilo na 150 tisoč.
Okoliške kraje so prekrile 30-centimetrske plasti pepela, v zraku pa ga je toliko, da tudi čez dan potrebujejo luči. Zaradi slabe vidljivosti so zaprli letališče v Jogjakarti. "Ničesar ne moremo videti, tako temno je. Drevesa so zaradi pepela vsa bela," je stanje opisal Surono, vodilni vulkanolog v državi. "Veliko huje je kot v preteklosti. Ne moremo napovedati, kako se bo Merapi obnašal," je še dodal.
Merapi je prvič izbruhnil 26. oktobra, tokrat pa je gorečo lavo in grušč začel bruhati v zrak malo po polnoči. Kot je za indonezijski časnik Džakarta Post ocenil vodja geologov indonezijskega ministrstva za energijo Raden Sukhjiar, je letošnji izbruh Merapija največji v zadnjih desetletjih. V izbruhu leta 1930 je bilo uničenih 13 vasi, življenje pa je izgubilo 1370 ljudi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.