Britanski študenti – sedanji in bodoči – so se znova podali na ulice, kjer protestirajo proti napovedanim podražitvam šolnin. V središču Londona se je tako zbralo več tisoč mladih in se namenilo proti pisarni premierja na Downing Streetu 10.
Do znamenitega naslova niso prišli, saj so jih na ulici Whitehall ustavile policijske barikade. Tam je zdaj središče dogajanja, razmere pa postajajo vse bolj napete. Po zraku letijo različni predmeti, poročajo tudi o prvih spopadih s policijo, ki je močno poostrila varnostne ukrepe. Za nasilnimi akcijami so večinoma najmlajši udeleženci, ki se jim to zdi celo zabavno, medtem ko se starejši držijo nazaj, je dogajanje opisal BBC-jev reporter, ki se javlja s prizorišča.
Protesti pa ne potekajo le v Londonu, ampak tudi v Manchestru, Liverpoolu, Sheffieldu, Bristolu, Southamptonu, Oxfordu, Cambridgeu, Leedsu, Newcastlu, Bournemouthu, Cardiffu, Glasgowu in Edinburghu. Študenti in dijaki so protestno zapuščali predavanja ali pa so zasedli šolska poslopja.
Čeprav so tokrat protesti zajeli celotno državo, niso tako množični kot pred dvema tednoma. Takrat je 50 tisoč mladih dobesedno zavzelo londonske ulice, sprva mirne demonstracije pa so se sprevrgle v nasilje, ki je vrh doseglo v napadu na sedež konservativne stranke. Policija je med protesti in po njih aretirala 68 ljudi.
Študenti tokrat svoj bes usmerjajo predvsem proti Liberalnim demokratom Nicka Clegga, ki so pred volitvami obljubljali, da ne bodo podprli višanja šolnin, po volitvah pa obljubo požrli. Clegg se je že odzval in med vrsticami krivdo za to pripisal partnerjem v vladi. "Tako v politiki kot življenju ne maram dajati obljub, ki jih ne morem držati. Obljubili smo nekaj, česar ne moremo uresničiti. Toda volitev nismo dobili, v koaliciji pa je treba pristati na kompromise," je dejal.
Protestirajo tudi v Italiji
Italijanski študenti so se na ulice podali zaradi reforme šolskega sistema, ki močno krči sredstva, namenjena univerzam. V Rimu so poskušali vdreti na sedež senata, a jih je policija zaustavila, nato pa so začeli v pročelje stavbe metati jajca. Politiki so to dejanje že obsodili. Napeto je tudi pred palačo Montecitorio, kjer zaseda predstavniški dom. Študenti so onemogočili dostop do njega in razvili več transparentov z napisi, kot so Vrnite nam našo prihodnost, Ne finančnim rezom in Tukaj počiva javna šola.
Tudi v Rimu so se, podobno kot v Londonu, protestniki nekajkrat spopadli s policisti. Podobnost z Veliko Britanijo je še ena: demonstracije potekajo po vsej državi, študenti pa nasprotovanje reformam kažejo tudi z zasedanjem univerz in srednjih šol ter z zapuščanjem predavanj.
Oglasila se je tudi ministrica za šolstvo Maria Stella Gelmini, avtorica reform. Po njenem mnenju so protestniki le orodje v rokah politične levice.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.